Niemiły gość na twarzy. Pryszcz – zawsze nas korci, by się go pozbyć. I choć dermatolodzy ostrzegają, niewiele sobie robimy z ich słów. Wyciskamy, oczyszczamy.

Selena Gomez mówi, jak radzi sobie z pryszczem, który wyskoczy przed imprezą

Okazuje się, że domowe usuwanie pryszcza może się zakończyć fatalnie. Na własnej skórze doświadczyła tego 21-letnia Katie Wright.

Po tym, jak Katie wycisnęła krostę umiejscowioną w okolicach łuku brwiowego, rana – zamiast się zagoić – rozogniła się.

Dziewczyna nie przespała nocy – ból był nie do zniesienia.

– Wyobraźcie sobie gorący węgiel, który pali waszą skórę – mówi dziewczyna. – tak właśnie się czułam.

Następnego dnia nie było lepiej. Katie czuła się coraz gorzej, w końcu wylądowała w szpitalu.

Po czterech dniach kuracji antybiotykowej w szpitalu jej stan poprawił się. Przerażona Katie udostępniła w mediach społecznościowych swoje zdjęcia – wszystko po to, by ludzie dowiedzieli się, czym grozi wyciskanie pryszczy.

Katy Perry bez makijażu – ona też ma pryszcze

Przyczyną pogorszenia stanu zdrowia Katie była infekcja bakteryjna. U dziewczyny zdiagnozowano zapalenie tkani łącznej (cellulitis – nie mylić z cellulitem).

W obrębie zainfekowanego miejsca na skórze pojawiają się tkliwość, ból, zwiększone ucieplenie, obrzęk, pęcherze, wybroczyny i zaczerwienienie. Może pojawić się również czerwona linia biegnąca od zakażonej skóry do najbliższych węzłów chłonnych (jest to wynik infekcji podskórnych naczyń węzłów), które zwykle są powiększone. Jeśli stan zapalny rozprzestrzeni się dalej, pojawiają się objawy ogólne, charakterystyczne dla toczącego się w organizmie stanu zapalnego: stan podgorączkowy lub gorączka, dreszcze, poty, bóle głowy, nudności – czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl.

Najgorsze jest to, że zapalenie tkanki łącznej grozi poważnymi powikłaniami:

Czasami infekcja może się rozprzestrzenić krwioobiegiem po całym organizmie. Wówczas może dojść do rozwoju potencjalnie śmiertelnej sepsy (posocznicy), która daje objawy, takie jak hipotensja, tachykardia, wysoka gorączka, zaburzenia orientacji, przyspieszony oddech lub wymioty.
Jeśli zapalenie tkanki łącznej wystąpi na twarzy, istnieje ryzyko, że infekcja rozprzestrzeni się na opony mózgowe i mózg
– czytamy na poradnikzdrowie.