Co roku znajdujemy pod choinką upominek, który sprawia radość. Niektórzy jednak mają mniej szczęścia: dostają prezenty nietrafione, wybierane w pośpiechu lub kupione z braku innego pomysłu. Po świętach wiele z nich trafia na serwisy aukcyjne lub strony przeznaczone dla sprzedających nieudane świąteczne upominki. Inni rzucają swój prezent w kąt, bo nie wypada go sprzedawać przez wzgląd na obdarowującego. Czasem wybrany prezent może wręcz popsuć wigilijną atmosferę i stać się przyczyną nieporozumień.

Co kupujemy najczęściej i czego kupować nie warto?

Od lat jednymi z najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych są kosmetyki i perfumy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte, mają one być numerem jeden również wśród tegorocznych podarunków. Oprócz nich chętnie sięgamy po prezenty z kategorii „odzież i obuwie”. Pod choinką znajdujemy też książki, artykuły spożywcze (np. słodycze, kawy, herbaty, egzotyczne przysmaki), biżuterię, zegarki oraz przedmioty związane z hobby.

Czego nie warto kupować? Zrezygnujmy z prezentów typu krawat, mucha, skarpety do garnituru czy tanie gadżety. Zdradzają one nie tylko brak pomysłowości, lecz także mogą oznaczać niechęć do włożenia minimalnego wysiłku w wybór podarunku, a nawet… skąpstwo. W atmosferę świąt nie wpisują się również niewyszukane gadżety, zwłaszcza te z podtekstem seksualnym. Nie warto kupować prezentów nazbyt praktycznych, takich jak garnki, robot kuchenny lub odkurzacz.

Prezentem gwiazdkowym absolutnie nie powinno być zwierzę, chyba że jest to prezent z góry zaplanowany i uzgodniony! Podczas gdy nietrafionej rzeczy można się pozbyć na aukcji, czy po prostu odłożyć ją do szafy, niechciane zwierzątko oddawane do schroniska lub w kolejne „dobre ręce” przeżywa ogromny stres.

Kosmetyki i perfumy – nie tylko dla pań

Kosmetyki to prezenty praktyczne i eleganckie. Nic dziwnego, że znalazły się w czołówce kupowanych upominków. Perfumy i wody toaletowe to także bardzo miły i wyszukany podarunek – powinniśmy jednak dobrze znać gust obdarowywanej osoby, podpytać rodzinę czy znajomych o ulubiony zapach, albo zdać się na zapachy uniwersalne. Wybierajmy wówczas zapachy niezbyt ciężkie, raczej świeże, orzeźwiające nuty. Jeżeli zamierzamy kupić zmysłowy zapach dla kobiety, możemy zdecydować się albo na znaną i cenioną klasykę (na przykład Chanel No.5), albo na coś oryginalnego, a jednocześnie uniwersalnego. Wielu paniom do gustu może przypaść woda toaletowa Playboy – Queen of the Game . Zmysłowa, wyrazista, z nutami cedru i paczuli w bazie, lekko kwiatowa i owocowa w nutach serca i głowy, a dodatkowo znajdująca się w oryginalnym, ciekawym flakonie. Podobnie postępujemy w przypadku prezentu przeznaczonego dla mężczyzny. Jeżeli nie znamy jego upodobań, najlepiej zdecydować się na wyrazisty, męski, ale nie przytłaczający zapach. Nuty cedru, paczuli, przypraw i cytrusów (np. Playboy – King of the Game ) powinny spodobać się panom lubiącym świeże i zwracające uwagę wody toaletowe.

Kupujący kosmetyki mają ułatwione zadanie – zarówno poszczególne marki, jak i sklepy przygotowują gotowe zestawy. Możemy też poeksperymentować i zakupić bardziej oryginalny kosmetyk, np. orientalny. W ten sposób nawet żel do kąpieli (pielęgnujący, o ciekawych nutach) czy mydło (z glinką lub olejkiem z czarnuszki) mogą stać się wykwintnymi podarunkami. Dobrym pomysłem będzie też naturalny krem indyjski, arabski kajal do robienia kresek oraz odżywczy balsam do ciała.

Biżuteria, dodatki, odzież – zawsze przydatne

Podobnie jak w przypadku perfum, podczas kupowania biżuterii kierujmy się zasadą: jeżeli nie znamy gustu osoby, dla której kupujemy kolczyki czy wisiorek, wybierzmy biżuterię uniwersalną. Dobrym pomysłem może być delikatny łańcuszek celebrytka, bransoletka modułowa, do której kobieta będzie mogła później sama dobierać wybrane elementy, czy kolczyki z kamieniami półszlachetnymi, bursztynami, lazurytem, kwarcem lub granatami. Bardzo eleganckie będą również perły, jednak upewnijmy się, że obdarowywana kobieta je lubi. Możemy wybrać także biżuterię z wysokiej klasy kryształami, np. Swarovskiego.
„Najbezpieczniejszymi” elementami biżuterii są oczywiście kolczyki i wisiorki. Kiedy kupujemy bransoletkę, musimy wiedzieć, czy kobieta ma wąski czy szerszy nadgarstek, a żeby dobrać pierścionek, powinniśmy znać rozmiar palca.
Biżuterię męską z kolei kupujemy raczej dla panów, którzy na pewno ją noszą – zasada ta ma zastosowanie zarówno do eleganckich elementów, na przykład spinek do mankietów, jak i biżuterii bardziej młodzieżowej. Pewniejszym prezentem będzie męski zegarek.

A co z ubraniami? Dość uniwersalne są koszulki i swetry – tu zwykle wystarczy dowiedzieć się, jaki rozmiar nosi wybrana osoba. Aby dopasować bluzkę damską, musimy mieć już więcej informacji o tym, jakie fasony nosi kobieta (dopasowane, luźne, oversize, w stylu klasycznym czy sportowym, a może etno?) i znać jej wymiary. Wybierając koszule męskie, powinniśmy dodatkowo znać rozmiar kołnierzyka. Nawet z taką wiedzą odzież pozostaje na tyle ryzykowna, że w sklepie najlepiej poprosić o ucięcie metki „pod prezent” – czyli tak, aby usunąć cenę, ale pozostawić kod kreskowy potrzebny do zwrotu czy wymiany.

Jeśli nie chcemy ryzykować, zawsze możemy zdecydować się na takie elementy garderoby czy dodatki, jak torebka, szal i rękawiczki. Zadbajmy jednak o to, żeby były to prezenty pieczołowicie dobrane, niesztampowe i zgodne z gustem obdarowywanej osoby.

Advertisement

Advertisement