Jaka lampa do nowoczesnej kuchni?

W każdej kuchni, bez względu na styl jej aranżacji, niezwykle istotne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe. Światło ogólne stanowi najczęściej lampa zamontowana na suficie, oświetlająca równomiernie wszystkie części pomieszczenia. W nowoczesnych projektach rolę oświetlenia ogólnego pełni coraz częściej designerski żyrandol lub plafon, zamiast stosowanych dotychczas tradycyjnych lamp z kloszem. Równie dobrze sprawdzają się halogeny zamocowane na linkach lub też na szynie. W kuchni doskonale prezentuje się również lampa typu reflektor z możliwością regulowania kąta padania światła.

Jaka lampa do kuchni? 3 najoryginalniejsze propozycje

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz światło odgrywa niezwykle istotną rolę. Stawia się przy tym na niezwykle oryginalne projekty, które oprócz swojej funkcjonalności zapewniają jednocześnie niebywały efekt wizualny. Lampy do kuchni powinny emitować wysokiej jakości światło, zapewniać energooszczędność, ale też przykuwać wzrok i stanowić idealne dopełnienie całej aranżacji. Doskonałym tego przykładem jest ta sufitowa lampa do kuchni z oplotem z aluminiowego drutu, przypominająca swym kształtem kaktusa. Uwagę zwraca przede wszystkim jej niezwykłe wzornictwo, które w nowoczesnej kuchni odnajdzie się doskonale. Lampę tę można z powodzeniem wykorzystać również w jadalni – radzi pracownik firmy lampy.pl.

Jaka lampa do kuchni klasycznej?

Coraz większą popularnością cieszą się obecnie wnętrza aranżowane na styl vintage lub retro. Dotyczy to również pomieszczeń kuchennych, w których odpowiednio dobrane oświetlenie może w pełni oddać charakter minionych lat.

Warte uwagi są lampy łączące w sobie współczesność i styl vintage. Tworzą w kuchni przyjemną, ciepłą atmosferę, przywodzącą na myśl kuchnie naszych prababć, a jednocześnie nie brak im funkcjonalności – mówi pracownik sklepu lampy.pl.

Jaka lampa do kuchni? 3 najoryginalniejsze propozycje

Dobrym rozwiązaniem okażą się także minimalistyczne szklane lampy do kuchni i jadalni. Zapewniają one duży dostęp światła, a przy tym są bardzo uniwersalne – sprawdzą się w kuchniach o różnych kolorach. Przykładem może być lampa z prostym kulistym korpusem ze szkła, która dodatkowo świetnie uzupełni kuchnię w stylu retro.

Jaka lampa do małej kuchni?

We współczesnych projektach kuchni, zwłaszcza tych odnoszących się do małych pomieszczeń, coraz częściej rezygnuje się z ogólnego oświetlenia na rzecz większej liczby świateł punktowych oraz dekoracyjnych lamp, wprowadzających niesamowity nastrój. Najlepsze warunki do pracy zapewnia oświetlenie kuchenne montowane nad blatem roboczym, np. ledowe lub halogenowe w odległościach co 40-70 centymetrów. Rolę punktowego źródła światła mogą pełnić także lampy wiszące, np. nad stołem czy blatem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że umiejętne rozplanowanie źródeł światła może również optycznie powiększyć małe kuchnie.

Jaka lampa do kuchni? 3 najoryginalniejsze propozycje

Jak dobrać lampę do kuchni?

Wybór odpowiedniej lampy do kuchni powinien być podyktowany nie tylko potrzebami właściciela, ale przede wszystkim uwarunkowaniami technicznymi i aranżacyjnymi danego pomieszczenia. Co należy brać pod uwagę, wybierając lampę do kuchni?

Po pierwsze: styl. Oświetlenie kuchenne powinno współgrać z pozostałymi elementami wystroju, szczególnie ze ścianami i szafkami, które bardzo często determinują estetykę całego wnętrza.

Drugi ważny aspekt to metraż. Im kuchnia większa, tym więcej możliwości na rozplanowanie źródeł światła, ale też więcej stref, które należy oświetlić.

Niezwykle ważna jest także wysokość danego pomieszczenia. Nie należy wieszać lamp kuchennych zbyt wysoko – mogą one wówczas oślepiać. Z kolei lampy powieszono zbyt nisko mogą przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się wokół nich. Najlepsze okażą się lampy do kuchni, których wysokość można po prostu regulować.

Wybór odpowiedniej lampy kuchennej nie jest prostym zadaniem. Oprócz walorów estetycznych, szczególną uwagę powinniśmy zwracać przede wszystkim na jej funkcje użytkowe. Na szczęście oferowane obecnie na rynku modele lamp kuchennych spełniają oba te warunki, wprowadzając jednocześnie do wnętrza niepowtarzalny klimat.