Tomasz Jacyków jest polskim stylistą i krytykiem mody, obecnym w show-biznesie od lat. Postanowiliśmy zapytać go, co sądzi o ostatniej „aferze metkowej” wokół marki Veclaim Jessiki Mercedes, ale nie tylko. Czy tak trudno jest założyć dochodową markę w Polsce, która będzie szyła produkty wyłącznie na miejscu?

Tomasz Jacyków komentuje styl Kopacz i Szydło

Tomasz Jacyków o aferze metkowej

Ostatnio głośno jest o niezbyt uczciwych zabiegach polskich marek modowych. Mowa o aferze związanej z marką Veclaim Jessiki Mercedes oraz podobnych podejrzenia co do marki Local Heroes – klienci zauważyli, że na ubraniach odcięte są stare metki, a ubrania mogą nie być szyte w Polsce, jak zapewnia firma. Na świeczniku znalazła się również marka biżuterii Wishbone sprzedająca biżuterię, którą można znaleźć na AliExpress za grosze – ostatecznie wycofano ją ze sprzedaży.

Jessica Mercedes WRÓCIŁA na Instagram. „Może nie powinnam mieć marki odzieżowej i się do tego nie nadaję”

Zapytaliśmy Tomasza Jacykowa, co myśli o takim zachowaniu marek. Według niego problem leży w komunikacji.

Tak się składa, że kłamstwa i krętactwo towarzyszą nam we wszystkich dziedzinach życia w zasadzie od zawsze, stąd powiedzenie „albo umiesz kombinować, albo jesteś frajerem”. A tak poważnie to problem jest w komunikacji, bo komunikowanie o polskim produkcie z bawełny już jest kłamstwem, ponieważ nie mamy w kraju plantacji bawełny, a skoro trzeba ją przetransportować do Polski, to można na miejscu uszyć przecież zwykłe t-shirty. I taka komunikacja byłaby uczciwa, ale właśnie ktoś chciał być cwańszy od całej reszty.

Local Heroes też WYCINA metki w swoich ubraniach? „Produkt w pierwszej fazie nie był produktem sprzedażowym”

Czy według stylisty założenie marki odzieżowej, która szyje tylko w Polsce jest możliwe?

Myślę, że można założyć w Polsce markę, która będzie szyła wyłącznie na miejscu, ale taka działalność będzie bardziej hobbystyczna niż biznesowa (czyli nie będzie przynosiła gigantycznego i spektakularnego zysku na który wszyscy obecnie są nastawieni). Odkąd świat się zglobalizował półprodukty służące do tworzenia mody gotowej do noszenia są globalne. I tyczy się to rynku na całym świecie. Oczywiście istnieją twórcy oraz wizjonerzy tutaj w Polsce, ale to jest zupełnie inna historia, bo regionalnej kreacji nie można ściągnąć z Chin.

Tomasz Jacyków

Tomasz Jacyków fot. Piętka Mieszko/AKPA

Tomasz Jacyków

Tomasz Jacyków fot. Baranowski Michał/AKPA

Jessica Mercedes

Jessica Mercedes fot. Podlewski/AKPA.