Harmonia czy kontrast na powiekach?

W kwestii makijażu oczu specjaliści dzielą się na dwie szkoły. Pierwsza głosi, że cienie do powiek najlepiej dobierać na zasadzie kolorystycznego kontrastu wobec tęczówki, a więc przy oczach niebieskich lepiej zapomnieć o błękitach, przy zielonych o szmaragdach czy oliwkach, a mając brązowe oczy – o wszelkich wariacjach tego koloru. Druga szkoła mówi coś przeciwnego, a mianowicie, że cienie barwą powinny nawiązywać do tęczówki i pozostawać w jej palecie, ponieważ w ten sposób wydobywają naturalny kolor oczu. Możemy więc podążać jedną z tych dróg lub wybrać trzecią, zgodnie z którą kolor cieni i oka może być taki sam, ale konieczna jest różnica w odcieniach, dzięki czemu oko i powieka nie zleją się w jedno.

Niebieskie oczy: od szampana do fiołków

Kolor niebieskiej tęczówki wydobędą jasne kolory w ciepłej palecie – szampan, wanilia, złoto czy brzoskwinia, ale też pastelowy róż, jasny, fiołkowy fiolet czy miks szarości z błękitem. W tym wypadku należy unikać cieni jasnobłękitnych i jasnoszarych oraz bardzo ciemnych makijaży i eyelinerów. Oczy niebieskie z domieszką szarości rozświetlą różne odcienie różu i koloru łososiowego, a także zieleń i pomarańcz.

Brązowe oczy: kolory ziemi i neutralna paleta

Różne odcienie brązów, beżu i szarości, a do tego oliwka czerń, ciemny błękit oraz fiolety – takie cienie do powiek najlepiej podkreślą brązowy kolor oczu. Przy tej tęczówce warto sięgać po kolory perłowe, które rozjaśnią powiekę, a gdy oczy są piwne, dobrym wyborem będą rozmaite szarości i zielenie.

Ciemne oczy: intensywny kolor

Neonowa żółć, opalizujący błękit czy soczysta magenta – posiadaczki ciemnych oczu mogą bez obaw szaleć z takimi kolorami. Bardzo dobrze służą im też odcienie metaliczne, ze złotem na czele, a na co dzień powinny wybierać barwy łososiowe, brzoskwiniowe i brązy.

Zielone oczy: czerwony trop

Miedź, koral, fiolet, a nawet karmin – posiadaczki zielonych oczu są za pan brat z różnymi odcieniami czerwieni, również w przypadku szminek do ust. Odpowiednie będą też rozmaite fiolety, od wrzosu po fiołki, jak również miedziane cienie do powiek, z połyskiem lub bez.

Cienie do powiek a cera i włosy

Przy doborze cieni do powiek warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor tęczówki, ale też typ cery i kolor włosów. W tym wypadku najlepsza jest zasada harmonii. Kobietom o jasnych włosach, cerze i oczach najbardziej służą cienie jasne i pastelowe, a te o ciemniejszej karnacji i fryzurze wyglądają świetnie w kolorach intensywnych. Posiadaczki rudych włosów, które zazwyczaj idą w parze z porcelanową cerą, będą pięknie się prezentować z zieleniami i miedzią na powiekach, a bladolicym szatynkom polecane są stonowane odcienie fioletu i różu, ale też brązy i kolory z łososiowej palety.

Zasady na pewno pomogą w doborze cieni do powiek, ale ostateczny wybór powinien być podyktowany własnym gustem i wrażeniami. Najważniejsze jest, by wyglądać (i czuć się) pięknie na własnych warunkach.