Plotka dodana przez użytkownika blanche_dubois

(redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść newsów dodawanych przez użytkowników portalu)

Laureatki Oscarów w kategorii najlepsza główna rola kobieca

poniedziałek 04-02-08, czytany: 8796 razy       oscary   aktorki  

1951-1960

OscaryOscary / Kozaczek.pl
Wielu dziwiło, że Vivien Leigh po sukcesie odniesionym dzięki Przeminęło z wiatrem odmawiała udziału w filmach. Oboje z Laurence’em Olivierem twierdzili, że film jest gorszym bratem teatru. Zapytana jeszcze jako dziewczynka, kim chce zostać, odpowiadała: Wielką aktorką. Maniakalna depresja zaatakowała umysł aktorki już w latach 40., tuż po poronieniu na planie Cezara i Kleopatry. Spędzała wiele czasu w łóżko, z powodu gruźlicy (nigdy jednak nie przestała palić) i zaciekawiła ją sztuka Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem. Vivien od tej pory miała w głowie już tylko występ w roli Blanche Dubois. Spektakl reżyserował jej mąż, Olivier. Wielu przyjaciół pary miało do niego pretensje o to, że pozwolił Vivien wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Po latach aktorka wyznała, że rola Blanche pchnęła ją w szaleństwo. Na Broadwayu rolę Blanche grała Jessica Tandy, jednak producenci filmu zdecydowali się na sławniejsze nazwisko. Wiele aktorek odrzuciło ofertę w obawie przed skandalem obyczajowym. Film miał reżyserować Elia Kazan, który wyreżyserował wersję broadwayowską. Kazan miał z Vivien twardy orzech do zgryzienia. Aktorka, zapatrzona w swojego męża jak w boga, ciągle kwitowała jego wskazówki czymś w stylu ale Larry robi to tak…. Kazan odpowiadał jej Vivien, skarbie, to ja jestem teraz reżyserem, nie Larry. W końcu doszli do porozumienia, a aktorka stworzyła rewelacyjną kreację.

Shilrey Booth we Wróć, mała Shebo stworzyła wybitną kreację, jednak jej kariera filmowa nigdy nie nabrała rumieńców, gdyż odbierała nagrodę już jako ponad 50-letnia kobieta, poza tym nie należała do piękności, tak więc przed nią była kariera jedynie aktorki charakterystycznie. Shirley nie płakała nad niewdzięcznym Hollywoodem i wróciła na scenę. Mimo Oscara na koncie, amerykańscy starsi widzowie najlepiej kojarzą ją z serialu telewizyjnego pt. „Hazel”, gdzie Booth zagrała tytułową, sympatyczną pokojówkę.

Audrey Hepburn to ikona kina. Przeżyła naprawdę wiele, zanim trafiła na szczyt. Audrey urodziła się w Brukseli, ale była Brytyjką, do tego ze szlacheckim pochodzeniem. Jej ojciec niespodziewanie porzucił rodzinę, gdy była dzieckiem. Przez wiele lat wspierała ją ukochana matka, która pomagała jej także w życiowych dylematach. Audrey przeżyła trud wojny i opowiadała, jak z głodu wraz z rodziną żywili się cebulkami tulipanów. Aktorka zawsze była niezwykle urzekającym i wdzięcznym stworzeniem. Ochroniło to kiedyś jej życie – Audrey walczyła w tajnym ruchu oporu jako nastoletnia dziewczynka. Niosąc jakąś wiadomość przez polaną, spotkała na drodze dwóch hitlerowskich żołnierzy. By odwrócić ich uwagę, zerwała kwiat i z uśmiechem im go wręczyła. Niemcom nawet nie przyszło do głowy, by przeszukać dziewczynkę i puścili ją dalej wolno, a Audrey poniosła walczącym ważną wiadomość.
Karierę zaczynała jako modelka. Audrey nie chciała być aktorką, a baletnicą. Ale 172 cm wzrostu skreśliły możliwość zrobienia kariery – była za wysoka. Pierwsze uznanie jako aktorce przyniosła jej rola w sztuce Colette pt. „Gigi”. Spotkała samą autorkę, której Audrey w tej roli bardzo się podobała. Rozgłos i sławę zapewniła jej rola w Rzymskich wakacjach Williama Wylera. Początkowo rolę miała zagrać Jean Simmons, ale wówczas jej kontrakt wykupił Howard Hughes i w ramach kary za to, że aktorka odrzuciła jego zaloty, nie zezwolił jej na udział w filmie. Tak rolę księżniczki zagrała debiutantka. Konkurencja w tym roku po nagrodę Akademii była niemała (m.in. świetna Ava Gardner w Mogambo). Ale nikt nie miał wątpliwości, komu przyznać Oscara.

