PAP nie przyzna w tym roku nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

przejdź do komentarzy

Wdowa po pisarzu w TVN24 powiedziała, że ma to związek z nazwaniem jej męża "komuchem".

ryszard kapuściński ryszard kapuściński/© KAPiF
Jak piszą Wirtualne Media, Polska Agencja Prasowa w tym roku nie przyzna nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W rozmowie z TVN24 wdowa po pisarzu, Alicja Kapuścińska, powiedziała:

Zobacz: Jak napisać dedykację w książce?

Dowiedziałam się w jakiejś takiej luźnej rozmowie z dwóch źródeł niezależnych od siebie i oboje powiedzieli to samo, że nowy prezes wypowiedział się, że w tym roku nagrody nie będzie, ale nie tłumacząc czy będzie na przyszłość, ani też dlaczego nie będzie. Co prawda użył takiego krzywdzącego określenia:"Kapuściński komuch, nie będziemy robić jego nagrody."

Nagroda imienia Kapuścińskiego została ustanowiona przez PAP w 2010 roku. Otrzymywali ją dziennikarze za reportaże w czterech kategoriach - tekstowej, fotograficznej, dźwiękowej i wideo.

O przyznaniu nagród (pierwsze wręczono w 2011 roku) decydowała kapituła, w skład której wchodzili dziennikarze, naukowcy, przedstawiciele PAP< a także wdowa po pisarzu.

Czytaj też: Hillary Clinton ma sobowtórkę? (Twitter)

Na razie nie wiadomo, czy w przyszłości będą organizowane kolejne edycje konkursu.

Ryszard Kapuściński w PAP pracował od 1962 roku. Był korespondentem w Afryce, Ameryce Łacińskiej oraz Azji. Po śmierci dziennikarza Newsweek Polska napisał, że Kapuściński był przez kilka lat zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa. Wdowa po pisarzu tłumaczyła wówczas, że zobowiązanie do współpracy podpisywali w tamtych latach wszyscy dziennikarze wyjeżdżający za granicę.
PAP nie przyzna w tym roku nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!