Alina Janowska nie żyje

przejdź do komentarzy

Miała 94 lata.

alina janowska alina janowska/KAPiF
W wieku 94 lat zmarła Alina Janowska jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, estradowych, teatralnych i telewizyjnych. O jej śmierci poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

Podczas okupacji była angażowana w działalność konspiracyjną. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu.

Pożegnaliśmy ich w 2017 roku

Po wojnie zamieszkała w Łodzi, występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena. Ukończyła też Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi.

W 1947 r. wróciła do Warszawy. Występowała w Teatrze Nowym, Teatrze Wojska Polskiego. Należała do zespołu Teatru Syrena oraz Buffo. Przez wiele lat występowała w Teatrze Telewizji.

Największą popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu "Wojna domowa" Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską. Janowska wystąpiła także w serialu "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka".

Ostatni raz publicznie pojawiła się w 2013 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Świętowała jubileusz pracy artystycznej. Zmagała się z chorobą Alzheimera.

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Nie żyje Alina Janowska

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!