Harlem Shake ze świętymi obrazami [VIDEO]

przejdź do komentarzy

Kaszubska tradycja hitem sieci.

harlem shake harlem shake/YouTube
Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że ktoś robi sobie "jaja". Potem, podczas oglądania filmu można dojść do wniosku, że ktoś oszalał.

Tłum ludzi zgromadzonych wokół ołtarza przygląda się, jak młodzi ludzie wychodzą na środek z feretronami, czyli dwustronnymi obrazami noszonymi w trakcie procesji, i wymachują nimi na wszystkie strony urządzając tym samym nieco dziwnie wyglądający taniec.

Takie rzeczy dzieją się na Kaszubach - dokładnie w Kalwarii Wejherowskiej.

Pielgrzymi, przybywając na odpust do Wejherowa, przynoszą ze sobą (oprócz chorągwi i sztandarów) feretrony, czyli przenośne, obustronne obrazy w ozdobnych ramach, służące w kościele katolickim do obnoszenia podczas procesji. Feretrony w mowie potocznej zwane obrazami, przenoszone są przez cztery osoby, kobiety lub mężczyzn, ubranych w strój galowy lub w stroje regionalne. Feretrony podczas powitań i pożegnań kłaniają się, wykonując osobliwy salut obrazami. Jest to zwyczaj unikalny w Polsce - można przeczytać na stronie Kalwarii Wejherowskiej.

Internauci błyskawicznie podchwycili pomysł i dość osobliwemu rytuałowi nadali nowoczesny wydźwięk podkładając pod film muzykę Harlem Shake.

Filmik ma szansę stać się hitem netu.

A parafia w Kalwarii Wejherowskiej dostała reklamę gratis:)


Film z uroczystości:
Harlem Shake z feretronami:Na YouTube można znaleźć starsze filmiki o tej "tematyce":
Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!

Reklama


Reklama

Zobacz również

×
  • Na pokazie Mariusza Przybylskiego... (FOTO)

    Co się działo? Pokazy mody - na nich warto się pojawiać, czysta przyjemność oglądania nowych kolekcji łączy się z lasnem. Kto zawitał na premierę nowej kolekcji Mariusza Przybylskiego? Pojawiła się Ramona Rey, której nie ... czytaj więcej

  • Kora winna, ale nie skazana

    Musi jednak zapłacić 5 tys. zł na cel charytatywny. Sprawa Kory Jackowskiej dotycząca posiadania narkotyków zaczęła się ponad rok temu. Celnicy w paczce zaadresowanej do... suczki wokalistki znaleźli marihuanę. Policja ... czytaj więcej