Hanna Lis została blogerką kulinarną

przejdź do komentarzy

I od tygodnia pracuje w portalu męża.

hanna lis hanna lis/© Kapif
Hanna Lis przyznała się wczoraj na łamach portalu NaTemat.pl, który założył jej mąż, Tomasz Lis, że od tygodnia pracuje w jego firmie:

Plotki o mojej obecności w natemat.pl, jako jedne z nielicznych, były prawdziwe, ale cóż... odwlekło się. Musiało trochę poczekać, bo byłam skupiona na tym, żeby sobie przypomnieć, jak to się robi w newsroomie. Nawet nie na ekranie, ale właśnie w newsroomie. Bałam się, że trzyletnia przerwa mnie rozleniwiła, że nie będę w stanie wystrzelić o piątej trzydzieści rano z łóżka, żeby zasiąść przed komputerem w poszukiwaniu newsa.

Teraz małżonkowie będą się spotykali w pracy nie tylko na korytarzach TVP. Jak się okazało, dziennikarka nie tylko pracuje w portalu Lisa, ale też została blogerką kulinarną:

Poza newsami (...) kręci mnie dom. Kręci mnie lodówka, garnki, noże, piec, kuchenka (...) To pewnie nie jest szczególnie sexy i może nie przystaje dziennikarce newsowej, ale kocham gotować (...)

Zabrzmi może idiotycznie, ale czuję się bardziej kobieco z rondlem w ręku, niż na dwunastocentymetrowych szpilkach.


Pierwszy przepis, który podała Hanna Lis, to sycylijski przysmak - pesto Trapanese. Wygląda bardzo apetycznie. Chociaż sam blog i estetyka zdjęć przypomina nam bardzo Makelifeeasier.pl...

Przepis na pesto możecie poznać TUTAJ.


Hanna Lis została blogerką kulinarną
FOTO: Blog Hanny Lis, NaTemat.pl

Hanna Lis została blogerką kulinarną

Hanna Lis została blogerką kulinarną

Hanna Lis została blogerką kulinarną

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!