piątek 07-01-11, czytany: 16742 razy, autor: Noir

Krzysztof Kolberger nie żyje

Miał 60 lat.

Krzysztof KolbergerKrzysztof Kolberger / © KAPiF
Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów. Krzysztof Kolberger od prawie 20 lat walczył z rakiem. Był bardzo dzielny, do końca wypełniał swoje obowiązki. Jego przyjaciele oraz wielbiciele talentu są pogrążeni w wielkim smutku.

Joanna Szczepkowska w TVP Info opowiadała o swym ostatnim spotkaniu z Kolbergerem:

- Był już bardzo słaby, ale jak zawsze przyszedł - elegancko ubrany, ciepło się uśmiechał... To było heroiczne chorowanie, połączone z niezwykłą potrzebą bycia wśród nas. Przy każdej pracy wytwarzał rodzinną atmosferę - mówiła Szczepkowska. - To będę zawsze pamiętać - i ten uśmiech jego. Tak, jakby osiągnął jakiś wyższy stan w tym wszystkim... w tym chorowaniu. Tak go będę pamiętać - jako bardzo chorego, który jednak nie położył się do łóżka, ale przyszedł do nas - dzieliła się aktorka swymi emocjami.

Lojalny, niezwykle utalentowany, a przy tym bardzo skromny człowiek - wspominał aktora Jan Englert.

Będzie nam Pana brakować, Panie Krzysztofie...

***

Krzysztof Kolberger urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował jako aktor teatralny rolą Kubusia w "Hyde Parku" Adama Kreczmara w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

W 1973 r. przeniósł się do Warszawy i został zaangażowany do Teatru Narodowego, kierowanego przez Adama Hanuszkiewicza. W teatrze tym występował do 1982 r. Potem występował na scenach teatrów Współczesnego (1982-1987) i Ateneum (1988-2000).

Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru. To on stworzył wielkie kreacje ról romantycznych w takich sztukach jak "Dziady", "Wesele", ale także "Niech no tylko zakwitną jabłonie" i "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej oraz "Dzieci mniejszego Boga" i Cierń proroczy" według Czesława Miłosza.

Nieobce było mu również kino. Zagrał w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Na straży swej stać będę" Kazimierza Kutza i "Ostatnim promie" Waldemara Krzystka. Na swoim koncie miał także genialne role w takich spektaklach Teatru Telewizji, jak "Romeo i Julia" czy "Popiół i diament", oraz w najbardziej docenionych przez krytykę serialach, jak "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Rzeka kłamstwa", "Ekstradycja", czy "Sfora"

Zasłynął również jako reżyser "Krakowiaków i górali", najpierw w Operze Wrocławskiej, potem w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także "Nędzy uszczęśliwionej" (również Teatr Wielki), "Żołnierza królowej Madagaskaru" oraz "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków".

Jednak według jego oceny, za jedno z najważniejszych swoich zadań aktorskich uznał powierzone mu przez Telewizję TVN przeczytanie testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005 r.

źródło: rp.pl
Polecane wideo


 
Ostatnio dodane filmy/teledyski:zobacz wszystkie filmy »
NARZECZONY KOMENTU...
SZUSZ (Subskrybuj kanal szusz)
NARZECZONY KOMENTU...
Youtube JulaInfo f...
Jula Nie zatrzymasz mne
Youtube JulaInfo f...
HAUL DOMOWY (Subsk...
MIESZKAMYTV
HAUL DOMOWY (Subsk...
Dobrego Dnia Offic...
Jula
Dobrego Dnia Offic...
skomentuj:


Jeszcze nikt nie skomentował tej plotki. Bądź pierwszy!

Reklama


Reklama

Kozaczek poleca

Reklama

Mobilny Kozaczek

Kozaczek na iPhone'a Kozaczek na Androida