wtorek 20-03-12, czytany: 6467 razy, autor: F-Word

Rada Etyki Mediów: Cejrowski naruszył normy dziennikarskie

Nazwał buddystów "wyznawcami Lucyfera".

Wojciech CejrowskiWojciech Cejrowski / KAPiF
Co prawda odcinek programu Wojciecha Cejrowskiego Boso przez świat poświęcony buddyzmowi wyemitowano już w sierpniu ubiegłego roku, to zamieszanie wywołała dopiero jego powtórka z 26 lutego.

Rada Etyki Mediów otrzymała kilkaset skarg, w których Cejrowskiego oskarżono, że podawał mylne informacje o buddyzmie, starając się ośmieszyć tę religię. Skargi napływają w dalszym ciągu, w tym od religioznawców.

Autorowi zarzuca się niewiedzę oraz mylne przedstawianie buddyzmu jako religii bez Boga, a zatem i bezsensu, zaś jego wyznawców jako zabobonnych i ograniczonych. Cejrowski nazwał buddystów "wyznawcami Lucyfera" tylko dlatego, że przy wejściu do świątyni umieszczają statuetki demonów.

- To tak, jakby oskarżyć chrześcijan o satanizm na podstawie wizerunków gargulców na murach katedr gotyckich, choćby Notre Dame w Paryżu - ocenił jeden z widzów.

Cejrowski porównywał też buddyzm do magii, okultyzmu czy spirytyzmu.

- Poczucie humoru to jedno, ale natrząsanie się z czyjeś wiary - to już coś innego! - podkreślił inny widz, dodając, że prowadzący bezczelnie obrażał osoby, które ze względu na barierę językową nie były świadome, w jakim świetle są pokazywane.

Portal WirtualneMedia.PL informuje, że Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym zgadza się z zarzutami wobec programu. Cejrowski nie tylko obraził wyznawców i sympatyków tej religii, ale też wprowadził widzów w błąd, przez to naruszył powszechnie uznawane normy dziennikarskie.

- Mam kilkugodzinne nagranie wywiadu z ekspertami, w którym oni sami informują mnie, że w buddyzmie nie ma boga, że w buddyzmie czci się i oswaja demony, stosuje techniki okultystyczne, a chińskie wróżby wykłada w świątyni po to, by przyciągnąć prosty ludek - bronił się Cejrowski na swoim profilu na Facebooku.

Owymi "ekspertami" mieli być Tajlandczycy wyznający buddyzm właśnie.
 


Rada Etyki Mediów: Cejrowski naruszył normy dziennikarskie


Polecane wideo


 
Ostatnio dodane filmy/teledyski:zobacz wszystkie filmy »
SYLWESTER HINTERTU...
Szusz
SYLWESTER HINTERTU...
Za każdym razem
Jula (Oficjalny kanał youtube JulaInfo)
Za każdym razem
vlog Kraków i kino
Hejłobuzy
vlog Kraków i kino
Metamorfoza Mai Bo...
Magdalena Pieczonka
Metamorfoza Mai Bo...




skomentuj:


Jeszcze nikt nie skomentował tej plotki. Bądź pierwszy!

Reklama


Pokrewne plotki

Reklama

Kozaczek poleca

Reklama

Mobilny Kozaczek

Kozaczek na iPhone'a Kozaczek na Androida