Pocałunek, buziak, całus, cmok. Ma wiele nazw i równie wiele znaczeń. Dowodzi tego najnowsze badanie Coca-Cola przeprowadzone za pośrednictwem Domu Badawczego IQS, w którym młodzi Polacy odpowiedzieli m.in. na pytania czym dla nich są pocałunki, jakie emocje wzbudzają, kogo i jak całują oraz czy uważają, że robią to wystarczająco często.

Polacy to całkiem „całuśny” naród, a przoduje w tym płeć piękna. Ponad 50% kobiet i 36% mężczyzn w wieku 15-29 lat deklaruje, że składało pocałunki więcej niż 300 razy w ciągu roku. Co istotne, mówimy tu o bardzo różnych rodzajach buziaków. Obdarowujemy nimi nie tylko partnera i partnerkę, ale równie często i chętnie swoich bliskich, przyjaciół, czy dzieci. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że taki pocałunek to ogromna dawka pozytywnych emocji oraz radości i często nie potrzebujemy powodu by to robić, co potwierdza 28% z nas.

Choć wspominamy z sentymentem pierwszy pocałunek w życiu, czy też ten złożony na ustach ukochanej osoby, to nadal uważamy, że każdy całus jest tak samo ważny. Co ciekawe, ponad połowa badanych Polaków twierdzi, że robimy to zdecydowanie za rzadko. Czy dlatego 49% mężczyzn bez oporów pocałuje piękną nieznajomą?

Wyniki badań skomentowała Maria Rotkiel – psychoterapeutka, specjalistka public relations, doktorantka kulturoznawstwa i trenerka z zakresu rozwoju zawodowego i osobistego.

#Dajcalusa, czyli o tym, jak całują młodzi Polacy!

Polacy to wylewny i radosny naród. A ja, jako psycholog i terapeuta rekomenduje częste całowanie! Daj całusa a przekonasz się, jak to działa!

Recepta na radość i szczęście

Każdy gest związany z dobrymi emocjami to doskonały sposób na zastrzyk energii
i szczęścia na co dzień. A najlepszy sposób na ich okazanie to pocałunek.Całus od bliskiej osoby, czy kogoś na kim nam zależy, kogo lubimy lub chcemy bliżej poznać to radość, która sprawia przyjemność i całującemu, i całowanemu. Polacy, wrażliwi romantycy, ceniący szczęście rodzinne i bliskie relacje kochają pocałunki. Pocałunki składają sobie nie tylko pary. Wymienić można wiele rodzajów pocałunków ze względu na to, kogo całujemy i w jakich okolicznościach to robimy. Pocałunkiem wyrażamy też całą gamę uczuć; czułość, miłość, przywiązanie, sympatię, zainteresowanie, radość, czy otwartość na budowanie bliższej znajomości.

Pocałunek pozytywnym błędnym kołem dobrych emocji

Pocałunek to jeden z najważniejszych sposobów na wymianę dobrej, radosnej energii. W psychologii mechanizm ten nazywamy „pozytywnym błędnym kołem dobrych emocji”. Polega on na prostej zasadzie – każdy miły gest wywołuje dobre emocje, a one skłaniają do kolejnych pozytywnych gestów, które intensyfikują przyjemny nastrój. Dlatego mówimy o mnożeniu szczęścia – zacznij od pocałunku, a możesz uruchomić całą kaskadę pozytywnych uczuć, intencji i zachowań. Ten psychologiczny mechanizm działa niezawodnie i uniwersalnie, ponieważ dzięki miłym gestom czujemy się bezpiecznie i przyjemnie w relacjach społecznych, dzieląc się radością, która wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Pocałunki a wizerunek, czyli jak zbudować swój pozytywny obraz

Kolejna pozytywna konsekwencja pocałunków to wpływ na to, jak postrzegają nas inni. To on sprawia, że przez pryzmat jednego pozytywnego zachowania, na przykład pocałunku, dobrze oceniamy drugą osobę i przypisujemy jej kolejne pozytywne cechy. Dlatego pocałunek to nie tylko podkreślenie tego, że dana osoba jest dla nas ważna, ale również sposób na budowanie własnego dobrego wizerunku. Dzięki miłym gestom jesteśmy odbierani między innymi jako przyjacielscy, weseli, towarzyscy i empatyczni. To ważne społeczne cechy, atrybuty, które sprawiają, że stajemy się kimś atrakcyjnym, a inne osoby szybko obdarzają nas pozytywnymi uczuciami. To procentuje zarówno w relacjach prywatnych, jak również w zawodowych.

Niewerbalna moc pocałunku

Polacy doskonale rozumieją znaczenie komunikacji niewerbalnej. Poprzez pocałunek mówią drugiej osobie o swoich pozytywnych intencjach i uczuciach. Wyniki badania potwierdzają, iż pocałunek to dla nas ważny komunikat wyrażający miłość, bliskość, czułość, , radość, sympatię, zaufanie, , wierność, szczerość, czyli te uczucia, które cenimy najbardziej. Ponieważ umiejętność wyrażania emocji, otwartość na uczucia i chęć dzielenia się nimi z innymi osobami to jedna z najważniejszych cech inteligencji emocjonalnej, to na podstawie wyników badania możemy powiedzieć, iż Polacy są bardzo inteligentni emocjonalnie. Jeden z najciekawszych wniosków z badania dotyczy związku wieku z ochotą na pocałunki. Im jesteśmy starsi tym bardziej lubimy całusy! Według badanych im jesteśmy dojrzalsi, tym więcej powodów mamy do całowania. To dowodzi faktu,
iż z wiekiem coraz bardziej cenimy sobie wylewność, spontaniczność i otwartość na dzielenie się radością!

#Dajcalusa, czyli o tym, jak całują młodzi Polacy!