Grace Kelly pierwszą poważną rolę zagrała w filmie w W samo południe (1952) Freda Zinnemanna. Jako niezwykle kochliwa istota, nawiązała romans ze starszym o prawie 30 lat Gary Cooperem. Potem byli inni wspaniali aktorzy, zazwyczaj o wiele starsi od ślicznej Gracie, jak ją nazywano: Clark Gable (chciała go poślubić, ale Gable stwierdził, że różnica wieku – prawie 30 lat – to zbyt dużo), żonaci Ray Milland, Bing Crosby, Cary Grant, William Holden. W 1954 roku Grace dostała rolę w Dziewczynie z prowincji i otrzymała Oscara. Jej konkurentka w tej kategorii, Judy Garland, zadzwoniła do niej wieczorem po ceremonii, zbeształa ją i wykrzyczała na koniec: Niech cię szlak!. Grace porzuciła obiecującą karierę dla małżeństwa z księciem Monako, które, niestety, nie okazało się zbyt szczęśliwym.

O Annie Magnani , temperamentnej Włoszce, już co nieco pisałam. Urodziła się w obskurnych okolicach Rzymu. Nie znała swego ojca, wychowywała ją babka. Za mąż wyszła tylko raz. Po pierwszym rozwodzie, pytana, dlaczego nie zdecydowała się na kolejny ślub, odpowiadała, że musiałaby znaleźć faceta, który ją poskromi, a to na razie się jeszcze nie stało. Ostatnio w autobiografii Ingrid Bergman wyczytałam ciekawą anegdotę, którą wam tutaj przytoczę. Film „Stromboli”, przy którym Bergman po raz pierwszy współpracowała z Roberto Rossellinim, początkowo w zamyśle jego twórcy miał być filmem z Magnani. Ale po okazanym zainteresowaniu hollywoodzkiej gwiazdy, Roberto zmienił plan. Nie wiedziała o tym Anna, wówczas jego kochanka. I nie chciał, by się dowiedziała. Dlatego, czekając na list od Ingrid uprzedził w recepcji w hotelu, gdzie z Anną przebywali, by wręczono mu go dyskretnie, by nikt o tym nie wiedział. Hotelowy nie wiedział, że dotyczy to też Anny, i kiedy jedli spaghetti w restauracji, doręczył mu list, mówiąc, że to ta poufna poczta, o której miał nikomu nie mówić. Wszystko słyszała Magnani. Spokojnie jadła spaghetti, po czym spytała, cóż to takiego doręczył mu hotelowy. Roberto, udając ignorancję, powiedział że to nic ważnego i schował list do kieszeni. Magnani wstała i z całej siły bez namysłu wpakowała mu na głowę swoje spaghetti.

Za Ingrid Bergman „ciągnie się” mit Casablanki , jednak najwybitniejsze role stworzyła później. Romans z Roberto Rossellinim przypłaciła utratą szansy na pracę przez kilka lat. Dla aktorki są to lata istotne, bo już po 40. Roku życia telefon milczy, albo grzecznie deleguje się je do ról ładnie nazywanych charakterystycznymi. Kiedy po wiadomości o ciąży Ingrid, wówczas żony innego mężczyzny, spisano ją na straty, zdecydowała się być matką i żoną. Humphrey Bogart, jej partner z wyżej wspomnianego klasycznego melodramatu, zapytał ją wówczas: I po co ci to było, kim teraz jesteś?. Ingrid odparła: Szczęśliwą kobietą. Zazdrość Rosselliniego o sukcesy zawodowe, jakie odnosiła po kilku latach filmowej banicji na scenie i ekranie rozbiła ich małżeństwo. Jak wspominała, kiedy grała w paryskim teatrze mówiąc dość łamanym francuskim, otrzymała wielki aplauz paryżan. Ale wówczas spojrzała na Roberta, siedzącego za kulisami i wiedziała, że jej małżeństwo się skończyło.

