Måneskin jest włoskim zespołem, który w 2021 roku wygrał Eurowizję swoją piosenką „Zitti e Buoni”. W skład zespołu wchodzi wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Są młodą grupą, która powstała w 2016 roku. Zyskali popularność dzięki udziałowi w programie „X Factor” w 2017 roku, gdzie zajęli drugie miejsce.

Nazwa zespołu pochodzi z języka duńskiego i oznacza „światło księżyca”. Zespół wzbudził również ogromne kontrowersje w Polsce, gdy podczas Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie członkowie zespołu Damiano i Thomas pocałowali się na scenie i w imieniu całej grupy wygłosili przemówienie wspierające społeczność LGBT.

Prywatnie Damiano David jest związany z włoską modelką i influencerką Giorgią Soleri.

Maneskin przyłapany w Rzymie. Patrzcie, jakim Damiano jeździ DZIWNYM samochodem

Narzeczona Damiano z Måneskin cierpi na rzadką chorobę, która uprzykrza jej życie!

Jak się okazuje modelka cierpi na rzadką chorobę, która występuje u około 14-16% kobiet na świecie. O czym mowa? O wulwodynii. Tajemnicze schorzenie o nietypowej nazwie charakteryzuje się przede wszystkim bólem, pieczeniem i kłuciem w obrębie narządów płciowych, objawami przypominając zwykłą infekcję. Choroba często dotyka kobiety w wieku od 27 do 34 lat, ale może również doskwierać małym dziewczynkom lub dojrzałym kobietom po menopauzie.

Niestety wulwodynia jest bardzo trudna do zdiagnozowania, a wielu lekarzy bagatelizuje schorzenie i odsyła pacjentki z kwitkiem, przepisując im leki na leczenie infekcji intymnych. Tymczasem objawy choroby mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet latami, a w niektórych przypadkach dokuczliwie silny ból nie tylko pogarsza ogólną jakość życia, ale między innymi powoduje całkowitą rezygnację z uprawiania seksu, problemy z siedzeniem lub jazdą na rowerze.

Giorgia Soleri postanowiła nagłośnić sprawę i opowiedzieć na Instagramie o swoich zmaganiach z chorobą. Jak twierdzi spotkał ją całkowity brak zrozumienia ze strony otoczenia i lekarzy, a choroba skutecznie niszczyła jej każdy aspekt życia:

Usłyszałam wszystko, że jestem szalona, niespokojna, oziębła, kłamczucha, że boję się seksu, że powinnam się więcej masturbować. Najgorszą częścią choroby jest skrajna samotność, która cię spotyka, bycie osądzoną i niezrozumianą przez tych, którzy powinni postawić diagnozę. Uczysz się uznawać ból za część ciebie i twoją codzienność. Żadnych obcisłych dżinsów, żadnych rajstop, żadnego kwaśnego jedzenia, żadnego alkoholu, żadnego cukru, żadnej kolorowej lub syntetycznej bielizny, żadnego wychodzenia wieczorem, nic. Nawet planowanie wakacji staje się koszmarem, wiedząc, że możesz je spędzić leżąc w łóżku i cierpiąc.

Jej historia poruszyła wiele kobiet, które jak się okazało również cierpią na rzadką przypadłość i odważyły się opowiedzieć swoje historie pod postem gwiazdy. Soleri ostatecznie postanowiła poddać się operacji, która miała uwolnić ją od bólu i „niekończącego się koszmaru”.

Obecnie Giorgia Soleri stała się rzeczniczką kobiet, które tak jak ona od wielu lat zmagają się z tą chorobą i były lekceważone przez włoski system zdrowia. W 2021 roku Soleri wzięła udział w konferencji poświęconej wulwodynii, w którym wytknęła błędy i zaniedbania państwowej służbie zdrowia:

Ból jest sprawą intymną, osobistą i zawsze subiektywną. Każda osoba doświadcza go inaczej i to do niej należy decyzja, czy chce o swoim bólu opowiadać. Zdarzają się jednak przypadki, w których ból staje się polityczny. A staje się takim, gdy jest tak powszechny, że jest to problem społeczny, a państwo i państwowa służba zdrowia tego nie rozpoznają. Gdy postawienie diagnozy zajmuje średnio cztery lata, a w 67 proc. przypadków więcej niż cztery.

Na szczęście walka Soleri zdaje się przynosić efekty – jakiś czas temu modelka i jej partner Damiano David opublikowali na Instagramie artykuły z włoskich mediów, które postanowiły pomóc w nagłaśnianiu sprawy. Kolejnym odniesionym sukcesem okazała się informacja o tym, że jeden z włoskich regionów zatwierdził wniosek włączający wulwodynię do podstawowego poziomu opieki medycznej i uznania jej za chorobę przewlekłą.

Maneskin oddał statuetkę Polsat SuperHit Festiwal. Internauci drwią

scena z: Maneskin, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

scena z: Maneskin, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Włoski zespół Måneskin wygrał Eurowizję. Tekst ich piosenki wywoływał kontrowersje. Co o nich wiemy?

Zespół Maneskin wygrał Eurowizję fot. Reuters / Forum

Zespół Maneskin wygrał Eurowizję fot. Reuters / Forum