Agata Młynarska bardzo ostro o NFZ (FB)

przejdź do komentarzy

"Po operacji jest mniejsza szansa na przeżycie, więc jest taniej."

agata młynarska agata młynarska/KAPiF
Komu z nas choć raz nie zdarzyło się czekać w kolejkach do lekarza. Niestety, czasami dostanie się do lekarza ogólnego to nie lada wyczyn, a zapisy do specjalistów są przewidziane z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Pół biedy, jeśli możemy zaczekać. Zdarza się jednak, że czas nagli. Wówczas pojawia się złość i uczucie bezsilności.

Agata Młynarska poinformowała właśnie na swoim FB, że jej przyjaciółka zachorowała na raka. Nowotwór jest złośliwy:

Dawno mnie tu nie było bo życie dopadło mnie z różnymi bardzo poważnymi wyzwaniami.Jedno jest pewne,że trzeba bardzo świadomie łapać każdą chwilę…jutro moja przyjaciółka zaczyna walkę o życie, dostanie pierwszą chemię.Razem szłyśmy przez szkolne i studenckie lata, pierwsze miłości, pierwsze wino i pierwszego papierosa, tańce w schronisku w Pięciu Stawach, narty, żagle, stan wojenny... Razem witałyśmy wolną Polskę, rodziłyśmy dzieci, dorastałyśmy…Dwa tygodnie temu dostałam smsa - " mam guza złośliwego z przeżutami"…I choć dawno się nie widziałyśmy, w jednej chwili jak na filmowej taśmie zobczyłyśmy nasze życie.


Tu zaczęły się schody - NFZ nie refunduje potrzebnych leków:

Przez te dwa tygodnie poruszyłyśmy niebo i ziemię.Potrzebna jest terapia celowana, najskuteczniejsza przed operacją ale jak się okazuje, NFZ tego nie refunduje. Zwraca jedynie po operacji i za chemioterapię. A zatem trzeba zorganizować 100 tysięcy złotych!!!! Tyle kosztuje herceptyna i pertuzumab, które są niezbędne w tym stadium raka i zwiększają szansę na przeżycie w podaniu przed operacją! Wszyscy lekarze onkolodzy i zaprzyjaźnione Amazonki mówią zgodnie, że to niedopuszczalne ale bardziej opłacalne dla NFZ bo po operacji jest mniejsza szansa na przeżycie więc jest taniej… I można mówić o szybkiej ścieżce onkologicznej i można mówić, że mamy światowe standardy, bo mamy, ale co zrobić kiedy nie mamy pieniędzy,żeby kupić taki lek???? Moi przyjaciele pewnie sprzedadzą mieszkanie, pewnie kumple i rodzina pomogą… nie zmienia to faktu, że jak się okazuje, to nie Pan Bóg decyduje o tym kiedy wyruszysz na tamten świat tylko człowiek, bo system tworzą ludzie.Nie tracimy jednak wiary."Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy" jak napisał Tata Wojtek.I wierzę,że moja przyjaciółka i wiele innych kobiet wygrają życie w tej grze bardzo nierównych szans.


Trzymamy kciuki za szybki powrót do pełni zdrowia.


 


Dawno mnie tu nie było bo życie dopadło mnie z różnymi bardzo poważnymi wyzwaniami.Jedno jest pewne,że trzeba bardzo ś...

Posted by Agata Mlynarska on 4 listopada 2015


Agata Młynarska bardzo ostro o NFZ (FB)

Agata Młynarska bardzo ostro o NFZ (FB)

Agata Młynarska bardzo ostro o NFZ (FB)

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!