Ile kosztuje ślub w Toruniu?

przejdź do komentarzy

Dla 82% mieszkańców Polski ślub jest najpiękniejszym dniem w życiu, dlatego nie powinien dziwić fakt, że każda z par poświęca dużo czasu i uwagi na organizację tego wydarzenia.

ile kosztuje ślub jaki jest koszt ślubu koszta ślubu w toruniu ile kosztuje ślub jaki jest koszt ślubu koszta ślubu w toruniu/
Jednym z najważniejszych elementów ślubnych przygotowań jest ustalenie wysokość ślubnego budżetu. Jak dokładnie wygląda sytuacja w Toruniu? Ile tam należy zapłacić za ten wyjątkowy dzień?

W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych po raz trzeci zorganizowała Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, które miało na celu pomoc przyszłym małżonkom między innymi w przygotowaniu ślubnego budżetu. W sondażu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski, a pytania dotyczyły nie tylko wydatków, ale także ciekawostek i tradycji związanych z organizacją uroczystości.


Sytuacja na rynku pracy, a ślubne wydatki W Toruniu


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z lipca 2016 roku, średnia pensja w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 3611 złotych brutto. Nie jest to dobry wynik, ponieważ plasuje region dopiero na 13 miejscu. Toruń jest przecież jednym z piękniejszych miast Polski, a co za tym idzie - wiele par pragnie pobrać się właśnie tam. Ile natomiast wynosi koszt organizacji ceremonii i wesela? Za ślub w mieście pierników należy zapłacić około 40 tys.złotych.

Przeprowadzony sondaż pokazuje, że najwięcej na ślub wydają osoby w wieku 21-24 lat. Najwięcej, bo 49% dysponuje budżetem rzędu 20-40 tys. złotych, a powyżej 60 tys. złotych płaci 8% młodych par. Niestety, koperty od gości nie pokryły kosztów uroczystości u 66% badanych. Natomiast jeśli otrzymana gotówka pokrywa wydatki to wyłącznie w przypadku ślubów za nie więcej niż 20 tys. złotych.

Co składa się na te kwoty? Przede wszystkim opłata za ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie, czyli zazwyczaj około 400-600 złotych. Jednak są też takie pary (3%), które za mszę płacą nawet 1000 złotych. Idealny ślub nie może obyć się bez wymarzonej sukni, która zazwyczaj kosztuje od 2 do 4 tys. złotych. Tyle samo należy zapłacić za oprawę muzyczną. Zdjęcia i film z uroczystości to wydatek rzędu 2 - 3 tys. złotych. Natomiast dodatkowe usługi takie, jak sesja narzeczeństwa czy filmowe podziękowania dla rodziców to dodatkowy koszt około 500 - 900 złotych - wyjaśnia Ewa Sztuczka z serwisu filmy-wesele.pl, współorganizator badania.


Idealny ślub na fotografiach


Ankietowani z Torunia przy wyborze usługodawcy, który uwieczni ich wyjątkowy dzień mają zazwyczaj wiele dylematów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 54%, podejmuje decyzję na podstawie estetyki i wyglądu portfolio. Jednak na wybór mają wpływ także inne czynniki, m.in.: atrakcyjna oferta (42%), opinie zamieszczone w Internecie (38%) oraz polecenia rodziny i znajomych (32%). Cena ma największe znaczenie tylko dla 35% respondentów. Ponadto aż 98% par decyduje się na zatrudnienie fotografa ślubnego, a 62% na kamerzystę. Co ciekawe, aż 90% nowożeńców wyraziło swoje zadowolenie ze zdjęć ślubnych, a z filmu usatysfakcjonowanych jest 68%.

Coraz popularniejsze stają się również plenerowe sesje ślubne czy teledyski. Ta opcja jest już standardem w ofertach profesjonalnych fotografów i kamerzystów. Na taką usługę decyduje się praktycznie każda para, a 73% z nich na ten cel wybiera inny termin niż dzień ślubu. Oferty fotografów i kamerzystów obfitują również w inne atrakcje. Największą popularnością cieszą się fotoksiążki, które wybrało 61%. Inne najczęściej wybierane dodatki to: teledysk ślubny (28%), sesja narzeczeńska (15%), fotobudka (9%), wideo z podziękowaniami dla rodziców (6%) oraz fotozaproszenia (3%).


Kilka faktów, o których warto wiedzieć


Choć teoretycznie wszyscy szukają oszczędności to wciąż najwięcej ślubów odbywa się latem, czyli wtedy, gdy jest najdrożej. Najwięcej małżeństw zawartych zostało bowiem w sierpniu – 25%. Inne popularne miesiące to czerwiec i wrzesień. Znacznie mniejszą popularnością może pochwalić się lipiec, co świadczy, że w Polsce wciąż żywy jest przesąd o braniu ślubu w miesiącu, który w nazwie zawiera literkę „r”. Zimowe miesiące wybrało tylko 4% narzeczonych. Czytaj także: 30 ślubnych przesądów.

Przygotowanie ślubu i wesela pochłania nie tylko ogromne budżety, ale także dużo czasu. Najwięcej par na organizację idealnego dnia poświęciło rok czasu. Co cieszy, to wciąż rosnąca popularność ślubnych konsultantów, z których usług skorzystało w 2015 roku 6% par i jest to wynik dwukrotnie wyższy, niż w latach poprzednich. Ponadto aż 18% par nie zgadza się z popularnych stwierdzeniem, że ślub jest najpiękniejszym dniem w życiu.

Polacy zawierają małżeństwa z wielu powodów. Wbrew powszechnym przekonaniom – najczęstszym z nich nie jest wcale nieplanowana ciąża. Jedynie 3% postanowiło wstąpić w związek małżeński z tego powodu, a aż 90% par deklaruje, że decyzja ta kierowana była miłością. Na szczęście, w tym roku nie pojawiły się już odpowiedzi, że małżeństwo zawarte zostało z powodu desperacji, chęci założenia wymarzonej sukienki czy... głupoty, a zaledwie 6% żałuje podjętej decyzji niespełna rok po ślubie.

Natomiast o kosztach ślubnej uroczystości na Pomorzu przeczytasz w tekście: Ile kosztuje ślub w Gdańsku?


Ile kosztuje ślub w Toruniu?

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!