W wieku 94 lat zmarła Alina Janowska jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, estradowych, teatralnych i telewizyjnych. O jej śmierci poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

Podczas okupacji była angażowana w działalność konspiracyjną. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką 8. kompanii Batalionu „Kiliński” w Śródmieściu.

Pożegnaliśmy ich w 2017 roku

Po wojnie zamieszkała w Łodzi, występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena. Ukończyła też Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi.

W 1947 r. wróciła do Warszawy. Występowała w Teatrze Nowym, Teatrze Wojska Polskiego. Należała do zespołu Teatru Syrena oraz Buffo. Przez wiele lat występowała w Teatrze Telewizji.

Największą popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu „Wojna domowa” Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską. Janowska wystąpiła także w serialu „Czterdziestolatek”, „Stawka większa niż życie”, „Lalka”.

Ostatni raz publicznie pojawiła się w 2013 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Świętowała jubileusz pracy artystycznej. Zmagała się z chorobą Alzheimera.

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska