Günter Grass, autor Blaszanego bębenka, nie żyje

przejdź do komentarzy

Laureat Nagrody Nobla miał 88 lat.

günter grass günter grass/Newscom/StarStock
Wielu kojarzy go z jedną powieścią - Blaszanym bębenkiem, który został zresztą ekranizowany. Autor książki zmarł w wieku 88 lat. O śmierci Güntera Grassa poinformował prezydent Gdańska, Paweł Abramowicz.

Grass urodził się w Gdańsku. Jego rodzina miała niemiecko-kaszubskie korzenie. W czasie wojny Grass zgłosił się do służby w niemieckiej marynarce wojennej. Nie został przyjęty z powodu młodego wieku. W 1943 roku został wcielony do paramilitarnej Służby Pracy Rzeszy. Rok później Grass został wcielony do Waffen-SS w 10. dywizji pancernej.

Po wojnie zamieszkał w Berlinie, tam skończył studia plastyczne. Był nie tylko pisarzem, ale i rzeźbiarzem, a także grafikiem.

W swojej najbardziej znanej trylogii, do której należy Blaszany bębenek (a także dwie inne powieści - Kot i mysz oraz Psie lata) pisarz występował przeciw rewolucjom i totalitaryzmom.

W 1999 roku Grass został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.

Pisarz miał kontrowersyjne poglądy - w 2012 roku Izrael uznał go za personę non grata. Grass nazwał bowiem Izrael "zagrożeniem dla światowego pokoju".

W ostatnim czasie autor ściągnął też na siebie falę krytyki tłumacząc politykę Kremla.
Günter Grass, autor Blaszanego bębenka, nie żyje

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!