Jan A. P. Kaczmarek to słynny polski kompozytor, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę w Hollywood i stworzył muzykę do wielu znanych filmów. Na swoim koncie ma ponad 70 filmów oraz otrzymanego w 2005 roku Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”.

Nie żyje jeden z najwybitniejszych kompozytorów. Stworzył muzykę do „Miasteczka Twin Peaks”

Córka Jana A. P. Kaczmarka prosi o pomoc. Założyła zbiórkę dla chorego na MSA ojca

Niestety od kilku lat kompozytor zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Choć sam nie chciał mówić o swoich problemach zdrowotnych, zrobiła to za niego córka, która wystosowała apel z prośbą o pomoc. Okazuje się, że Jan A. P. Kaczmarek cierpi na zanik wieloukładowy, czyli MSA. Choroba znacząco wpływa na sprawność ruchową chorego oraz jego funkcjonowanie:

Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż płuca zawodzą. To horror dla nas jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy nierówną walkę – wyznała Anastazja Davis, córka kompozytora.

Choć MSA jest nieuleczalne, istnieją sposoby, by spowolnić rozwój choroby i zapewnić choremu jak największy komfort. W związku z tym, Anastazja zdecydowała się założyć internetową zbiórkę na  pokrycie dalszego leczenia taty i opieki nad nim. Kobieta przyznała, że stan jej ojca cały czas ulega pogorszeniu i wkrótce będzie potrzebował specjalistycznej i drogiej aparatury:

Tata nie jest w stanie pracować, a jego żona musiała zawiesić swoją pracę, ponieważ jest jego głównym opiekunem, a to jest praca na pełny etat, tym bardziej że opiekuje się również ich 7-letnim synem Jasiem. Stworzyło to dla nich duże obciążenie finansowe. Ja, moje rodzeństwo i jego żona wykorzystaliśmy każdą możliwość i zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby pomóc finansowo, ale potrzeby przekraczają nasze możliwości.

W pomoc kompozytorowi i jego rodzinie zaangażowało się wiele polskich gwiazd.

Nie żyje słynny kompozytor. Stworzył muzykę do „Znachora” i „Kariery Nikodema Dyzmy”

pasekkozak