niedziela 14-12-08, czytany: 16548 razy, autor: Amanda

Cichopek, Mroczkowie i inni amatorzy nie będą aktorami?

Gwiazdy mogą stracić prawo do korzystania z tego tytułu.

Katarzyna CichopekKatarzyna Cichopek / © KAPiF
Jak donosi serwis tvp.info, kilka dni temu do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy, według której tytuł "aktora" ma przysługiwać wyłącznie osobie, która ukończyła studia aktorskie albo zdała egzamin przed specjalną komisją. Nowa ustawa przygotowana przez PSL, oznaczałaby, że wiele gwiazd, zwłaszcza młodych, musiałoby się starać o papiery albo straciłoby możliwość bycia aktorami z prawdziwego zdarzenia.

Ustawa ma wzmocnić pozycję aktorów w negocjacjach z teatrami i producentami - mówią jej pomysłodawcy. Według nowych przepisów przykładowo teatry mogłyby dawać etaty wyłącznie aktorom dyplomowanym. Z innymi osobami byłyby podpisywane tylko umowy o dzieło. Aktorzy mieliby również wyznaczony maksymalny, 10-godzinny czas pracy, mieliby także prawo do udziału w dochodach ze sprzedaży biletów. Ale z nowym prawem wiązałyby się także pewne obostrzenia - na przykład limity czasu, w którym aktor musiałby się nauczyć tekstu. Aktorzy byliby ponadto zobowiązani do powściągliwości w ocenianiu i krytykowaniu swoich kolegów.

Nowa ustawa nie podoba się wielu dzisiejszym aktorom. Anna Mucha mówi:

- To anachronizm, bo ostatecznie ludzie decydują, kogo chcą oglądać. Powinny obowiązywać reguły rynku. A charyzmy i tak nie da się nauczyć w szkole.

Z kolei Michał Koterski, którego także objąłby zakaz używania tytułu aktora ironizuje:

- Nie wiem, skąd PSL bierze takie pomysły. Tym bardziej, że jego szef Waldemar Pawlak sam mógłby być niezłym aktorem i zagrać w niejednym filmie, np. w "Rodzinie Adamsów". A mówiąc serio, to taki wymóg związany z wykształceniem jest bez sensu. W końcu artystą się nie jest, artystą się bywa.

A Wam jak się podoba pomysł posłów?


Polecane wideo


 
Ostatnio dodane fotki:zobacz całą galerię »
Katarzyna Cichopek...
Katarzyna Cichopek...
Katarzyna Cichopek...
Katarzyna Cichopek...
Kasia i Marcin
Kasia i Marcin
Siostry?
Siostry?
skomentuj:


Jeszcze nikt nie skomentował tej plotki. Bądź pierwszy!

Reklama


Pokrewne filmiki

Pokrewne plotki

Reklama

Reklama

Mobilny Kozaczek

Kozaczek na iPhone'a Kozaczek na Androida