Większość turystów zwiedzających Europę postrzega ją przede wszystkim jako kontynent pięknych miast o wspaniałej architekturze. Zapominają często, że Europa to także region przepięknych parków. Wiele z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto 6 niezwykłych europejskich parków, o których nie mieliście pojęcia, a które trzeba odwiedzić.

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji to obecnie jeden z najliczniej odwiedzanych parków w całej Europie. Położony jest w środkowej części kraju. Turyści jadą tam głównie po to, aby na własne oczy zobaczyć niesamowite jeziora krasowe (łącznie 16) połączone ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora te nazywane są Plitwickimi.

2. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze

Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze to kolejne piękne miejsce warte odwiedzenia. I choć znajduje się ono na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, to jednak niewiele osób wie o jego istnieniu. Naszym zdaniem, każdy miłośnik gór powinien chociaż raz tu być. Przez obszar parku przebiega wspaniałe pasmo Gór Dynarskich, od których pochodzi jego nazwa. Z wapiennych szczytów Durmitoru rozciąga się wspaniały widok na górne części kanionu Grabovica i Komarnica. Ponadto, w Parku Narodowym Durmitor znajduje się najgłębszy kanion w Europie – Tara.

3. Sulejowski Park Krajobrazowy. Odkryj piękno Zalewu Sulejowskiego

1

W Polsce również jest wiele parków, które w całej Europie znane są z pięknych krajobrazów. Najpopularniejszym z nich jest Białowieski Park Narodowy, ale tym razem to nie o nim chcemy napisać. Równie piękny jest znajdujący się w województwie łódzkim Sulejowski Park Krajobrazowy. Przez jego teren przebiega rzeka Pilica, nad którą na tym odcinku malowniczo prezentują się powalone przez bobry drzewa. Główną atrakcją tego miejsca jest Zalew Sulejowski. Od rana aż do zmierzchu pływają po nim łodzie i kajaki, natomiast wzdłuż jego brzegów można dostrzec łowiących z kładek wędkarzy. Nad samym zalewem znajduje się pochodzące z XIII wieku Opactwo Cystersów. W zabytkowym budynku działa wspaniały obiekt dla turystów – Best Western Plus Hotel Podklasztorze, w którym oprócz rezerwacji noclegu, goście mogą wypożyczyć rower, a także skorzystać z hotelowego SPA, basenu lub sauny. Hotel Best Western położony w tym miejscu czyni okolice Zalewu Sulejowskiego idealnym miejscem wypadowym do organizacji wycieczek pieszych i rowerowych.

4. Park Narodowy Pirynu w Bułgarii

Park Narodowy Pirynu w Bułgarii położony jest w górach. Teren ten obejmuje okolice porośnięte cennymi gatunkami flory, na których rośnie ponad 100 gatunków roślin. Jedną z najbardziej okazałych jest sosna Bajkuszewa, której wysokość wynosi aż 22 metry. Polecamy to miejsce wszystkim miłośnikom wysokogórskiej przyrody.

5. Park Naturalny Sierra de Cazorla w Hiszpanii

Sierra de Cazorla to park położony na wschodzie prowincji Jaen w Hiszpanii. Obecnie obejmuje on teren ponad 214 hektarów, co oznacza, iż jest to największy obszar w Europie podlegający ochronie prawnej. Jest on również zgłoszony jako rezerwat biosfery przez UNESCO. Przyjedźcie tu koniecznie, jeśli kochacie obserwować życie dzikich zwierząt. W parku żyją m.in. liczne stada jeleni, dzików i kozic hiszpańskich.

6. Park Narodowy Vatnajökull na Islandii

Park Narodowy Vatnajökull na Islandii utworzono w 2008 roku. Powstał on z połączenia dwóch parków – Skaftafell i Joekulsargljufur. Park Narodowy Vatnajökull znajduje się na liście UNESCO od 2011 roku. Na jego terenie znajduje się 10 wulkanów, w tym 8 po lodowcach i lodowiec Vatnajökull.

Jak widzicie, Europa to nie tylko piękne, zabytkowe miasta, ale także wspaniałe parki, które przyciągają turystów z całego świata. Jeśli w tym roku nie planujecie już wyjazdu za granicę, polecamy wam spędzenie weekendu we wspomnianym Sulejowie. Jest to idealne miejsce, aby prawdziwie odpocząć na łonie natury. Aby zarezerwować hotel Best Western, wystarczy wejść na stronę tej sieci i skorzystać ze znajdującego się tam formularza.\

 

Materiał promocyjny