Dwa lata temu Krzysztof Jankowski, czyli popularny Jankes z radia Eska, podjął decyzję o zarejestrowaniu się jako potencjalny dawca komórek macierzystych w bazie Funadcji DKMS. Dziennikarz dopełnił wszystkich wymaganych procedur, jego nazwisko trafiło do bazy potencjalnych dawców.

Życie biegło swoim torem aż do pewnego majowego dnia, w którym Jankes odebrał telefon. Okazało się, że po badaniu krwi potwierdziła się zgodność genetyczna między nim a pacjentem, który pilnie potrzebował pomocy. W ten sposób stało się jasne, że Krzysztof może uratować życie chorej osoby.

Jankes nie krył radości. O szczęściu, jakie towarzyszyło mu podczas całej akcji, napisał wtedy na Instagramie:

Dziś (już po badaniu krwi) potwierdziła się zgodność genetyczna między mną a pacjentem! 💪I co? I fruwam z zachwytu 🚀 Uczucie Najwyższej Jakości!!!!! Spróbujcie! Poczujcie! Nic nie boli!!!! Zostaw swój znak &.

Zostań dawcą szpiku -> @dkms_pl Ty też możesz uratować komuś życie! #dkms #wbcd #WorldBloodCancerDay – pisał Jankowski na swoim Instagramie.

Sprawdź, czy możesz zostać dawcą. Kliknij

Dziś dziennikarz zachęca do rejestracji w bazie dawców innych ludzi, również swoich fanów.

Jeśli Ty również chciałbyś pomóc ocalić czyjeś życie, powinieneś najpierw sprawdzić, czy możesz zostać dawcą. Dowiesz się tego wchodząc na stronę DKMS.

Krzysztof Jankowski - Jankes, zachęca do rejestracji jako dawca szpiku

1. Wystarczy, że klikniesz w link: www.dkms.pl

2. Rozpoczniesz proces rejestracyjny, klikając w przycisk „Sprawdź czy możesz zostać dawcą”. Odpowiadasz jedynie na 5 krótkich pytań.

3. Po pozytywnej weryfikacji Twoich odpowiedzi, pozostaje Ci ostatni krok do zakończenia rejestracji online.
Wypełnij formularz.

4. Po wysłaniu formularza online, czekaj na przesłanie przez DKMS pakietu z pałeczkami do wymazu.

5. Otrzymaj kartę potencjalnego dawcy.

Czym zajmuje się Fundacja DKMS?

Mówiąc najkrócej – Fundacja poszukuje dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Pomoc, jakiej udzielają ludzie tacy jak my, trafia do ludzi na całym świecie. W ciągu 8 lat działalności w Polsce Fundacja zarejestrowała ponad 1 140 000 potencjalnych dawców.

Fundacja zajmuje się nie tylko rejestracją potencjalnych dawców, ale również edukacją, wspiera badania w zakresie poszukiwania i dopasowywania niespokrewnionych dawców. Fundacja wspiera osoby chore na białaczkę oraz ich rodziny, prowadzi też działalność mającą na celu pozyskiwanie funduszy przeznaczanych na wspieranie pacjentów.