Ile kosztuje ślub w Gdańsku?

przejdź do komentarzy

Zobacz, jak wygląda organizacja ślubu w tym mieście

organizacja ślubu organizacja ślubu/
Nie ulega wątpliwości, że dzień ślubu i wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu. Para młoda pragnie, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, zatem zwykle rozpoczyna przygotowania do tego wydarzenia już ponad rok wcześniej. Oczywiście, oprócz czasu, organizacja wesela wymaga także ogromnych nakładów finansowych, prawie zawsze osiągając sumy pięciocyfrowe. Jak wygląda to w praktyce, i jak na tle całego kraju prezentuje się Gdańsk?


Wysokość zarobków na Pomorzu

Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Gdańsku i okolicach to 4 442 złotych brutto. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ mieszkańcy województwa pomorskiego ustępują tylko województwu mazowieckiemu z wynikiem 5 453 złotych. Najbardziej dochodowymi branżą nad morzem jest sektor komunikacji i informacji, natomiast najmniej zarabia się w administracji i gastronomii. Porównując wysokość pensji mieszkańców Pomorza z ich ślubnymi wydatkami można zauważyć, że dobre zarobki przekładają się na kwoty wydawane przy organizacji przyjęć weselnych.

Wiosną tego roku Grupa Portali Weselnych postanowiła sprawdzić, jak wyglądał ślub i wesele ponad 300 par, które zawarły związek małżeński w 2015 roku. Pary te odpowiedziały na szereg pytań, z których część dotyczyła poniesionych kosztów. Okazuje się, że wyprawienie wesela dla około 100 gości to wydatek rzędu 45-50 tys. złotych. Powyżej 60 tys. złotych wydało niecałe 10% ankietowanych, natomiast w kwocie do 20 tys. złotych zmieściło się niecałe 20%.

Ile kosztuje ślub w Gdańsku?


Zestawienie wynagrodzeń brutto w Polsce (źródło www.wynagrodzenia.pl/gus)Ślubne wydatki pod lupą


Najbardziej kosztowne jest wynajęcie sali weselnej - należy liczyć się z wydatkiem rzędu 15-20 tys. złotych, co najczęściej stanowi niemal połowę całego budżetu. Kolejnymi wydatkami jest suknia panny młodej oraz dodatki, czyli ok. 3-4 tys. złotych, garnitur pana młodego 1-2 tys. złotych, a następnie wynajęcie samochodu, opłacenie obrączek, fryzjera, kwiatów czy dekoracji. Przy tym wszystkim, opłata wnoszona za ceremonię ślubną w kościele, która zwykle waha się od 500 do 800 złotych, nie robi już tak wielkiego wrażenia.


Ważnym elementem jest też oprawa muzyczna i fotograficzna całej ceremonii:


Młode pary rzadko oszczędzają na wynajęciu zespołu muzycznego, najczęściej kierując się przy wyborze dobrymi opiniami o konkretnej grupie. Podobnie jest z fotografem czy kamerzystą. Za każdą z tych usług trzeba zapłacić od 2-4 tys. złotych. Z każdym rokiem narzeczeni przywiązują coraz większą uwagę do jakości świadczonych usług - cena już nie stanowi istotnego kryterium przy wyborze profesjonalisty, ale estetyka prac. Ponadto coraz popularniejsze stają się dodatkowe usług: sesje i klipy narzeczeńskie, filmowe podziękowania dla rodziców czy fotobudka - mówi Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl.


Wielu nowożeńców liczy na zwrócenie kosztów wesela, lub chociaż ich części, dzięki „kopertom” otrzymanym w prezencie od gości. Jednakże, jak sami przyznają, jest to niezbyt częsta sytuacja, ponieważ zaledwie 34% par udało się w ten sposób zrekompensować poniesione koszty. Państwo młodzi przede wszystkim preferują prezenty w postaci gotówki, na liście najmniej trafionych podarunków umieszczając m.in. filiżanki, pościel, garnki czy rzeźby.


Czy można taniej?


Sposobów na mniejsze uszczuplenie budżetu jest kilka. Coraz częściej wystawne bale w ogromnych salach zastępowane są przez skromniejsze obiady w mniejszym gronie, np. najbliższej rodziny i przyjaciół. Popularne jest także zapraszanie wyłącznie gości dorosłych, bez dzieci, lub, w miesiącach letnich, organizacja przyjęcia w plenerze. Można zaoszczędzić również wypożyczając suknię czy garnitur ślubny albo rezygnując z usług kamerzysty na rzecz samego fotografa.


Czytaj także:Ile kosztuje ślub w Warszawie?

Ile kosztuje ślub w Gdańsku?


Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!