Eurowizja 2016: Utwór Michała Szpaka to...plagiat?!

przejdź do komentarzy

Muzykowi groziła dyskwalifikacja. MAMY OŚWIADCZENIE!

michał szpak michał szpak/KAPiF
Michał Szpak (25 l.) może mieć kłopoty. Jego piosenka, dzięki której wygrał polskie preselekcje do finału Eurowizji 2016, łudząco przypomina utwór Dawaj za rosyjskiego zespołu Lube.

Kontrowersji dodaje fakt, że to ulubiona grupa muzyczna... Putina, a piosenka jest hymnem rosyjskich służb specjalnych.

Sprawą mają się teraz zająć prawnicy, którzy ocenią czy rzeczywiście piosenka Szpaka nawiązuje do utworu Lube. Jeśli polski piosenkarz zapożyczył melodię to może nawet zostać zdyskwalifikowany przez zarząd Eurowizji.

Na jego miejsce zostałaby wybrana Margaret, która w polskim głosowaniu zyskała drugą pozycję.

Menadżer Szpaka - Jacek Jastrowicz - twierdzi, że o plagiacie nie można nawet sądzić, a podobieństwo jest dziełem przypadku. Proponuje przy tym rozmowę z prawnikami, którzy potwierdzą jego zdanie.

Według mojej opinii nie jest to plagiat, jednak zalecam konsultacje w tej sprawie z ekspertami muzycznymi lub prawnikami, którzy zajmują się tego typu tematyką.


W sprawie wypowiedział się nawet dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia, Piotr Iwicki. Zasugerował, że jeśli zarzuty się potwierdza, to Michał Szpak zostanie na pewno zdyskwalifikowany.

Zobacz więcej: Eurowizja 2016: Michał Szpak zdradził, na kim się wzoruje

Myślę, że refreny obu piosenek są łudząco podobne, aranżacyjne rozwiązania w finale też. Decyzje czy opinie od strony prawnej czy to plagiat, pozostawmy mecenasom. Dla mnie kluczowe jest to, czy TVP podejmie ryzyko i wyśle Szpaka do Sztokholmu ze świadomością, że wywoła to burzę i może doprowadzić do dyskwalifikacji.


Porównajcie sobie piosenki i sami oceńcie. Czy według Was Michał Szpak może obawiać się dyskwalifikacji? Czy może się okazać, że ktoś inny jest odpowiedzialny za "czarny PR" wobec wokalisty i szuka na niego "haków"?

AKTUALIZACJA

OFICJALNE OŚWIADCZENIE WYTWÓRNI SONY MUSIC POLSKA

Informujemy, iż wynik profesjonalnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnego eksperta dr. Rafała Rozmusa, cenionego muzykologa i kompozytora, jest jednoznaczny - piosenka nie jest plagiatem. Oprócz tego ostrzega, że nieuzasadnione publiczne oskarżanie autorów i wykonawców piosenki o plagiat stanowi naruszenie ich dóbr osobistych i może skutkować podjęciem przez nich kroków prawnych wobec osób rozpowszechniających takie nieprawdziwe informacje.


Pełna ekspertyza jest dostępna TUTAJ


Michal Szpak - Color Of Your LifeLube- dawaj za


Utwór Michała Szpaka to...plagiat?!

Utwór Michała Szpaka to...plagiat?!

Utwór Michała Szpaka to...plagiat?!

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!