Coraz więcej kobiet chętnie zamienia srebro na złoto lub też eksperymentuje z połączeniem złota i srebra. Złota biżuteria to więc doskonały pomysł na świąteczny prezent. O czym warto pamiętać, kupując złote kolczyki czy bransoletkę?

Złota biżuteria – prezent idealny?

Złota biżuteria bardzo często wskazywana jest jako przykład idealnego prezentu nie tylko świątecznego. Taki cenny upominek świetnie sprawdza się także na różnego rodzaju rocznice, urodziny, zaręczyny, chrzciny czy prezent ślubny. Mogłoby się więc wydawać, że złota biżuteria sprawdzi się zawsze. Tak jednak nie jest i warto o tym pamiętać. Przede wszystkim jeśli kupujemy biżuterię dorosłej kobiecie, warto zorientować się, czy rzeczywiście lubi ona złoto i je nosi. Jeśli bowiem złotą biżuterię sprezentujesz zadeklarowanej miłośniczce srebra, efekt nie musi być super udany. Warto także zastanowić się, czy na pewno na każdą okazję kosztowna jednak (szczególnie jeśli wysokiej próby) biżuteria złota to dobry pomysł. Czasami taki cenny prezent nie do końca pasuje do okazji, osoba, która ceni sobie drobne upominki także może nie być nią zachwycona. Z reguły jednak spora część kobiet na widok złotej biżuterii reaguje zdecydowanie pozytywnie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Złota biżuteria jest bardziej kosztowna od srebrnej, miedzianej czy wykonanej z jeszcze innych stopów metali. Szczególnie więc przy takich zakupach trzeba zachować rozsądek i uważność. Przede wszystkim warto złotą biżuterię kupować u sprawdzonych jubilerów. Każdy z nich wyda ci odpowiedni certyfikat, masz pewność, że gdyby coś stało się jednak z biżuterią, możesz liczyć na pomoc. W końcu masz dość dużą gwarancję, że złota biżuteria kupiona np. w Lilou będzie osobie obdarowanej nią służyć przez wiele lat. Oprócz świadomego wyboru jubilera, warto uważnie się przyjrzeć samej biżuterii. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, dopracowanie najmniejszych elementów, zastosowany rodzaj zapięcia (zarówno przy bransoletkach, naszyjnikach czy kolczykach).

Jak ocenić jakość złotej biżuterii?

Precyzja wykonania jest oczywiście ważna. Masz jednak prawo zastanawiać się, czy proponowana cena adekwatna jest do jakości oferowanej ci biżuterii. Z pewnością nieraz zastanawiałaś się, jak to jest, że różnica między dwiema z pozoru identycznymi złotymi bransoletkami potrafi sięgać kilkuset złotych, a czasami i więcej. Wiele zależy oczywiście od producenta, natomiast najczęściej kluczem jest jednak próba złota. To ona w dużej mierze determinuje wartość biżuterii. To od „zawartości złota w złocie” zależy, ile warta jest biżuteria. Wyróżnia się 6 prób złota, natomiast w jubilerstwie używa się najczęściej 3: próby 333, 585 i 750. Kolejno oznaczają one, że w stopie, z którego wykonana jest biżuteria jest 33,3%, 58,5% lub 75% czystego złota. Oczywiście im więcej złota, tym lepiej, niestety jednak wyższa próba oznacza wyższą cenę. Kompromis stanowi próba 585, która cechuje się bardzo dobrymi właściwościami, a cena tej biżuterii nie jest jeszcze aż tak wysoka.

 

Materiał partnera