Bezpieczne wakacje, czyli jak sprawdzić organizatora turysty

przejdź do komentarzy

Reklamacje w biurach podróży to już norma.

wybór biura podróży wybór biura podróży/mat. prasowe
Skandale, których głównymi bohaterami są biura podróży i oszukani klienci, to jeden z najczęstszych tematów w okresie wakacji. Wybór wiarygodnego organizatora turystyki to podstawa dla każdego, kto chce bezpiecznie i przyjemnie spędzić najbliższe wakacje. Zanim zatem skorzystamy z ciekawej oferty, poszukajmy najważniejszych wiadomości na temat wybranego biura. Gdzie szukać tak ważnych informacji?

Czego dowiesz się w urzędzie?
Urzędy marszałkowskie to najlepsze i najpewniejsze źródło informacji na temat poszczególnych organizatorów turystyki. Każde biuro prowadzące legalnie swą działalność musi być wpisane do prowadzonego przez urzędników rejestru organizatorów turystyki. Prowadzone przez urzędników spisy pozwalają szybko przekonać się, czy wybrane biuro podróży posiada odpowiedni wpis. Oznacza to, że organizator spełnia wszystkie wymogi prawne, a więc przede wszystkim posiada odpowiednie ubezpieczenie lub też gwarancję bankową. To dzięki nim możliwe staje się pokrycie kosztów powrotu turystów do kraju w awaryjnych sytuacjach, np. w przypadku bankructwa biura podróży.

Członkostwo w organizacjach turystycznych
Urząd marszałkowski pozwala nam upewnić się, czy biuro podróży działa zgodnie z prawem. O tym, jaka jest jakość jego usług w takim miejscu jednak nie dowiemy się zbyt wiele. Z pomocą mogą nam jednak przyjść informacje związane z przynależnością danego biura do poszczególnych organizacji turystycznych. Wiadomo, że do takich organizacji i stowarzyszeń mogą należeć tylko sprawdzone biura, mające spore doświadczenie na rynku i dużą renomę. Wielu organizatorów informacje tego typu umieszcza w katalogach oraz na swych stronach WWW, traktując członkostwo w takich grupach jako najlepszą reklamę. Zazwyczaj dobre biuro podróży, np. Rainbow Tours, może się pochwalić przynależnością do kilku takich organizacji jednocześnie. Wśród tych, które są najlepszym wyznacznikiem jakości, znajdują się Polska Izba Turystyki oraz Polski Związek Organizatorów Turystyki.

Poznaj zdanie innych
Zapoznanie się z opiniami osób, które z usług danego biura już korzystały, to sposób na uzyskanie kolejnej porcji bezcennych informacji na temat jakości obsługi klienta oraz świadczonych przez biuro usług. Na portalach turystycznych oraz forach każdy może opisać swe wrażenia z podróży z danym organizatorem i ocenić jakość jego usług. W efekcie potencjalni klienci biura podróży mogą sprawdzić, czy oferta katalogowa oraz rzeczywiste warunki w czasie podróży są ze sobą zgodne. Mogą też zdobyć informacje na temat pilotów oraz rezydentów, których pomoc w czasie wyjazdów zorganizowanych jest niezwykle ważna.
Proste sposoby gromadzenia informacji pozwalają każdemu z nas szybko i wygodnie sprawdzić kompetencje wybranego biura podróży. Dzięki temu możemy się przekonać, czy wybrany przez nas organizator turystyki jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem. Sprawdzenie tych kilku kwestii nie zajmuje wiele czasu, a może pomóc nam w zaplanowaniu wspaniałych wakacji.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!