Każdy może wybrać ulubione zapachy w perfumerii, drogerii lub w sklepie internetowym. Wybór perfum jest przeogromny. Świat zapachów stale zaskakuje ludzi nowymi propozycjami. Najlepsze zapachy tworzą kultowe marki. Oryginalne perfumy i niepowtarzalne perfumy niszowe są warte każdej ceny. Perfumy damskie, męskie lub perfumy unisex wyróżniają się nie tylko wspaniałym zapachem, ale i trwałością. Dowiedz się, jak kształtowała się historia perfum i sprawdź, które perfumy cieszą się obecnie dużą popularnością.

  1. Początki perfum. Od starożytności po XIX wiek naszej ery
  2. Dla kogo niepowtarzalne perfumy niszowe?
  3. Perfumy damskie i zapachy męskie. Czy warto kupować perfumy unisex?

Woda perfumowana dla kobiet, markowe perfumy dla mężczyzn i zapachy unisex współcześnie stosuje się na co dzień. Upowszechnienie perfum miało miejsce w XX wieku. Co jakiś czas pojawiają się nowe perfumy, które reklamują znane postaci ze świata mody, kultury i sztuki. Najlepsze zapachy nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Perfumy, których zapach utrzymuje się przez długi czas, nie należą do tanich. Alternatywą dla perfum z najwyższej półki może być woda toaletowa. Przykładem zapachu bardzo często wybieranego przez mężczyzn jest Calvin Klein Escape.

Początki perfum. Od starożytności po XIX wiek naszej ery

Historia perfum sięga dosłownie zarania dziejów. Przypuszcza się, że człowiek od początku swego istnienia fascynował się zapachem. Badając historię perfum, trzeba skierować się do pierwszej cywilizacji, czyli do starożytnych Sumerów. Pierwsze kompozycje zapachowe służyły między innymi do perfumowania bród reprezentantów najwyższych klas społecznych. Były to pachnidła pozyskiwane z cedru i mirry. Przyjmuje się, że olejki zapachowe i wszelkiego rodzaju kadzidła służyły w trakcie ceremonii o charakterze religijnym. Miały pomagać w nawiązywaniu kontaktu z bogami. Moc dawnych perfum sprawiała, że przypisywano im właściwości magiczne. Słowo „perfumy” pochodzi od „per fumum”, co oznacza „przez dym ”.

Kolebka perfumiarstwa znajdowała się w starożytnym Egipcie. Zapachy były dostępne jedynie dla faraonów i kapłanów. Zwykły śmiertelnik nie miał dostępu do tego rodzaju zapachów. Tak było też w świecie antycznej Grecji i w Imperium Romanum. Rzymianie nacierali swoje ciała wonnymi olejami. Po upadku Rzymu przez wiele wieków nie było mowy o perfumach.

Najlepszą formułę perfum stworzyli Arabowie. Wiedli prym w tej dziedzinie, do czasu, gdy zapachami zainteresowała się Francja. Swego czasu perfumy miały maskować dworski odór, który wynikał z ogólnej niechęci do mycia. Intensywność perfum pomieszana z odorem niemytych ciał powalała osoby, które przybywały na audiencję do króla.

Kosmetyki zapachowe zaczęły się rozwijać dopiero w XIX wieku. Stało się to za sprawą eksperymentów, które robił Pierre François Pascal Guerlain. Substancje syntetyczne, które odkrył, umożliwiły mu obniżenie kosztów produkcji perfum. Dzięki temu klasa średnia mogła zacząć kupować perfumy.  Nad wprowadzeniem perfum na rynek pracowała również Coco Chanel. Perfumy Chanel No 5 stały się kultowe. Nadal są w sprzedaży.

Można stwierdzić, że perfumy były jednym z najdłużej opracowywanych wynalazków w dziejach ludzkości. Współcześnie z francuskimi zapachami rywalizują perfumy włoskie. Przykładem są produkty takie jak Dolce Gabbana The One.

Dla kogo niepowtarzalne perfumy niszowe?

Jeśli chodzi o perfumy uznawane za niszowe, to są one kupowane przez celebrytów i milionerów. Cena za takie perfumy jest bardzo wysoka. Stać na nie jedynie najbogatszych ludzi na świecie. Takich zapachów nie kupi zwykły człowiek, chyba że jest kolekcjonerem.

Co do wartości kolekcjonerskiej perfum, warto zaznaczyć, że niektóre perfumy znanych marek, które zostały wycofane z rynku z początkiem XXI wieku, obecnie osiągają ogromną wartość. Przykładem jest Givenchy, które swego czasu wycofało pierwotną wersję jednych z najpopularniejszych swoich perfum. Z czasem zapach ten został zastąpiony przez nowsze wersje, ale niestety — to nie było to samo. Kolekcjonerzy luksusowych zapachów zapłacą każdą cenę za „prawdziwe” Extravagance d’Amarige.

Perfumy damskie i zapachy męskie. Czy warto kupować perfumy unisex?

W przypadku perfum kwestia ich wyboru jest zawsze sprawą indywidualną. W zasadzie decyzja o zakupie bardziej lub mniej znanego zapachu powinna opierać się wyłącznie na własnym guście. W perfumeriach można spotkać wiele świetnych zapachów. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niektóre osoby preferują zapachy typu unisex, co może iść w parze z ich filozofią życia lub z miłością do konkretnych perfum.

Są osoby, które przez wiele lat nie zmieniają perfum. Są też tacy, którzy lubią co chwila zaskakiwać nowym zapachem. Na co dzień, zwłaszcza do pracy, powinno się wybierać produkty o łagodniejszym zapachu. Może to wynikać z tego, że w zamkniętych pomieszczeniach biurowych zbyt intensywna woń perfum może przeszkadzać współpracownikom. Mocniejsze perfumy są odpowiednie na wieczór. Przykładem perfum damskich idealnych na każdą okazję jest Daisy Marc Jacobs.

 

Artykuł partnera