Masz za sobą ciężkie, nieprzespane noce i, co gorsze, nie wiesz nawet, co jest ich powodem? Nasza rada może Cię zaskoczyć, ale zapewniamy, że nie jest oderwana od rzeczywistości. Brzmi ona: zmień pościel. Dlaczego i na jaką? Wyjaśniamy.

Dlaczego wybór pościeli jest ważny?

O higienie snu mówi się coraz więcej. To bardzo dobry trend, bo zwiększa naszą uwagę na rzeczy, które jeszcze do niedawna nie miały dużego znaczenia. Kupując materac, dokładnie analizujemy właściwości różnych pianek, sprężyn i grubości. Aranżując sypialnię, dbamy o to, by łóżko stało dokładnie w tym miejscu, które gwarantuje najlepszy odpoczynek. Coraz częściej zastanawiamy się też, jaka piżama zapewni nam największy komfort.

Może dziwić, że do pościeli ciągle nie przywiązujemy dużej wagi. To przecież warstwa najbliższa naszej skórze podczas snu. To nią się otulamy i to ona może być powodem nieprzespanych nocy, tak samo jak materac, przeszkadzające światło czy niewygodna piżama.

Źle dobrana pościel – po czym to poznać?

Chociaż zazwyczaj pościeli przyglądamy się uważniej dopiero wtedy, gdy mamy za sobą już kilka nieprzespanych nocy, to pierwsze sygnały świadczące o problemie pojawiają się znaczenie wcześniej. Są to wszystkie „niedociągnięcia” mogące sugerować, że pościel jest złej jakości. Jeśli materiał pościeli drapie, źle układa się na kołdrze/poduszkach, szybko się mechaci lub wydaje się wyblakły, powinniśmy być czujni. Prawdopodobnie nie jest to ani komplet na lata, ani komplet, który gwarantuje wysoką jakość snu.

O złym doborze pościeli świadczą też rzeczy bardzo przyziemne np. to, że komplet jest za mały lub za duży dla naszego łóżka. Alarmujące mogą być także: brak certyfikatów potwierdzających jakość, nieznany lub trudny do zweryfikowania producent czy bardzo niska cena.

Materiał pościeli

Materiał, z którego uszyto pościel, w największym stopniu wpływa na komfort jej użytkowania i w związku z tym – również na nasz sen. To zatem najważniejszy czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę, wybierając komplet pościeli dla siebie. Jakie materiały są najpopularniejsze?

Bawełna – komplety bawełniane cechują się dużą przepuszczalnością powietrza. Skutecznie odprowadzają wilgoć, zapewniają komfort termiczny na właściwym poziomie. Dzięki temu, że ich bazą są włókna naturalne, sprawdzają się również w sypialniach alergików.

Satyna – pościel satynowa powstaje z satyny bawełnianej. Zachowuje właściwości bawełny, ale jest dodatkowo połyskująca i gładka, mniej się gniecie.

Flanela – pościel z flaneli jest gruba, ciepła i miękka. Sprawdza się więc najlepiej zimą i jesienią, ale jest przede wszystkim dla zmarzluchów. Osobom, którym cały czas jest gorąco, może wydawać się za ciepła.

Atłas – pościel atłasowa jest zalecana natomiast na ciepłe noce. Dzięki swojej gładkiej, chłodnej powierzchni jest delikatna, sprawia wrażenie chłodzącej.

Istnieją oczywiście pościele z innych materiałów (np. z jedwabiu), ale są to komplety mało popularne. Bawełna, satyna, flanela i atłas spotykane są najczęściej. Trudno też powiedzieć, która z tych opcji jest najlepsza, bo dobór zależy od naszych preferencji. Tym, co jednak jest kluczowe, jest jakość materiału. Należy unikać dziwnych domieszek i połączeń – 100% bawełny lub 100% satyny będzie najlepszym wyborem. Poliestry i inne dodatki nie są nam potrzebne.

Rozmiar pościeli

Aby pościel nie przeszkadzała podczas snu, musi być właściwie dobrana do rozmiaru łóżka. Pozornie to oczywiste, ale w praktyce każdemu zdarzyło się założyć za dużą lub za małą poszewkę, „bo to przecież nie zaszkodzi”.

Niestety – zarówno za mały, jak i za duży komplet może zaszkodzić. W pierwszym przypadku pościel będzie nienaturalnie ułożona, jakby naciągnięta. Spowoduje to, że będzie się niewłaściwie układać, co z pewnością odczujemy. W drugim przypadku pościel będzie się wywijać i marszczyć. Bardzo możliwe, że nieświadomie będziemy spać… jedynie pod poszewką. W takich warunkach trudno o wyspanie się. Przed podjęciem decyzji o zakupie zawsze należy upewnić się, że pościel jest we właściwym rozmiarze!

Modnie i wygodnie – jakie pościele są najmodniejsze?

Aspekt wizualny pościeli może i nie ma dużego znaczenia w kontekście głębokiego snu, ale z pewnością ma ogromny wpływ na nasz komfort. W końcu, skoro poświęcamy długie godziny na aranżację sypialni, szkoda by było zepsuć finalny efekt źle dobranym kompletem.

modna pościel

Jaki warto wybrać? To zależy już od naszego gustu i stylu panującego w sypialni. Pewną wskazówką w wyborze mogą być jednak trendy. Na przykład w tym sezonie najmodniejsze są komplety w nieoczywiste kwiatowe wzory. Szczególnie popularne są te delikatne, w stonowanych kolorach. Zawsze dobrym i modnym wyborem są też pościele w stylu tradycyjnym, np. w kratę lub ze zdobieniami imitującymi ornamenty.

Nie zapomnij o prześcieradle!

Poza poszewkami na poduszki i kołdrę bardzo ważne jest także prześcieradło. To kolejny materiał, z którym nasza skóra ma bezpośredni kontakt podczas snu i który może ten sen zaburzyć. Na szczęście wybór prześcieradła nie powinien być skomplikowany, jeśli wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas wybierania pościeli. Kryteria są bowiem takie same, czyli kluczowe znaczenie mają materiał i rozmiar.

prześcieradło

Do produkcji prześcieradeł najczęściej używa się bawełny. Wynika to zwłaszcza z jej właściwości i atrakcyjnej ceny (zarówno dla producenta, jak i klienta końcowego). Tak samo jak pościel bawełniana, tak i prześcieradło z bawełny pozwala skórze oddychać, jest przyjemne w dotyku i ciągliwe. Warto natomiast podkreślić, że największym problemem związanym z prześcieradłem może być jego wywijanie się. Jeśli materiał ten zsunie się z materaca, prawie na pewno obudzimy się z tego powodu. Wybór właściwego rozmiaru pościeli jest niezwykle istotny, chociaż nie jest to jedyny sposób na rozwiązanie tego problemu. Można też po prostu kupić model z gumką. Wówczas zyskamy pewność, że nic podczas snu się nie zsunie ani nie pogniecie.

Gdzie kupić dobrej jakości pościel?

Teoria teorią, ale gdzie właściwie można kupić pościel, która na pewno sprawdzi się dobrze? Miejsc do wyboru jest wiele, jednak należy pamiętać o tym, że nie wszystkie sprzedają produkty wysokiej jakości. Warto więc sugerować się specjalizacją sklepu i tym, z jakimi producentami współpracuje. Niewątpliwie najlepiej sprawdzą się polskie marki. My zachęcamy Was do odwiedzenia sklepu MissiSleepy, gdzie znajdują się najwyższej jakości pościele i prześcieradła: https://missisleepy.pl/sypialnia

 

Artykuł sponsorowany