Joanne Woodward to niezwykle rzadki „okaz” hollywoodzkiego szczęścia w połączeniu kariery i życia rodzinnego. Joanne jest od ponad 50 lat szczęśliwą żoną wspaniałego aktora, Paula Newmana. Paul wyreżyserował m.in. film Rachelo, Rachelo (1969), za który nominowano ją do Oscara. Mają trzy córki i wciąż bardzo mocno się kochają. Tylko pozazdrościć.

Jeden z komentarzy pod którymś z ostatnich artykułów mojego autorstwa trochę mnie rozśmieszył, bowiem ktoś stwierdził, że kiedyś w Hollywood łatwo było zrobić karierę. Stwierdzenie to świadczy o ogromnej niewiedzy tej osoby na temat tamtych czasów. Przykładem jest kolejna laureatka, Susan Hayward. Warto spojrzeć na jej filmografię. Wybiła się dopiero rolą u Cecila B. de Mille’a w Zdradzieckich skałach. I choć gwiazdą miała być Paulette Goddard, po latach, kiedy film ponownie wchodził na ekrany, plakaty drukowano z nazwiskiem Hayward wyżej niż jej starszej koleżanki. Susan żyła dość krótko. W 1954 roku pracowała na planie filmu The Conqueror . Film kręcono nieopodal miejsca, gdzie odbywały się testy nuklearne. Pyły dostały się na plan. Aż 91 osób z całej 220-osobowej ekipy kręcącej film zachorowało na raka, w tym Susan Hayward, która na tę chorobę niestety zmarła. Inne osoby to, m.in. John Wayne, reżyser Dick Powell, Pedro Armendariz, Agnes Moorehead, a także syn Wayne’a, Michaela. Wszyscy, z wyjątkiem Armendariza, zmarli na raka (meksykański aktor popełnił samobójstwo, nie chcąc cierpieć). Te statystyki nie zawierają mnóstwa statystów w postaci Indian, którzy pracowali przy tym filmie.

Simone Signoret to aktorka urodzona w Niemczech, która karierę zrobiła także w USA. Pierwszym mężem aktorki był reżyser Yves Allegret, z którym miała córkę. Z drugim mężem, Yvesem Montandem, była aż do swojej śmierci. Aktorka tolerowała nawet jego zdrady. Na planie filmu Pokochajmy się (1960) pracował z Marilyn Monroe. Towarzyszyli im Simone i mąż Marilyn, Arthur Miller. Fryzjerka Monroe, która później napisała jej biografię, napisała, że MM zwierzyła się jej, iż Simone i Arthur bardzo się lubili, a Miller cenił inteligencję aktorki. Po ich wyjeździe Marilyn przespała się z Yvesem. Simone jest pochowana na słynnym cmentarzu Le Père Lachaise w Paryżu.

Elizabeth Taylor należała do ulubienic Hollywood. Co ciekawe, jest jednym z nielicznych dzieci Hollywoodu, których machina show biznesu nie zniszczyła. Jej życie było pod lupą wielokrotnie. Ośmiokrotnie stawała na ślubnym kobiercu, w tym dwukrotnie z Richardem Burtonem. Ich romans, owiany skandalem, skończył się rozwodem obojga. Elizabeth borykała się wielokrotnie z problemami zdrowotnymi, w tym otyłością. Zaangażowała się w walkę z AIDS po tym, jak jej przyjaciel, aktor Rock Hudson, zmarł na tę chorobę (był jedną z pierwszych sławnych ofiar wirusa HIV; aktor był gejem). Elizabeth przyjaźniła się ze wspaniałym aktorem, Montgomery’ym Cliftem. Była dla niego wielkim wsparciem, aż do jego śmierci. Po jednym z przyjęć Monty miał wypadek, w którym ucierpiała jego twarz. Dziennikarze niczym sępy pojawili się na miejscu wypadku, by sfotografować zakrwawionego Clifta. Ale była też tam Elizabeth. Jak lwica zasłoniła go i nie pozwoliła sfotografować.
 
