Nie żyje Zyta Gilowska. Zmarła w wieku 66 lat

przejdź do komentarzy

Odeszła "żelazna dama polskiej polityki".

zyta gilowska zyta gilowska/KAPiF
Po długiej chorobie zmarła Zyta Gilowska, była wicepremier, minister finansów i członek Rady Polityki Pieniężnej. Nazywano ją polską "żelazną damą".
W 2008 roku złożyła mandat poselski ze względów zdrowotnych.

Zobacz więcej: Posłanka Pawłowicz chce posłać dziennikarkę na kurs

Prof. Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Brała udział między innymi w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, co spowodowało jej usunięcie z uczelni.

Karierę kontynuowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na tej samej uczelni obroniła pracę doktorską, a 1994 uzyskała habilitację.

W 1999 roku z rąk prezydenta Kwaśniewskiego otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Należała również do Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Choć na początku była związana z Platformą Obywatelską, z której to w 2001 roku weszła do sejmu, to potem związana była z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Swoją karierę zaczynała w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, następnie w Unii Wolności.

Na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza, 7 stycznia 2006 r. prezydent Lech Kaczyński powołał ją na urząd wicepremiera i ministra finansów. Odeszła jednak z rządu w czerwcu tego samego roku, kiedy zarzucono jej kłamstwo lustracyjne.

W 2009 roku powiedziała tak Gościowi Niedzielnemu o powodach odejścia od polityki i swoich obawach o narastającej agresji w życiu politycznym:

Ja boję się tępoty, tak jak boję się niedźwiedzi – dla mnie symbolu tępej siły z małymi oczkami. Lubię lwy, bo też są silne, ale bystre i szybkie. Dobrze by było mieć więcej lwiej polityki, a mniej niedźwiedziej. Choć prawdę powiedziawszy, mamy niedźwiedzią politykę, ale nie mamy niedźwiedzi. Chciałabym, by rządziły nami bystre lwy.


W październiku zeszłego roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju, która została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę.Nie żyje Zyta Gilowska! Zmarła w wieku 66 lat!

Nie żyje Zyta Gilowska! Zmarła w wieku 66 lat!

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!