Kawiarka to niepozorne i niskobudżetowe urządzenie, dzięki któremu można przygotować bardzo smaczną, aromatyczną kawę. Doskonale sprawdza się na użytek domowy. Kawiarkę używamy na palniku kuchenki gazowej, elektrycznej. Istnieją również modele na indukcję oraz z własnym zasilaniem, umożliwiającym podniesienie temperatury. Zanim kupisz kawiarę, musisz poznać różnice między tymi wykonanymi z aluminium a tymi ze stali nierdzewnej.

Kawiarka aluminiowa – jakie są jej wady i zalety?

Aluminium jest materiałem, który bardzo szybko się podgrzewa, dzięki czemu kawa lepiej smakuje. Na uznanie zasługuje również jego niewielka waga. Kawiarka aluminiowa to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią wypić dobrą kawę nawet pod namiotem. Kolejną zaletą tego rodzaju modeli jest niska cena, stąd ich popularność.

Wśród wad należy niestety wymienić nieco kłopotliwe utrzymanie czystości. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia, należy umyć kawiarkę od razu po użyciu i dokładnie osuszyć. Nie wolno stosować silnych detergentów, najlepiej się sprawdzi woda z delikatnym płynem do naczyń. Aluminium też jest stosunkowo miękkie, łatwo ulega uszkodzeniom.

Zalety i wady kawiarki ze stali nierdzewnej

Stal charakteryzuje przede wszystkim wysoka trwałość oraz bezproblemowe utrzymanie w czystości. Korzystając z kawiarki stalowej, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze nie ma ryzyka uwalniania się szkodliwych metali, co zdarza się być kwestią dyskusyjną w przypadku kawiarek aluminiowych. Modele stalowe nie zmieniają także smaku kawy i zwykle można z nich korzystać również na kuchenkach indukcyjnych.

Minusem dla wielu osób jest cena. Można dostać tanią kawiarkę stalową, lecz z reguły chcąc kupić porządne urządzenie, należy trochę dopłacić.

Podsumowując więc – jeśli zależy Ci na parzeniu kawy najwyższej jakości, a z kawiarki planujesz korzystać na co dzień, wybierz solidny model stalowy. Jeżeli jednak szukasz kawiarki jako dodatkowego urządzenia, na sporadyczne okazje, wyjazdy, ta aluminiowa powinna być w zupełności wystarczająca.

 

Artykuł partnera