Vivien Leigh (1913-1967), 1951


Shirley Booth (1898-1992), 1952


Audrey Hepburn (1929-1993), 1953


Grace Kelly (1929-1982), 1954


Anna Magnani (1908-1973), 1955


Ingrid Bergman (1915-1982), 1956


Joanne Woodward (1930-?), 1957 (na zdjęciu ze swoim mężem, Paulem Newmanem).


Susan Hayward (1917-1975), 1958


Simone Signoret (1921-1985), 1959


Elizabeth Taylor (1932-?), 1960

blanche_dubois

Czytaj dalej: Fergie i Paris? - Dobre przyjaciółki?

 
  Ostatnio dodane fotki Oscary:zobacz całą galerię »
Zwycięska trójka
Zwycięska trójka
Penelope i Kate
Penelope i Kate
Penelope Cruz
Penelope Cruz
john & jenn
john & jenn
  Czytaj inne moje newsy:  
więcej moich newsów »
  Czytaj pozostałe plotki dodane przez użytkowników:  
więcej newsów użytkowników »
zobacz również:

skomentuj: (dodasz komentarz jako )


Wasze komentarze (19): sortuj ↓  

anula8806-02-08, 22:00   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

wow piekne kobity, zgadzam sie z przedmowca.

gość06-02-08, 17:55   cytuj

Nareszcie jakiś wartościowy artykuł o prawdziwych wybitnych aktorkach, a nie beznadziejnych beztalenciach, które mają talent tylko do robienia skandali. Gratuluję odwagi autorce tematu, bo na tej stronie ludzie pojęcia o aktorstwie wogóle nie mają i nie docenią tego niestety. Jednak i tak, bardzo proszę o więcej takich tekstów!

gość06-02-08, 17:28   cytuj

Nareszcie jakiś wartościowy artykuł o prawdziwych wybitnych aktorkach, a nie beznadziejnych beztalenciach, które mają talent tylko do robienia skandali. Gratuluję odwagi autorce tematu, bo na tej stronie ludzie pojęcia o aktorstwie wogóle nie mają i nie docenią tego niestety. Jednak i tak, bardzo proszę o więcej takich tekstów!

gość05-02-08, 13:36   cytuj

Komuś tu się nie chce czytać,ja rozumiem ,że to trudne(tyle literek i to bez obrazków) ale skoro nie chcesz to tu nie właz.Ja czytam te "oscarowe" artykuły z dużą przyjemnością i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o życiu tych wybitnych aktorek.
blanche_dubois olej tą marudę,szkoda czasu

A co do zdjęć to one wszystkie są piękne,ale najbardziej podoba mi się Anna Magnani -miała babka temperament i do tego taką ciekawą ,mało "lalkowatą" urodę

blanche_dubois04-02-08, 21:01   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

gość, 04-02-08, 20:27 napisał(a):


słuchaj niie wybraniaj sie! spójrz na str główną kozaczka. . . jeśli chodzi o to to wogóle nie wygląda interesująco. . .zdjęcia mogę oglądać ale gdy patrze że zamiast zdjecia w tym okienku jest logo kozaczka to juz wiem (w poprzednich tego typu plotkach) że tu bedzie kosmicznie dużo napisane i mało zdjęć. . .)było chociaz napisać FOTO)naprawde. . .pff. . .


A czy nie przyszło ci do głowy, że niektórzy niekoniecznie robią coś dla mas? Ja robię to głównie dla siebie, bo lubię. A że nie chcę pisać "do szuflady", to publikuję tutaj. I powtarzam - nikt cię nie zmusza do czytania. Nie wszyscy chcą czytać o tym, kto dziś nie założył majtek.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
czytaj mojego ostatniego newsa: Film z Natalią Oreiro argentyńskim kandydatem do Oskara

gość04-02-08, 20:27   cytuj

blanche_dubois, 04-02-08, 17:47 napisał(a):

