Aby uniknąć finansowych konsekwencji takich sytuacji, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Odpowiednio dobrana polisa znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

Rośnie świadomość Polaków w zakresie polis majątkowych, dlatego coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swoją nieruchomość. Chociaż zainteresowanie ofertą towarzystw ubezpieczeniowych zwiększa się, nadal wiele osób ubezpieczenie domu uznaje za luksus. Tymczasem to podstawa, dzięki której można uchronić się przed stratą całego życiowego dorobku.

Dlaczego Polacy ubezpieczają dom?

Każdy powód jest dobry, by ubezpieczyć dom. Jak wynika z raportu „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce”, większość osób decyduje się na polisę:

  • chcąc zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych zdarzeń,
  • aby uniknąć wysokich kosztów w razie szkód,
  • aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny,
  • z racji zaistniałych w przeszłości zdarzeń losowych i ówczesnego braku ubezpieczenia,
  • z powodu zamieszkania w okolicy, w której dochodzi do częstych włamań.

Ubezpieczenie domu przynosi same korzyści

Osoby, które zdecydowały się ubezpieczyć dom, dostrzegają same korzyści takiego rozwiązania. Chociaż wykupienie polisy wiąże się z koniecznością regularnego opłacania składek, koszty są niewspółmiernie niskie w porównaniu ze skalą wydatków związanych z likwidacją ewentualnie występujących szkód.

  • Finansowe wsparcie w razie utraty majątku

Ubezpieczając dom, można uzyskać finansowe wsparcie w razie zniszczenia czy uszkodzenia nieruchomości przez żywioły. Rozszerzając zakres ochrony ubezpieczeniowej, można także ustrzec się przed finansowymi skutkami kradzieży elementów wyposażenia – w tym cennego sprzętu i wartościowej biżuterii.

Nie da się ukryć, że możliwość uzyskania odszkodowania to najważniejsza zaleta wynikająca z ubezpieczenia domu. W ten sposób można uniknąć poważnych strat finansowych – zarówno w przypadku zniszczeń wyrządzonych działaniem żywiołów, jak i uszkodzeń wynikających z aktów wandalizmu czy utraty wartościowych przedmiotów.

  • Większe poczucie bezpieczeństwa

Odpowiednio dobrana polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Osoba ubezpieczająca ma pewność, że w razie zdarzenia losowego, do którego dojdzie podczas jej nieobecności, będzie mogła choćby częściowo odzyskać stracone przedmioty.

Dom na kredyt zawsze wymaga ubezpieczenia murów nieruchomości

Chociaż ubezpieczenie domu ma charakter dobrowolny, istnieją pewne sytuacje niejako wymuszające wykupienie odpowiedniej polisy. Chodzi przede wszystkim o kupno lub budowę domu za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego. W tym przypadku banki wymagają od kredytobiorcy wykupienia polisy, która będzie stanowić zabezpieczenie nieruchomości w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Tego rodzaju polisa to tzw. ubezpieczenie murów. Jej istotą jest wypłata odszkodowania w razie uszkodzenia elementów konstrukcyjnych na skutek pożaru, powodzi oraz innych żywiołów. Należy jednak mieć świadomość, że to ubezpieczenie związane jest z cesją – przeniesieniem praw do odszkodowania na bank. Oznacza to, że razie wystąpienia szkody to bank, a nie właściciel lokalu, w pierwszej kolejności będzie upoważniony do otrzymania odszkodowania. Zwykle jednak banki dość elastycznie podchodzą do środków wypłacanych przez ubezpieczyciela:

  • jeśli kredytobiorca spłata kredyt terminowo i dom nadal jest zabezpieczeniem kredytu, wówczas bank może wyrazić zgodę na przekazanie odszkodowania kredytobiorcy,
  • niektóre banki określają w umowie maksymalną kwotę odszkodowania, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca kredytobiorcy w razie zaistnienia szkody.

Suma ubezpieczenia domu powinna być co najmniej równa wartości zaciągniętego kredytu.

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając dom?

Wybór ubezpieczenia domu nie powinien być przypadkowy. Decyzję należy podjąć świadomie – tak, by polisa była dostosowana do oczekiwań. Wybierając ubezpieczenie, nie należy kierować się wyłącznie ceną – im niższa, tym większe prawdopodobieństwo, że ochrona ubezpieczeniowa nie będzie adekwatna do potrzeb. Dlatego należy zwrócić przede wszystkim uwagę na takie aspekty jak:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – im jest pełniejszy, tym lepsze zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych,
  • suma ubezpieczenia – zwykle jest to kwota odpowiadająca wartości nieruchomości wraz z elementami wyposażenia (jeśli podlegają ubezpieczeniu),
  • wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego – sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Warto ubezpieczyć dom, ponieważ taka polisa jest relatywnie niedroga – zwłaszcza w porównaniu do kosztów, jakie trzeba byłoby ponieść samodzielnie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Zwiększa przy tym poczucie bezpieczeństwa – zarówno podczas krótszych, jak i dłuższych nieobecności w domu.