Obecnie na rynku możemy spotkać wiele ich odmian i rodzajów konstrukcji. Kijki mogą być wykonane z aluminium, bądź karbonu. Niektóre modele posiadają regulacje systemem dźwigni, inne natomiast mogą być zakręcane. Wybór odpowiednich kijków trekkingowych w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i preferencji. Bardzo ważnym parametrem jest także sama długość kijów trekkingowych. Jak ją dobrać?

Kijki do trekkingu – rodzaje

Zdecydowaną większość kijków, którą spotkamy w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych wykonana jest z aluminium. Najwyższa półka produktów to te, wykonane z włókna węglowego. Przy podobnej lub nawet niższej wadze, są one sztywniejsze, porównując z aluminiowymi odpowiednikami. Najczęściej spotykamy konstrukcję, która umożliwia wsuwanie poszczególnych segmentów (najczęściej trzech, chociaż znaleźć można na rynku również modele dwusegmentowe).

Przy wyborze tej grupy produktów warto przyjrzeć się także systemowi blokowania. Pierwszym, mniej popularnym typem jest system rozporowy. Szczególnie kłopotliwy jest zimą, gdzie może występować konieczność regulacji bez rękawic. O wiele lepszym rozwiązaniem zdaje się zewnętrzny system blokowania, który jest wygodniejszy i szybszy w obsłudze.

Oprócz tego zależnie od pór roku możemy dobrać do kijków talerzyki zimowe lub talerzyki letnie.

Jaką długość mają kije do trekkingu?

Przyjmuje się, że odpowiednio dobrany kijek trekkingowy tworzy kąt 90 stopni z przedramieniem. Aby sprawdzić, czy jest tak w naszym przypadku, stajemy na płaskiej powierzchni trzymać kij w dłoni. Kijek powinien być na tyle długi, aby występował wspominany kat 90 stopni. Wówczas należy użyć system blokowania, który zabezpieczy kijek we właściwej pozycji. Należy wspomnieć, że długość może podlegać modyfikacjom, biorąc pod uwagę teren, na którym będziemy się poruszać. Jeżeli będą to zejścia długość, możemy wydłużyć, aby możliwe było swobodne opieranie się, natomiast przy stromych podejściach możemy go skrócić. Niektóre kijki posiadają gąbkowy uchwyt pod rękojeścią, która eliminuje potrzebę nadprogramowej regulacji.

Najbardziej popularnymi długościami kijków trekkingowych są:

  • Długość całkowita: 100 cm, 110 cm, 120 cm, 130 cm.

W jaki sposób dobrać kije do swojego wzrostu?

Wybierając kije trekkingowe, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na łatwość obsługi. To ważna kwestia, szczególnie jeżeli jesteśmy na górskim szlaku, gdzie towarzyszą nam niskie temperatury. Na rynku dostępne są kijki, które reguluje się w podobny sposób niezależnie od tego komu są dedykowane – dzieciom, mężczyznom czy kobietom.

Aby wykonać optymalną regulację ustawienia kijka należy podstępować w opisany niżej sposób. W pierwszej kolejności dobrze jest ustawić dolny segment kijka na maksymalną długość. Następnie dopasowujemy górny segment, aby kąt zgiętej w łokciach ręki wyniósł 90 stopni. Jeżeli chodzi o pętlę nadgarstkową, to należy przełożyć dłoń przez nią od dołu, a palce zacisnąć na rękojeści. Taśma powinna być wyregulowana tak, aby nadgarstek opierał się częściowo na pętli. Taki sposób zapewni stabilność i komfort podczas wypraw.

Jeżeli dany sposób regulacji się z jakiegoś powodu nie sprawdza, to możemy skorzystać z uniwersalnego ustawienia długości w stosunku do wzrostu użytkownika, a jest to:

  • wzrost do 154 cm — długość całkowita: 100 cm
  • wzrost 154-171 cm — długość całkowita: 110 cm
  • wzrost 172-182 cm — długość całkowita: 120 cm
  • wzrost od 183 cm — długość całkowita: 130 cm.

Należy nadmienić, że wszystkie rodzaje kijków trekkingowych są regulowane, tak wiec nie ma żadnego problemu z ich idealnym dopasowaniem do indywidualnych predyspozycji.

Kiedy zacząć chodzić z kijami trekkingowymi?

Istnieje mnóstwo korzyści, które można odnieść, stosując kije trekkingowe. Pozwalają one odciążyć stawy kolanowe, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli poruszamy się po twardych terenach. Takie rozwiązanie poleca się więc osobom z nadwagą, posiadającym problemy ze stawami, oraz wszystkim, którzy chcą profilaktycznie o nie zadbać. Następną korzyścią ze stosowania kijków jest oczywiście fakt wspomagania. Te elementy stanowią istotne wsparcie przy wszelkich wyprawach, co umożliwia pokonywania dalszych wypraw, w trudnych terenach. Sprzęt najlepszych producentów powinien być jednak dobrze dopasowany, ważna jest tu więc optymalna regulacja długości.

Używanie kijków w górach odciąża nogi oraz kręgosłup. Te części ciała podczas godzinnych marszów zostają poddane obciążeniom o wartości ok. 13 ton. Nasze ciało zmaga się więc z niesamowitymi trudnościami w takich warunkach. Po kije powinniśmy sięgać nie tylko jak po produkty, które wyglądają designersko i powodują w oczach innych zazdrość, lecz przede wszystkim, aby odciążyć nasz organizm podczas dużego wysiłku.

Kijki trekkingowe doskonale sprawdzają się także w poruszaniu się po zróżnicowanym terenie. Wpływają na tempo marszu, stabilizują postawę, a także pomagają utrzymać równowagę podczas pokonywania terenowych trudności.

Używanie kijów nie bez znaczenia pozostaje także, jeżeli chodzi o mięśnie rąk, które zostają aktywowane podczas marszu, jeżeli jesteśmy wyposażeni w takie akcesoria. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać ten sprzęt indywidualnie do poszczególnych cech użytkownika i warunków, w których będzie wykorzystywał kijki.

 

Materiał partnera