Maciej Maleńczuk w grudniu 2016 roku miał uderzyć w żuchwę, studenta Łukasza K. wolontariusza „Fundacja Pro – Prawo do Życia”. Muzyk wówczas przybywał na manifestacji komitetu Obrony Demokracji, by wyrazić solidarność z opozycją okupującą salę plenarną Sejmu.

Maciej Maleńczuk w nowej piosence „Nalej jej” o alkoholizmie kobiet

Maciej Maleńczuk przegrał w sądzie fundacją pro-life

Maciej Maleńczuk rok temu został uznany za winnego. Jego prawnicy odwołali się od poprzedniej decyzji, ale krakowski sąd apelacyjny utrzymał ją w mocy. Mimo że muzyk tłumaczył przed sądem we wtorek, że „Fundacja Pro” pokazywała drastyczne zdjęcia, gdy obok było mnóstwo dzieci.

Nie można prezentować nagości, a nagle okazuje się, że można prezentować zdjęcia nagiego noworodka, jeszcze rozszarpanego. Cóż to jest za wolność słowa, która do czegoś takiego dopuszcza? Na coś takiego nigdy nie będzie mojej zgody, jestem w stu procentach przekonany, że prawo moralne było po mojej stronie – powiedział przed sądem.

Maciej Maleńczuk wywołał skandal na festiwalu w Sopocie

Adwokat Maleńczuka tłumaczył, że za trzy dni nastąpi przedawnienie karalności czynu jej klienta, więc zarówno on, jak i jego obrona mogliby dążyć do tego, by sąd nie rozstrzygał tej sprawy, ale nie zrobił tego, bo chciał bronić swojej niewinności.

Artysta dostał karę grzywny w wysokości 6 tys. zł i tysiąc złotych zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanego działacza oraz pokryć koszty procesu.

Michał Bajor, Maciej Maleńczuk Fot. Podlewski/AKPA

Maciej Maleńczuk, fot. Podlewski/AKPA

maciej-malenczuk-R1