Olga Tokarczuk to pisarka, która jest naszą dumą narodową – otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Odebrała ją 10. grudnia 2019 roku w Sztokholmie z rąk samego króla Szwecji. Prywatnie jest żoną, a także ma syna Zbigniewa. Co o nim wiemy?

Olga Tokarczuk jest rozwódką. Dość wcześnie wyszła za mąż i urodziła dziecko

Zbigniew Fingas, syn Olgi Tokarczuk – wiek, zawód

Pierwszym mężem Olgi Tokarczuk był Roman Fingas. Wyszła za niego, gdy miała 23 lata, rok później na świat przyszedł ich syn Zbigniew. Obecnie ma on 33 lata. Z zawodu jest psychologiem.

W 1990 roku miałam już napisaną pierwszą powieść Podróż ludzi Księgi, ale daleko było jeszcze do jej publikacji. Byłam wtedy psychoterapeutką bardzo zaangażowaną w swoją pracę i matką trzyletniego synka. Urodziłam go jako 24-latka, za mąż wyszłam rok wcześniej – powiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu”.

Ważne dla niej było zachowanie równowagi między pracą zawodową a macierzyństwem.

Ale chyba trudno oczekiwać, żeby młoda, twórcza i aktywna dziewczyna oddawała się z pasją tylko macierzyństwu. Moja mama też była bardzo aktywna zawodowo, kiedy urodziła mnie i moją siostrę. Zawsze miałyśmy nianie. Dobrymi matkami są kobiety szczęśliwe i spełnione – każda z nas ma na to szczęście inną receptę. Ja potrzebowałam pracy i pasji. Na szczęście nie miałam normowanych godzin, nigdy nie byłam na etacie „od 8 do 15”. Zresztą nie pamiętam koleżanek, które wtedy siedziałyby z dzieckiem w domu i zajmowały się tylko wychowaniem. Pod niektórymi względami tamte czasy były lepsze niż te dzisiejsze. Żłobki i przedszkola nie były dobrem luksusowym, dostęp do pracy był nieporównanie większy.

Nasza DUMA! Olga Tokarczuk na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla (ZDJĘCIA)

Jej syn Zbyszek wdał się w ojca:

Ojciec Zbyszka też był psychologiem, prowadziliśmy grupy integracyjne, treningi interpersonalne. Dziecko zostawialiśmy z dziadkami. Kiedy się wyprowadziliśmy na wieś, Zbyszko został z nimi w mieście, bo nie chcieliśmy mu fundować wiejskiej szkoły, do której było 6 km przez góry — powiedziała w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

Pisarka rozwiodła się i wyszła ponownie za mąż za Grzegorza Zygadło. On i jej syn towarzyszyli jej podczas ceremonii rozdania Nagrody Nobla.

 

Olga Tokarczuk pozuje z rodziną do zdjęcia fot. Andrzej Hulimka / Forum

Olga Tokarczuk pozuje z rodziną do zdjęcia fot. Andrzej Hulimka / Forum

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk odbiera Nagrodę Nobla fot. Andrzej Hulimka / Forum

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk odbiera Nagrodę Nobla fot. Andrzej Hulimka / Forum

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk odbiera Nagrodę Nobla fot. Andrzej Hulimka / Forum