Agatha Christie, czyli pierwsza dama kryminału. Jak wyglądało prywatne życie tajemniczej pisarki?
Córkę oddawała w ręce niani, media huczały o jej tajemniczym zniknięciu, a mąż odszedł do innej kobiety...
Agatha Christie z niczym innym się tak nie kojarzy, jak z kryminałem. Wydawała książki aż przez pół wieku!
Jaka była prywatnie Agatha Christie? Na pewno nie należała do łatwych osób.
Kiedyś pisarze zyskiwali sławę dopiero po śmierci, Christie osiągnęła to już za życia i trwa do dziś. Jej książki nadal są chętnie kupowane, czy wypożyczane.
Autorka może pochwalić się ponad miliardem egzemplarzy w języku angielskim i kolejne tyle w innych językach.
Według badań UNESCO lepiej sprzedawały się tylko Biblia i dzieła Szekspira.
Agatha urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay (Wielkiej Brytanii). Była nieśmiałym dzieckiem, dlatego uciekała do czytania książek. Niestety jej mama nie widziała w tym nic pozytywnego, uważając, że czytanie książek psuje oczy i mózg.
Mała Christie miała dość beztroskie życie.
Sytuacja materialna rodziny nieco się pogorszyła po śmierci ojca, który był Amerykaninem.
Pochodzenie taty pomogło Christie w dostaniu się do prestiżowej francuskiej szkoły, a dzięki temu mogła obracać się wśród elity.
Potem zamieszkała w Paryżu, gdzie zaczęła interesować się muzyką. Miała austriackiego nauczyciela, który uczył ją gry na fortepianie, a lekcji śpiewu udzielał jej znany baryton Jan de Reszke.
Natomiast podobno nie była w tym dobra i raczej nie wróżono jej świetlnej przyszłości. Zwieńczeniem jej kariery muzycznej był nieudany szkolny występ.
Pisarka bardzo mało mówiła o swoim życiu prywatnym i nawet pisząc autobiografię, nie podzieliła się za wiele o nim.
O swoich małżeństwach pisała, jak na lekarstwo. To pokazuje, że chciała przedstawiać siebie z jak najlepszej strony i budować sama swoją “zewnętrzną biografię”.
Pisarka podobno marzyła o mężu – rozglądała się za mężczyznami głównie starszymi, ale przez swą nieśmiałość ciężko jej było kogoś takiego poznać. Była nawet taka sytuacja na balu, kiedy pewien mężczyzna po tańcu odprowadził Agathę do matki i powiedział, że już czas nauczyć ją także rozmawiać.
Natomiast w wieku 22 lat poznała Archibalda “Archie” Christie na jednym z balów. “Archie” w tym czasie starał się o przyjęcie do nowo utworzonego Królewskiego Korpusu Lotniczego.
“Był to wysoki blondyn, o kręconych włosach, dość interesującym nosie i z dużą dozą pewności siebie” – pisała o nim pisarka w swojej autobiografii.
Para wzięła ślub w 1914 roku. Zaraz po tym wybuchła I wojna światowa, która spowodowała, że Archibald musiał iść na front.
Wtedy Christie zatrudniła się jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym. Po ciężkiej chorobie płuc nie mogła już powrócić do pracy przy chorych, została więc przeniesiona do miejscowej apteki.
To właśnie w tej pracy zrodził się pomysł napisania pierwszej kryminalnej powieści o śmierć w wyniku otrucia.
Następnie parze urodziła się córka Rosalind (urodzona 5 sierpnia 1919 roku, zmarła 28 października 2004 roku). Podobno dziewczynka była wychowana głównie przez nianie. Pierwsza została zatrudniona już po miesiącu od porodu.
Z czasem małżeństwo pisarki zaczęło się psuć. W 1922 roku wyjechali na roczną podróż dookoła świata, po powrocie każdy z nich zajął się swoim życiem.
Agatha już wtedy rozwijała swoją karierę pisarską, miała swoje grono przyjaciół i swoje zainteresowania.
Archie żył w innym świecie, a kiedy zachorowała matka pisarki, uciekł do Londynu. Agatha została ze wszystkim sama.
Podobno małżeństwo nie dogadywało się na tyle, że Agatha nawet nie czytała i nie streszczała swoich powieści mężowi, bo gdy tylko to robiła, zacinała się i nie potrafiła wydusić słowa.
W 1926 roku Archibald Christie zakochał się w innej kobiecie i zażądał rozwodu. Po śmierci matki, rozwodzie pisarka się załamała.
Zaginęła na 11 dni i nikt nie wiedział, gdzie jest i co się z nią dzieje. Wówczas wydarzenie to wstrząsnęło opinią publiczną. Potem okazało się, że przebywała w hotelu Hydropathic uzdrowiskowym Harrogate.
Po rozwodzie z mężem pisarka wyjechała na Wyspy Kanaryjskie, a następnie odbyła samotną podróż na Bliski Wschód słynnym pociągiem – Orient Expressem.
To właśnie na podstawie tej podróży napisała swoją popularną powieść „Morderstwo w Orient Expressie”.
Dzięki tej podróży zyskała nie tylko znaną książkę, ale także miłość – poznała się z młodszym o 14 lat archeologie, z którym się później pobrała.
Ta miłość pisarki była wyjątkowo owocna: wraz z mężem wyjeżdżała na wykopaliska na Bliski Wschód.
Wyjazdy pomogły jej w pisaniu kolejnych powieści.
Następnie wybuchła II wojna światowa. Wtedy Agatha zgłosiła się na ochotnika do pracy w przyszpitalnej aptece, podczas której napisała antynazistowski utwór „N czy M”.
Po wojnie, w 1947 r. pisarka na prośbę królowej matki napisała słuchowiska radiowe „Trzy ślepe myszki”.
W 1950 r. dostała się do Londyńskiej Akademii Nauk, a następnie w Stanach Zjednoczonych odebrała nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistyczne.
Agatha Christie zmarła 12 stycznia 1976 roku. Przyczyną śmierci był udar mózgu.
A jak wyglądały początki jej kariery pisarskiej?
Agatha Christie na początku prawie w ogóle nie zarabiał na swoich książkach. Kiedy pierwszy raz wydawnictwo zaproponowało jej umowę, zarobiła z niej jedynie dwadzieścia pięć funtów. Mimo tego nie poddała się i zaczęła pisać kolejne książki…
Przy kolejnych sukcesach swoich publikacji już nie dała się wykorzystywać. Nie podpisała kolejnej umowy z wydawnictwem, tylko zatrudniła agenta Edmunda Corka, z którym pracowała przez czterdzieści lat.