Holandia blisko dekadę temu otworzyła rynek pracy dla Polaków. Jakimi prawami się rządzi i w jaki sposób szukać na nim wiarygodnych ofert?

Nie wdepnąć na minę

Historie o wykorzystywaniu pracowników poza granicami naszego kraju nie są regułą, jednak wciąż się zdarzają, co powinno nam dać do myślenia już na etapie poszukiwań. Jeżeli dobrze przyjrzymy się ogłoszeniom, o wiele łatwiej będzie nam w szybki sposób odfiltrować złe oferty, oszczędzając przy tym sporo czasu, a może nawet i nerwów.

Przysłowiowe gruszki na wierzbie, czyli obietnice o nie wiadomo jak wysokich zarobkach na niezbyt wymagających stanowiskach faktycznie powinny dać nam do myślenia. Jeżeli w ofercie pojawia się np. dwukrotnie wyższa stawka, to dobrze byłoby się zastanowić, czy faktycznie ktoś jest w stanie zapłacić nam aż tyle, czy może gdzieś tkwi haczyk i jest to jedynie zachęta, by zwabić nas w określone miejsce i wykorzystać nasze zakłopotanie po przyjeździe.

Przeglądając portale ogłoszeniowe, z pewnością dostrzeżemy ogromną ilość ofert o pracę w Holandii. Część z nich powinna od razu budzić naszą czujność. Jeżeli dla przykładu ktoś pozostawia jedynie swój numer i lakonicznie opisuje warunki, to dobrze trzymać się od takich ogłoszeń z daleka. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że dana osoba ma nam niewiele do zaoferowania, bo nie chce się tym pochwalić na wstępnym etapie. Dodatkowo w sytuacji, kiedy po nawiązaniu kontaktu telefonicznego z ogłoszeniodawcą wciąż nie dowiedzieliśmy się żadnych konkretów, lepiej odpuśćmy sobie dalsze starania. Co innego, gdy mamy do czynienia ofertami zamieszczanymi przez renomowane agencje pracy. Tam już ze wstępnego opisu możemy sporo dowiedzieć się na temat wybranego stanowiska. W takim przypadku uzyskamy zapewne odpowiedzi na wszelkie zadane przez nas pytania.

Realia holenderskiego rynku pracy

Zanim wybierzemy się do konkretnego kraju w ramach emigracji zarobkowej, dobrze byłoby dowiedzieć się więcej na temat swoich praw oraz obowiązków pracowniczych. Holandia to dość specyficzny kraj, ponieważ wysokość minimalnej pensji uzależniona jest od wieku pracownika. Rozwiązanie niespotykane w zasadzie nigdzie indziej w sąsiednich krajach ma swoje plusy, jak i minusy. O ile młodsi mogą na nie narzekać, to ci, którzy ukończyli 22 rok życia, nie mają powodów do zmartwień. Po ostatnich zmianach w prawie holenderskim obniżono granicę wieku, na mocy której pracownikowi przysługuje pełna stawka minimalnego wynagrodzenia. Dotychczas były to 23 lata. Od 1 lipca obowiązują już nowe przepisy i warto o tym pamiętać, żeby nie okazało się, że nieuczciwy pracodawca chce wykorzystać naszą niewiedzę, obniżając przy tym należną pensję.

Nie ulega wątpliwości, że najwięcej ofert o pracę w Holandii przypada na miesiące wakacyjne. Popyt na pracowników sezonowych nie słabnie od lat. To doskonała szansa dorobienia sobie do kieszonkowego dla pełnoletnich uczniów lub studentów. W tym przypadku niekoniecznie muszą oni znać język niderlandzki. Komunikatywny angielski pozwoli porozumieć się na miejscu z pracodawcą w większości przypadków. Zapotrzebowanie na wszelkiej maści specjalistów, zwłaszcza z branży IT jest wciąż wysokie. Zatrudnieni na takich stanowiskach mogą liczyć na ponadprzeciętne wynagrodzenie, sięgające nawet 50 EUR za godzinę.

W poszukiwaniu sprawdzonego pośrednika

Kiedy na poważnie interesuje nas praca w Holandii porady na temat ten uzyskamy nie tylko od bliskich i znajomych. Internet niewątpliwie jest cennym źródłem informacji na ten temat. To właśnie tam znajdziemy też namiary na agencje pośredniczące w znalezieniu etatu w Kraju Tulipanów. W obliczu aż tylu aktywnych podmiotów nie brakuje polecanych oraz takich, z których usług lepiej nie korzystać. Jak odróżnić instytucję godną polecenia od niecieszącej się taką opinią?

Począwszy od 1 lipca 2012 roku wszystkie podmioty określane mianem agencji pracy tymczasowej, zobowiązane są do złożenia stosownej informacji do Izby Przemysłowo-Handlowej. Znając nadany im numer KvK, można za pomocą wyszukiwarki online dowiedzieć się, czy ten obowiązek został dopełniony. W przypadku braku takiego wpisu powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza.

Inną pomocną witryną, gdzie można znaleźć cenne informacje dla przyszłych pracowników, jest strona internetowa Stowarzyszenia Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (SNCU). Przetłumaczona na język polski zawiera szereg istotnych treści dla chcących podjąć zatrudnienie w Holandii. Ponadto ogrom cennych rad dla Polaków mających w najbliższym czasie udać się tam do pracy znajdziemy także tutaj: http://jobxion.pl/porady/.

Wysokie zarobki i realne szanse rozwoju, a także szanowanie praw pracowniczych to jedne z głównych powodów, dlaczego tak chętnie opuszczamy naszą ojczyznę za poszukiwaniem pracy w Europie Zachodniej. Holandia to nieprzypadkowo jeden z najczęściej obieranych kierunków przez Polaków. Decydując się na odpowiednią ofertę na tutejszym rynku pracy, możemy zapewnić sobie dostatnie i spokojne życie.