Łączenie studiów z pracą- czy to możliwe?

przejdź do komentarzy

Wybierasz się na studia, ale nie stać cię na opłacenie wszystkich wydatków?Zobacz, jak połączyć studia z pracą!

uczelnia łazarskiego uczelnia łazarskiego/
Studia to nie tylko nauka, egzaminy i nowi ludzie. Dla większości studentów to także pierwszy krok w dorosłość i odpowiedzialne życie z dala od rodzinnego domu. Gdy rodzina nie może wesprzeć cię finansowo, a ty mimo wszystko chcesz studiować, warto poszukać pracy, która pozwoli na opłacenie stancji, rachunków i innych wydatków. Nie wiesz, od czego zacząć?


Zajrzyj do akademickiego biura karier działającego przy twojej uczelni. Jego pracownicy z pewnością pomogą ci znaleźć ciekawą ofertę pracy lub dobrze płatny staż. To otworzy także możliwość do skorzystania ze szkoleń oraz profesjonalnego doradztwa zawodowego.


Łączenie studiów z pracą- poznaj możliwości


Łączenie studiów z pracą nie należy do łatwych zadań. W zależności od swojej sytuacji materialnej możesz zdecydować się na pracę na cały etat lub pół etatu. Jeżeli wybierzesz pierwszy wariant, a studiujesz dziennie, wówczas warto znaleźć stanowisko z elastycznymi godzinami pracy. Będziesz pracować w weekendy lub wtedy, gdy akurat nie masz zajęć. Połączenie pracy na pół etatu ze studiami w trybie stacjonarnym nie powinno stanowić żadnego problemu. Warto postarać się również o przyznanie indywidualnej organizacji studiów. Umożliwi ci ona zaliczanie zajęć na zasadach uzgodnionych z prowadzącym.


Jak podkreśla Mirosław Pankowski z samorządu studentów Uczelni Łazarskiego: "Łączenie studiów i pracy to doskonały wybór dla osób, które same opłacają czesne, stancję, czy rachunki. Uczelnie często wychodzą naprzeciw pracującym studentom, umożliwiając zaliczanie zajęć w trybie indywidualnie ustalonym przez wykładowców lub tworząc grupy wieczorowe. Można także wziąć pod uwagę studia online, czyli tzw. studiowanie na odległość.Jest to idealna oferta dla tych którzy z jakichś przyczyn nie mogą uczestniczyć w studiach stacjonarnych lub zaocznych"- mówi Mirosław Pankowski."Jednak przy takim trybie studiowania trzeba wykazać się samodyscypliną i systematycznością, ponieważ egzaminy końcowe odbywają się na terenie uczelni podczas sesji egzaminacyjnej"- dodaje.


Jeżeli pracujesz i chcesz zacząć studia, sprawdź, czy wybrany przez ciebie kierunek można studiować w trybie zaocznym. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego-Szkoły wyższe i ich finanse w 2014 r, na studiach zaocznych w roku akademickim 2014/2015 kształciło się niemal 540 tys. studentów. Co prawda taka forma studiowania jest odpłatna, jednak została dostosowana do możliwości i potrzeb osób pracujących-zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy.


Studenci studiów niestacjonarnych pracują także dużo częściej, niż ich koledzy ze studiów stacjonarnych. Z raportu "Mobilność społeczna i przestrzenna w kontekście wyborów edukacyjnych",stworzonego na podstawie analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że na początku pierwszego roku studiów licencjackich pracuje tylko 10 proc. studentów stacjonarnych, zaocznych natomiast blisko 50 proc. Również twój pracodawca może dofinansować podjęte przez ciebie studia- oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy są one powiązane z wykonywaną przez ciebie pracą. Warto zwrócić się więc do prezesa firmy, w której pracujesz, z pytaniem o możliwość dofinansowania podjętych studiów.


Dlaczego warto?


Łączenie pracy ze studiami to nie tylko szansa na opłacenie stancji, rachunków czy wyżywienia, to także inwestycja w siebie. W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów wyższych nie wystarcza do znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Pracodawcy bardzo często wymagają doświadczenia zawodowego, czy umiejętności takich jak dobra organizacja czasu, umiejętność pracy w stresie, zdolności negocjacyjne czy kreatywność. Sposobem na ich zdobycie i wyróżnienie się tym samym z tłumu studentów jest połączenie pracy ze studiami. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób wybiera właśnie taki model studiowania, wykładowcy są wyrozumiali i udzielają zgody na zaliczanie przedmiotu na indywidualnych warunkach. Jak podkreśla Mirosław Pankowski:"Pracujący studenci są niezwykle cenni. Wykazują się bowiem determinacją w dążeniu do celu i dobrą organizacją czasu".

Pracujący studenci są nastawieni na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na uczelni, dzięki czemu są doceniani przez pracodawców. Ich wszechstronność i inwestycja we własny rozwój sprawiają, że łatwiej jest im także odnaleźć się w skrajnych sytuacjach i na różnych stanowiskach pracy. Zgodnie z raportem portalu rekrutacyjnego pracuj.pl, Studenci i absolwenci na rynku pracy; z 2015 roku 77 proc. ankietowanych odbywa praktyki, a 65 proc. pracuje w trakcie studiów. Zdaniem badanych zdobyte w ten sposób doświadczenie wpływa na podniesienie kompetencji zawodowych.

Współcześnie łączenie studiów z pracą zawodową jest bardzo częstym zjawiskiem. Niekiedy zarobek jest niezbędny do utrzymania się na studiach, często jednak praca traktowana jest jako szansa na zdobycie cennego doświadczenia. I słusznie, inwestycja w rozwój własny zwróci się z nawiązką.Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!