Deweloperzy prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych, wygodnych i eleganckich budynków w ciekawych lokalizacjach. Oferta mieszkaniowa jest dziś na tyle bogata, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Mimo, że ceny rosną, rośnie także popyt na mieszkania. Jakie nieruchomości wybierają Polacy? Gdzie i jak chcemy żyć? Sprawdzamy.

Oferta

Rokrocznie rośnie liczba sprzedanych w Polsce lokali. Rosną też ich ceny – szczególnie tych na rynku pierwotnym [1]. Związane jest to bezpośrednio z podwyżkami w sektorze budowlanym (mi.in. wzrostem cen oferowanych przez firmy wykonawcze). Średnia cena metra kwadratowego mieszkania jest także mocno uzależniona od lokalizacji. W mniejszych miastach jest nawet kilkakrotnie taniej! Cenami różnią się jednak nie tylko miasta, ale nawet dzielnice czy poszczególne ulice w danej miejscowości. Mieszkania w dużych miastach, np. Warszawie na rynku pierwotnym powstają niemal wszędzie. Aktualnie jedną z najprężniej rozwijających się stołecznych dzielnic jest Wola – nowe inwestycje mieszkaniowe, biurowe i infrastrukturalne przyciągają ludzi ceniących komfortową i uporządkowaną przestrzeń. Wola staje się jednym z ciekawszych miejsc do życia. Punktem, do którego przeprowadzają się młodzi, aktywni ludzie, którym zależy na dogodnej lokalizacji i ciekawej architekturze. Niemal w każdym dużym mieście znajdziemy taką dzielnicę – miejsce, w którym chce się żyć.

Chcesz mieszkać jak gwiazda? Oto gdzie znajdziesz idealne lokum

Mieszkania – rynek pierwotny

Większość młodych ludzi decyduje się na nieruchomość z rynku pierwotnego. Tych, którzy z góry zakładają, że wybiorą mieszkanie z drugiej ręki, jest nawet cztery razy mniej [2]. Mieszkanie ma być nowe, świeże i gotowe na przelanie na niego indywidualnej wizji aranżacyjnej. Tak, by wydatek nie poszedł na marne i zaowocował idealnym, przytulnym gniazdkiem dla całej rodziny.

Rynek pierwotny wyróżniają przede wszystkim nowoczesne technologie i materiały, które jeszcze kilka lat temu nie były dostępne. Wykorzystuje się w nich np. ekologiczne rozwiązania grzewcze w postaci paneli słonecznych, czy stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. W przypadku nowych osiedli można liczyć także na ciekawą, nowoczesną architekturę i dobrze zaprojektowane tereny zielone i części wspólne. Przykładem takiej inwestycji jest warszawska 19. Dzielnica, która została wielokrotnie nagrodzona przez środowisko architektów i urbanistów, zdobywając, m.in. nagrodę Ministra Środowiska w konkursie „Projekt: Przestrzeń” w 2015 roku za odzyskanie poprzemysłowych terenów oraz stworzenie nowego modelu dzielnicy.

Chcesz mieszkać jak gwiazda? Oto gdzie znajdziesz idealne lokum

Prognozy – co nas czeka?

Czy rynek nieruchomości czekają kłopoty? To pytanie od kilku lat odbija się echem na korytarzach biur deweloperskich. Choć obawy są, to rzeczywistość wciąż zaskakuje sporym popytem na mieszkania. Polacy chcą mieć „coś swojego”, wyprowadzać się z domów rodzinnych i inwestować we własne M. Wygląda na to, że ten trend nie przeminie zbyt szybko. Mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu cieszą się ogromnym powodzeniem. To w metropoliach jest praca i tu ma być też nowy dom. Zdaje się, że jeszcze przez długi czas popularność nowych nieruchomości mieszkaniowych nie spadnie.

Źródła:

[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

[2] https://www.morizon.pl/blog/rynek-wtorny-vs-pierwotny-deweloperzy-walcza-o-klientow/

Materiał partnera