Brudne naczynia? Zobacz, czemu warto zmywać w zmywarce

przejdź do komentarzy

Powody mogą zaskoczyć!

zmywanienaczyń zmywanienaczyń/mat. prasowe
Niedomyty talerz, kubek z zaciekami lub kieliszek z charakterystycznymi smugami – takie niespodzianki potrafią czasem naprawdę odebrać nam apetyt bądź stać się powodem do wstydu. Niektórzy sądzą, że korzystając ze zmywarki, musimy się liczyć z tego rodzaju problemami. Obalamy ten mit.

Czystsze niż zazwyczaj
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących zmywarek jest ten mówiący o niedomytych naczyniach. Tymczasem okazuje się, że nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdą. Owszem, czasami zdarza nam się wyciągnąć ze zmywarki brudny garnek czy szklaną miskę ze smugami. Zwykle wynika to jednak z popełnianych przez nas samych błędów. Dlaczego naczynia myte w zmywarce powinny być czystsze niż te czyszczone ręcznie? Po pierwsze ze względu na znacznie wyższą temperaturę wody, która pomaga skutecznie usuwać zabrudzenia, tłuszcz oraz mikroorganizmy. Po drugie z powodu możliwości użycia silniejszych detergentów, niż byłoby to możliwe podczas zmywania własnymi rękoma.

Częste błędy
Często przyczyną niedokładnego wymycia naczyń przez zmywarkę okazuje się nieprawidłowe ich załadowanie. Dlatego zawsze warto trzymać się ściśle zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi urządzenia. Wszystkie naczynia muszą być ustawione w taki sposób, aby miały zapewniony dostęp do wody. Najbardziej zabrudzone z reguły ustawiamy w dolnej szufladzie zmywarki, a te jedynie lekko brudne – w górnej. Sprawdźmy też koniecznie, czy któryś ze sztućców lub podłużnych przyrządów kuchennych nie blokuje obrotowego spryskiwacza. Ważną kwestią jest również dobranie właściwego programu zmywającego, odpowiednio dopasowanego do rodzaju zabrudzeń czy ilości naczyń.

Jakość detergentów
Jeżeli chcemy mocno oszczędzić na detergentach i decydujemy się na zakup niskiej jakości środków czystości do zmywarek, to również nie powinny nas dziwić marne efekty takiego czyszczenia naczyń. Przeterminowane lub po prostu słabe detergenty nie pozwolą na dostateczne usunięcie zabrudzeń i tłuszczu, a jednocześnie nie ochronią naczyń przed powstawaniem brzydkich plam i smug. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo środki, takie jak np. tabletki do zmywarek finish (o ich działaniu dowiemy się więcej na zmywajwzmywarce.pl). Nie zapomnijmy też o nabłyszczaczu, zapobiegającym powstawaniu smug na naczyniach, oraz zmiękczającej wodę soli do zmywarek (niektóre nowoczesne tabletki łączą w sobie funkcje wszystkich tych środków do czyszczenia).
Korzystając ze zmywarki, nie musimy iść na kompromis i godzić się na korzystanie z niedomytych naczyń. Wręcz przeciwnie – jeśli tylko będziemy używać jej w odpowiedni sposób, nasze naczynia będą bardziej czyste i lśniące niż po myciu ręcznym.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!