gość, 04-02-08, 15:53 napisał(a):Moim zdaniem takie plotki są do kitu ;/ nie chce sie ich czytac a nawet zaglądac...wystarczy spojerzec na komentarze kazda inna plotka ma ich duzo a tu...ee tam beznadzieja!
No popatrz, a jednak ktoś tę beznadzieję "czyta". Zresztą, tutaj o czytaniu póki co trudno mówić, bo dodałam zdjęcia... A problem polega na tym, że ja nie piszę plotek. Więc po prostu - nie zaglądaj, zostaw to innym, którzy mają trochę ambitniejsze podejście do sprawy. ;)słuchaj niie wybraniaj sie! spójrz na str główną kozaczka. . . jeśli chodzi o to to wogóle nie wygląda interesująco. . .zdjęcia mogę oglądać ale gdy patrze że zamiast zdjecia w tym okienku jest logo kozaczka to juz wiem (w poprzednich tego typu plotkach) że tu bedzie kosmicznie dużo napisane i mało zdjęć. . .)było chociaz napisać FOTO)naprawde. . .pff. . .

blanche_dubois04-02-08, 19:00   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

gość, 04-02-08, 18:17 napisał(a):

beznadziejnie wygląda:" 1932- ? " To oznacza ze nie wiemy kiedy umarła, czy też nie wiemy kiedy umrze?? powinno być po prostu : ur. 1924.


Są różne sposoby zapisu, ja wybrałam taki. Nie masz się o co przyczepić?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
czytaj mojego ostatniego newsa: Film z Natalią Oreiro argentyńskim kandydatem do Oskara

gość04-02-08, 18:17   cytuj

beznadziejnie wygląda:" 1932- ? " To oznacza ze nie wiemy kiedy umarła, czy też nie wiemy kiedy umrze?? powinno być po prostu : ur. 1924.

blanche_dubois04-02-08, 17:47   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

gość, 04-02-08, 15:53 napisał(a):

Moim zdaniem takie plotki są do kitu ;/ nie chce sie ich czytac a nawet zaglądac...wystarczy spojerzec na komentarze kazda inna plotka ma ich duzo a tu...ee tam beznadzieja!


No popatrz, a jednak ktoś tę beznadzieję "czyta". Zresztą, tutaj o czytaniu póki co trudno mówić, bo dodałam zdjęcia... A problem polega na tym, że ja nie piszę plotek. Więc po prostu - nie zaglądaj, zostaw to innym, którzy mają trochę ambitniejsze podejście do sprawy. ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
czytaj mojego ostatniego newsa: Film z Natalią Oreiro argentyńskim kandydatem do Oskara

blanche_dubois04-02-08, 17:45   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

gość, 04-02-08, 17:29 napisał(a):

moglas napisac za jakie filmy / role dostaly te statuetki


Artykuł zostanie rozwinięty, może dziś, może jutro. Wówczas napiszę, jak poprzednim razem, za jakie role dostały Oscary.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
czytaj mojego ostatniego newsa: Film z Natalią Oreiro argentyńskim kandydatem do Oskara

gość04-02-08, 17:29   cytuj

moglas napisac za jakie filmy / role dostaly te statuetki

gość04-02-08, 17:18   cytuj

Audrey Hepburn kocham!!!!!!!!!

santa04-02-08, 16:00   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

andrey naprawde piekna..

gość04-02-08, 15:53   cytuj

Moim zdaniem takie plotki są do kitu ;/ nie chce sie ich czytac a nawet zaglądac...wystarczy spojerzec na komentarze kazda inna plotka ma ich duzo a tu...ee tam beznadzieja!

gość04-02-08, 15:42   cytuj

O przepówieniach albo np. o polskich zdobywcach oscara np. polańskim czy kaczmarku

gość04-02-08, 15:41   cytuj

a może proszę napsiz coś o przemówieniach oscarowych

gość04-02-08, 15:24   cytuj

trzeba było dać tytuły filmów za jakie dostały oscara

Susie04-02-08, 15:17   cytuj | zobacz moje komentarze i profil

gość, 04-02-08, 14:44 napisał(a):

Audrey Hepburn najpiękniejsza :D


Zgadzam się.

gość04-02-08, 14:44   cytuj

Audrey Hepburn najpiękniejsza :D

strony
1

Reklama


Pokrewne filmiki

Pokrewne plotki

Reklama

Kozaczek poleca

Reklama

Mobilny Kozaczek

Kozaczek na iPhone'a Kozaczek na Androida