Nie żyje John Nash, inspiracja filmu Piękny umysł

przejdź do komentarzy

Laureat Nobla zginął w wypadku samochodowym.

john nash john nash/Newscom/StarStock
Jego życie stało się inspiracją dla twórców filmu Piękny umysł - historii matematyka, który cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Johna Nash, uczony, który zajmował się zagadnieniem teorii gier, a zarazem laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku, zginął w wypadku samochodowym.

Nash podróżował taksówką. Razem z nim jechała żona, 82-letnia Alicia Nash. Kierowca taksówki w pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę ochronną. Małżonkowie, którzy najprawdopodobniej nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wyrzuceni z samochodu. Zginęli oboje.

John Nash był nie tylko matematykiem, ale i znanym działaczem na rzecz osób z chorobami psychicznymi. Kilka dni temu naukowiec został uhonorowany Nagrodą Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury.

Russell Crowe który wcielił się w rolę Nasha w filmie Piękny umysł złożył rodzinie zmarłego i jego żony kondolencje. Napisał:

Całym sercem jestem z rodziną Johna i Alicii. Wspaniała para. Piękne umysły, piękne serca.Nie żyje John Nash, inspiracja filmu Piękny umysł

Nie żyje John Nash, inspiracja filmu Piękny umysłZwiastun filmu "Piękny umysł"


Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!