Na Kozaczku bardzo często piszemy o dietach gwiazd – przyglądamy się temu, co jedzą, jak dbają o zdrowie i formę.

Od dziś w każdy piątek będziemy zaglądać do kuchni i lodówek celebrytów. Będziemy podglądać ich zmagania z nadliczbowymi kilogramami, przyglądać się dietom i opisywać je. 

Celebrytki często lansują nowe mody na diety. Niektóre chudną spektakularnie, innym zdarza się przykry powrót do dawnej wagi. Nie zawsze to, co jest modne i służy pewnej grupie osób, jest dobre dla nas. Będziemy zbierać dane i trzeźwo pisać o plusach, ale i minusach wszystkich diet, postów i programów żywieniowych.

 

Dziś zaczniemy od popularnej wśród gwiazd DIETY SOKOWEJ

 

Klaudia Strzyżewska, finalistka Top Model – Klaudia zdrowo się odżywia i dba, by w jej menu znalazły się wszystkie potrzebne do zdrowia i pięknego wyglądu składniki.

Gwiazdy zachęcają nas często do picia soków warzywnych lub owocowych. Na Instagramie pozują ze słoikami, butelkami lub szklankami wypełnionymi gęstym soczkiem. Niektóre gwiazdy robią na diecie sokowej biznes – wchodzą we współprace z producentami takich smakołyków i reklamują je w swoich mediach społecznościowych.

Czy dieta sokowa jest dobra? Czy jest bezpieczna i czy prowadzi do schudnięcia?

Dieta sokowa jest oparta na spożywaniu wyciskanych z warzyw i owoców soków. Zaleca się, by soki wyciskać za pomocą wolnoobrotowych wyciskarek (a nie sokowirówek). Wyciskarki pozwalają uzyskać bardziej gęsty i esencjonany sok, można go wycisnąć nie tylko z jabłka, marchwi czy owoców cytrusowych, ale i owoców jagodowych oraz zielonych liści – jarmużu, szpinaku, natki pietruszki i innych.

Główną zaletą diety sokowej jest bogactwo składników, których w niej używamy. Warzywa i owoce to źródło przeciwutleniaczy – substancji opóźniających procesy starzenia organizmu, działających przecirwrakowo. Kiedy przyjmujemy je w rozdrobnionych, płynnych pokarmach, działają lepiej. To duży plus dla diety sokowej.

Gwiazdy ODRADZAJĄ dietę pudełkową – Mucha i Korwin-Piotrowska opisują swoje doświadczenia. Lepsza domowa ogórkowa niż cuda w plastiku?

Po drugie – witaminy. Już w przedszkolu dzieci uczą się o tym, że owoce i warzywa są skarbnicą witamin. Dieta sokowa jest bogata w witaminy rozpuszczalne w wodzie – z grupy B, witaminę C oraz kwas foliowy.

Wady diety sokowej

Dieta oparta na sokach nie jest jednak pozbawiona wad. Najważniejszym „przeciw” tej diecie (jeśli opieramy się wyłącznie na sokach i rezygnujemy z innych produktów) jest to, że jest to dieta niepełnowartościowa. Nie dostajemy w niej odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczy i białka. Jeśli pijemy wyłącznie soki dłużej niż 3 dni, stajemy się ospali, bark nam energii, a na dłuższą metę nasz organizm zostaje też pozbawiony ważnych składników odżywczych.

Soki mają też niewiele błonnika. Przy długim pozostwaniu na diecie sokowej możemy mieć problem z zaparciami.

Wreszcie kwestia dużej ilości cukrów prostych – szczególnie owoce mają ich mnóstwo. Jeśli więc ograniczamy się wyłącznie do soków, fundujemy swojemu organizmowi gwałtowne skoki glukozy we krwi, a w efekcie duże wyrzuty insuliny. To niebezpieczny mechanizm – prowadzi do tycia, może też skutkować cukrzycą.

Warto pamiętać o tych rzeczach decydując się na długotrwałą dietę sokową. Zdecydowanie bezpiecznie jest stosować ją krótko lub na zasadzie uzupełnienia codziennego menu sokami warzywnymi lub owocowo-warzywnymi.

Pamiętajmy, że zrzucenie nawet 2 kilogramów pod kilku dniach stosowania wyłącznie diety sokowej nie oznacza sukcesu. Spadek wagi to efekt oczyszczania jelit, nie spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli po kilku dniach wrócimy do normalnego jedzenia, szybko zauważmy nagły wzrost wagi.

UWAGA: Według specjalistów jeden czy dwa dni takiego detoksu nie przyniosą szkody, ale tydzień lub dwa na samych sokach, może się okazać szkodliwy. Utrata wagi wiąże się wtedy nie ze spalaniem tkanki tłuszczowej, ale ze spadkiem masy mięśniowej.

Dieta Kate Middleton: co jada na śniadanie, obiad i kolację

Pozostaniemy więc przy opcji zdrowych soków pitych maksymalnie przez 1 lub 2 dni albo włączanych do naszej diety np. na śniadanie czy dodający energii napój przed południem.

W kuchni modelki – Klaudia z Top Model pokazuje, jak robi swoje ulubione soki

Fanką soków oczyszczających organizm jest Klaudia – nasza ambasadorka. Klaudia jest finalistką Top Model, na co dzień bardzo dba o swoją dietę i zdrowie. Nasza ambasadorka zaprosiła nas do swej kuchni i pokazała dwa proste przepisy na soki, które lubi najbardziej.

W obu sokach głównym składnikiem jest jarmuż – mówi Klaudia. – Pierwszy sok z pietruszką jest mocny i może dla niektórych trochę zbyt mdły. Drugi jest mniej hardcorowy – ma bardziej wyrazisty, kwaśny smak.

Soki, które dziś przygotowałam, posiadają wiele cennych właściwości. Są źródłem wapnia, żelaza, witaminy C, witaminy K i witaminy A. Witaminy te są odpowiedzialne za wygląd naszej skóry, paznokci i włosów. To również źródło antyoksydantów, dzięki którym organizm jest odporny na różne choroby – mówi Klaudia.

Klaudia dodaje, że szykując soki zmienia ich skład:

Lubię zmieniać smaki, więc nie piję codziennie tego samego soku. Często zdarza mi się zamieniać posiłek na taką właśnie bombę witaminową – mówi modelka.

Klaudia podkreśla też, że soki przygotowuje w wyciskarce woloobrotowej:

Wtedy składniki nie tracą swoich wartości odżywczych – podsumowuje modelka.

 

SOK Klaudii z pietruszką NA PIĘKNĄ CERĘ, WŁOSY i PAZNOKCIE

3 liście jarmużu (bez łodyg)
duża garść natki pietruszki
2 jabłka
1/4 cytryny
kawałeczek świeżego imbiru

Sok z KIWI i jarmużu

3 liści jarmużu (obranych z łodyg)
2 jabłka
3 kiwi
1/2 cytryny
imbir

 

 

Napiszcie nam koniecznie, czy podoba się Wam nowy kozaczkowy cykl Diety gwiazd. Jeśli macie tematy z tej dziedziny, o których chcielibyście czytać, dajcie nam znać! Możecie pisać w komentarzach albo na mail: beata.maj@marquard.pl.