Piotr Polk pojawił się w niedzielę w studiu „Dzień dobry TVN”, aby opowiedzieć o swojej chorobie. Towarzyszył mu lekarz Jacek Bicki, który opowiedział o leczeniu aktora. Na co zachorował Piotr Polk?

Piotr Polk z żoną na imprezie. Wyglądali jak hollywoodzkie gwiazdy

Piotr Polk miał przeszczep nerki

Gwiazda serialu „Ojciec Mateusz” dwa lata temu usłyszała diagnozę: niewydolność nerek. Mimo choroby nie przestał pracować na planie serialu jako policjant, a leczenie trwało miesiącami:

To była 2-letnia walka o to, by stanąć na nogi, by mieć siłę. Cały czas pracowałem, robiłem to samo. Nikt nie był w stanie rozpoznać we mnie choroby. Ale ta walka odbywała się codziennie rano między mną a mną, żeby stanąć. Byłem pod kontrolą lekarzy, leków. Tę walkę przegrywałem – tłumaczył w DDTVN.

Wyznał, że czuł się coraz słabszy, organizm był coraz bardziej zatruty, a to powodowało u niego ból kości, stawów, brak oddechu.

To był bardzo trudny okres dla mnie – przyznał.

Piotr Polk wyprowadził się z domu

Piotr Polk od razu po diagnozie lekarzy włączył się w specjalny program przeszczepowy, który miał pomóc mu znaleźć dawkę nerki.

Postanowiono, że zrobi się przeszczep wyprzedzający. Doszczepi się trzecią nerkę, żeby odciążyć te dwie. Kiedy dostałem się na listę, to była moja pierwsza „6” w totka, bo stało się to dość szybko – podkreślił.

Dodał, że wiadomość o tym, że jest dla niego nerka, bardzo go uspokoiła i dała nadzieję na życie:

Potem kiedy po czterech miesiącach dostałem wiadomość, że jest dawca, nie wiedziałem, co robić. Byłem w szoku, w panice. Ta niewiedza dawała mi trochę poczucie spokoju, nie rozważałem ryzyka, tego, że mogę się nie obudzić – powiedział Polk. 

Z kolei dr Jacek Bicki wytłumaczył w studiu, na czym polegała choroba aktora:

Nerki oczyszczają naszą krew głównie z metabolitów mocznika. To reguluje także gospodarkę wodną. Jeżeli nerki nie pracują dochodzi do przewodnienia, człowiek wpada w obrzęk płuc i umiera. Zazwyczaj nie usuwamy nerek, wszczepiamy nerkę dodatkową i to się wszczepia w zupełnie inne miejsce. (…) Odsuwamy inne narządy, np. jelito i tam nerka sobie funkcjonuje – wyjaśnił.

Na szczęście operacja się powiodła i dziś Piotr Polk już czuje się dobrze.

Piotr Polk, SK:, , fot. AKPA

Piotr Polk, SK:, , fot. AKPA

Piotr Polk, SK:, , fot. Niemiec/AKPA

Piotr Polk

Piotr Polk, fot. Norbert Nieznanicki/AKPA