Wystarczy poświęcić chwilę, żeby za zakupy płacić o wiele mniej! Spróbuj, nie masz nic do stracenia, a możesz wiele zyskać!

Podstawą smart shoppingu jest research. Po prostu przed zakupem wybranej rzeczy poświęć chwilę, nie tylko żeby przeczytać opinie na jej temat, ale też porównać ceny i sprawdzić najciekawsze promocje. Dzięki temu, kupując to, co chcesz, nie przepłacisz. Jednocześnie, nie rezygnując z niczego – oszczędzisz. Brzmi dobrze? W takim razie przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak kupować taniej!

Na początku był kupon

	 Kupony, kody, porównywarki i inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy

Nieważne, co musisz kupić. Staraj się nigdy nie płacić ceny, które jest na metce. Jeśli wiesz, że potrzebujesz np. kurtki dla dziecka, poszukiwania zacznij od stron z kuponami np. blip.pl Tego typu serwisy cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ w jednym miejscu gromadzą mnóstwo informacji o kodach zniżkowych i innych promocjach. Są to kupony zebrane ze stron internetowych sklepów, z magazynów drukowanych z kuponami ze zniżkami, z newsletterów i wielu innych źródeł, których przeciętny internauta nie byłby w stanie sam prześledzić. Zwykle pogrupowane są w różne kategorie, żeby ułatwić wyszukiwanie. Zobacz, w jakich sklepach i z jaką zniżką możesz kupić poszukiwany produkt. Najczęściej kody rabatowe dostępne są dla zakupów online – nie bój się robić zakupów ten sposób. W wielu sklepach wysyłka i zwrot produktu, który z jakiegokolwiek powodu klientowi nie pasuje, jest darmowy. Jeśli sklep, który oferuje atrakcyjne dla ciebie kupony, ma swój sklep stacjonarny niedaleko ciebie, zabierz dziecko i przymierzcie kilka kurtek na miejscu, a później zamówcie wybraną przez internet z wykorzystaniem kuponu. Pamiętaj, że serwisy z kuponami są całkowicie darmowe dla użytkowników. Warto dodać je do swoich ulubionych linków.

Newsletter to nie spam

Jeśli masz swoje ulubione sklepy, zarówno supermarkety, jak i drogerie czy drobne sklepy internetowe, zapisz się na ich newslettery. Nie musisz uważnie czytać każdego maila, największe promocje zawsze są wyróżnione w tytule wiadomości. Osoby zarejestrowane często z wyprzedzeniem są informowane o promocjach, dostają kody na darmową dostawę i dodatkowe rabaty. Oczywiście, zdarzają się sklepy, które spamują swoją ofertą codziennie, ale to naprawdę wyjątki. Większość firm dziś bardzo racjonalnie korzysta z narzędzia, jakim jest mailing i wysyła swoim klientom tylko wartościowe informacje. Możesz się też dowiedzieć, czy sklep, który lubisz, ma program lojalnościowy. Co prawda wiąże się to z podaniem danych osobowych, ale w podziękowaniu dostaniesz specjalną kartę, dzięki której zyskasz dodatkowe korzyści. Polub też na Facebooku strony sklepów, w których kupujesz najczęściej. Wiele promocji jest udostępnianych specjalnie dla fanów.

Najlepsze porównania w internecie

Wpisz w Google hasło „porównywarka cen” i znajdź taką, z której korzysta ci się najwygodniej. Dodaj ją do ulubionych. Za każdym razem, zanim sfinalizujesz zakup, sprawdź, ile kosztuje twój produkt w innych sklepach. Porównywarka bardzo ci to ułatwi. Wyświetli w czytelny sposób ceny we wszystkich miejscach, które monitoruje. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy zwłaszcza wtedy, kiedy kupujesz sprzęt komputerowy, telefon, RTV lub AGD. Ceny poszczególnych modeli w różnych sklepach mogą się różnić nawet o kilkaset złotych!

Wstrzymaj się czasem z zakupami

Istnieją takie dni w roku, kiedy większość sklepów zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, masowo obniża ceny swoich produktów, ale proponuje inne promocje. Najsłynniejszy taki dzień to Black Friday, święto, które zapożyczyliśmy ze Stanów Zjednoczonych. Zawsze odbywa się w piątek po Dniu Dziękczynienia, które z kolei wypada w czwarty czwartek listopada. W pierwszy poniedziałek po Black Friday jest z kolei Cyber Monday, kiedy także część sklepów daje sporo zniżek. Warto też zapamiętać Dzień Darmowej Dostawy, organizowany przez polskie sklepy pod koniec listopada. To dobra okazja, żeby kupić prezenty na święta i nie płacić za wysyłkę. Wiosną z zakupami warto poczekać na Dzień Kobiet – coraz więcej sklepów tego dnia szykuje promocje dla pań.

Triki zakupoholików

Jeśli chcesz oszczędzać na zakupach więcej, pozwól sobie czasem na buszowanie w sieci. W ten sposób można trafić na różne nietypowe okazje. Np. na premię moneyback za zakupy twoją kartą kredytową. Albo na atrakcyjny program lojalnościowy. Jeśli kupujesz coś przez internet, po dodaniu artykułów do koszyku wyjdź ze strony na jakiś czas – wiele sklepów wysyła wówczas dodatkowy kupon zniżkowy lub kusi darmową dostawą. Poszukiwanie tańszych rozwiązań to działanie legalne i dające korzyści obu stronom – nawet jeśli kupisz coś po niższej cenie, niż oficjalna, okładkowa, czy ta umieszczona na metce, to i tak dasz zarobić producentowi i sprzedawcy. Każda złotówka zapłacona mniej za rzecz, którą i tak trzeba było kupić, to twoja oszczędność!