Kim jest najbogatsza kobieta w Europie, która kontroluje InPost i być może kupi TVN? Jej mąż zginął w katastrofie
Oto co wiemy o Renacie Kellnerovej.
Jest najbogatszą kobietą w Europie Wschodniej, choć dotychczas niewielu wiedziało o jej istnieniu. Teraz Renata Kellnerova jest na ustach całej Polski, a wszystko przez doniesienia o prawdopodobnym przejęciu przez nią grupy TVN. Co o niej wiemy?
57-letnia Renata Kellnerova, wcześniej Renata Hacklova swoją ogromną fortunę odziedziczyła po mężu Petrze Kellnerze – byłym założycielu firmy inwestycyjnej PPF Group, która powstała jeszcze w latach 90-tych. Spółka miała dorobić się ogromnych pieniędzy w okresie prywatyzacji Czechosłowacji, m.in inwestując w największą firmę ubezpieczeniową w Czechach. Kobieta w wieku zaledwie 26 lat stała się członkinią funduszu inwestycyjnego utworzonego przez PPF.
Niestety, 27 marca 2021 roku mąż Renaty zginął w tragicznym wypadku, gdy podczas wyprawy na Alaskę doszło do katastrofy helikoptera, którym podróżował. Kellner w chwili wypadku miał 57 lat i nieformalnie rządził Czechami:
„W Czechach Kellner miał pozycję najważniejszego oligarchy, co wynikało z dużego zakresu jego powiązań politycznych i działalności jego koncernu – PPF – w obszarach strategicznych z punktu widzenia interesów państwa. Możliwości oddziaływania Kellnera na czeską debatę publiczną znacząco zwiększyło przejęcie w 2020 r. najpopularniejszej czeskiej telewizji prywatnej TV Nova”.
Po jego śmierci cały majątek i zbudowane imperium trafiło w ręce Renaty. Kobieta przekształciła firmę w spółkę iście rodzinną, która dziś zatrudnia ponad 60 tysięcy osób, prowadzi inwestycje w 25 krajach oraz posiada aktywa o wartości 43 mld dolarów.
W 2020 roku grupa PPF wykupiła od amerykańskiego AT&T Central European Media Enterprises, do którego należą kanały telewizyjne z Czech, Rumunii czy Słowenii. Wcześniej natomiast nabyła także udziały niemieckiego nadawcy ProSiebenSat.1 Media SE. Firma od dłuższego czasu interesuje się również Polską.
PPF Group ma obecnie 21,75 proc. udziałów InPostu. Prócz tego w listopadzie 2017 roku przejęła akcję spółki Škoda Transportation oraz w 2021 roku kupiła kompleks biurowy New City w Warszawie w ramach PPF Real Estate Holding. Kwota transakcji nie została ujawniona.
Obecnie media spekulują o sprzedaży TVN, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Amerykanie wycenili grupę TVN na 8-10 mld złotych.
Majątek Renaty Kellnerovej jest trudny do wyobrażenia. Według Bloomberg Billionaires Index szacuje się, że Czeszka zgromadziła 14,1 mld dolarów, natomiast Forbes podaje kwotę 18 mld dolarów, co stawia ją na 104. pozycji w rankingu światowych miliarderów.
Renata i Petr doczekali się trzech córek: Lary, Marii oraz Anny Kellnerovej – kilkukrotnej mistrzyni Czech w skokach przez przeszkody. Wraz z mężem wychowywali również syna z poprzedniego związku Petra. Podobnie jak jej zmarły mąż, Kellnerova pilnie strzeże prywatności swojej rodziny. Koncentruje się jednak na tym, by wdrożyć swoje dzieci w prowadzenie firmy i przejęcie rodzinnego biznesu:
„Kiedy będą gotowi, z czystym sumieniem przekażę im główną odpowiedzialność. Nie martwię się o przyszłość, bo oni już w pewnym stopniu biorą udział w prowadzeniu naszych firm”.
Kellnerova wraz z mężem w czasie ich wspólnej działalności angażowała się w działalność charytatywną. W 2002 roku założyli Fundację Educa, która wspierała finansowo uczniów prywatnego liceum Open Gate w Babicach. W 2009 założyli Fundację Rodziny Kellnerów, która przejęła działalność Fundacji Educa. Fundacja Rodziny Kellnerów koncentruje się na poprawie jakości edukacji w publicznych szkołach podstawowych i średnich w Czechach oraz wspiera czeskich studentów fundując stypendia na studia na uniwersytetach za granicą Czech.
PPF Group oraz Fundacja Rodziny Kellnerów, przekazały na wsparcie osób dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024, w Czechach 100 mln koron czeskich; na wsparcie regionów dotkniętych powodzią w Polsce 2 mln EUR i 2 mln EUR na Słowację. Środki przekazano organizacjom non-profit aktywnie zaangażowanym w pomoc na obszarach dotkniętych powodziami i rozdysponowano we współpracy z regionalnymi instytucjami ratunkowym.