Polski himalaista podważa słowa Revol: Jej opowieść ma luki, czekam na raport

przejdź do komentarzy

Co się nie zgadza?

elisabeth revol elisabeth revol/Facebook
Elisabeth Revol udzieliła wywiadu agencji AFP, w którym opowiedziała o tym, co naprawdę wydarzyło się podczas zdobywania szczytu na Nanga Parbat i o tym, w jakim stanie był Tomasz Mackiewicz.

Revol miała halucynacje. Grozi jej przez to amputacja nogi!

Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów Ryszard Gajewski podważa słowa Francuzki. Chodzi o fragment wywiadu, w którym stwierdziła, że gdy zawołała pomoc, powiedzieli jej: jeśli zejdziesz do 6000 m, będzie można zgarnąć ciebie, a Tomka z wysokości 7200 m przy użyciu śmigłowca.

Przecież ona nie pierwszy raz była w Himalajach, powinna wiedzieć, z jakiej wysokości może kogoś podebrać śmigłowiec. Na pewno nie z 7200 m. Tak wysoko nikt nie robił tam przyziemienia. I kto miał zabrać Mackiewicza, pakistański ratownik? Mówi, że ktoś powiedział jej, by zostawiła Tomka, ale nie wyjaśnia kto. Ten wywiad zawiera wiele luk i powoduje jeszcze większy mętlik informacyjny. Francuzka powinna przedstawić szczegółowy raport i mam nadzieję, że to zrobi – powiedział Gajewski w rozmowie z Onetem.


Elisabeth mówi w jakim stanie był Mackiewicz, kiedy widziała go po raz ostatni

Dalej mówi, że Revol mogła mieć halucynacje.

Powinniśmy ufać Revol, ale nie da się ukryć, że jej opowieść zawiera luki. Być może nieścisłości są spowodowane niedokładnym tłumaczeniem z francuskiego, albo halucynacjami, o których mówiła. Oni nie przeszli dobrej aklimatyzacji, mieli mało tlenu, więc halucynacje są prawdopodobne. Sam ich doświadczyłem na wysokości 8100, podczas wyznaczania nowej drogi na Cho Oyu. Słyszałem płynący potok, a przecież było minus 20. W każdym razie, liczę, że przebieg wyprawy na Nanga Parbat doczeka się dokładniejszego odtworzenia.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (29): sortuj
 • avatar kozaczek
  gość: Zdzisek 03-02-18, 22:24 cytuj
  Przecież tam w górach leżą zamrożone organy, dłonie i stopy Mackiewicza, wystarczy teraz je pobrać i jej przeszczepić, wtedy będzie mogła opowiadać że tymi stopami stałą na czubku góry.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 20:27 cytuj
  prawdopodobnie amputują jej stopy i dłonie i tak się skończy jej wyprwawa w zimę na Himalaje
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 15:25 cytuj
  Ona od samego początku kręci. Raz mówi jedno, potem drugie. Niby cały czas miała kontakt z kimś na dole to dlaczego nie pochwaliła się że niby w czwartek szczyt zdobyli? Tylko dopiero w sobotę o tym powiedziała? Coś musiało wydarzyć się tam na górze,ale nigdy się juz tego nie dowiemy. Być może celowo go tam zostawiła bo zdawała sobie sprawę że oboje ich nie uratują. Śmieje się podczas wywiadów, to normalne? Prosimy o zbadanie tej sprawy i o znalezienie zwłok
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 12:52 cytuj
  idzie ktoś ze świadomością, że może umrzeć, niech myśli o rodzinie a nie o tym, żeby go jakaś kobieta ratowała jakby coś. kobiety są słabsze fizycznie, dobrze, że siebie ratowała.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 12:25 cytuj
  gość03-02-18, 10:42 cytuj Do gość 01:17 Nieważne kto zorganizował zbiórkę, przyjaciolka Ravol), ważne, że to Polacy głównie wplacali. Wystarczy wejsc na liste zobaczyć, że wiekszosc darczyncow to Polacy, a nie Francuzi.Tym bardziej, że teraz Francuzi wystawili rachunek po sprowadzeniu himalaistki z Nanga Parbat. Opiewa on na 31 tysięcy euro. Podczas gdy polski rząd podjął decyzję o pokryciu kosztów akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Tak w ogole to Polacy zbieraja pieniądze również na zrzutka pl i juz jest i jest ich juz ponad 556 tys. A teraz dalej pluj na tych polaczkow katolikow, choc założe się, że żadna z was ani grosza nie wpłacił.
  Ale na co te wpłaty? Na studia jego dzieci? Na nowy samochód?
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 12:23 cytuj
  gość03-02-18, 11:58 cytuj Współczesny hinalaizm bardzo się zmienił. Kiedyś oglądałam serie na discovery o Polskiej tradycji himalaizmu...wtedy były drużyny, które dbaly o siebie, inne wartości. A teraz?
  W ratownictwie (czy to górskim, czy wodnym) zawsze były takie same zasady. Na kąpieliskach tez zawsze ratuje sie najpierw tego tonącego, ktory jest bliżej.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 11:58 cytuj
  Współczesny hinalaizm bardzo się zmienił. Kiedyś oglądałam serie na discovery o Polskiej tradycji himalaizmu...wtedy były drużyny, które dbaly o siebie, inne wartości. A teraz?
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 10:42 cytuj
  Do gość 01:17 Nieważne kto zorganizował zbiórkę, przyjaciolka Ravol), ważne, że to Polacy głównie wplacali. Wystarczy wejsc na liste zobaczyć, że wiekszosc darczyncow to Polacy, a nie Francuzi.Tym bardziej, że teraz Francuzi wystawili rachunek po sprowadzeniu himalaistki z Nanga Parbat. Opiewa on na 31 tysięcy euro. Podczas gdy polski rząd podjął decyzję o pokryciu kosztów akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Tak w ogole to Polacy zbieraja pieniądze również na zrzutka pl i juz jest i jest ich juz ponad 556 tys. A teraz dalej pluj na tych polaczkow katolikow, choc założe się, że żadna z was ani grosza nie wpłacił.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 09:49 cytuj
  'Czy wezwaliście pomoc?

  Ja prosiłam już wcześniej, gdy zobaczyłam, w jakim Tomek jest stanie. O 4 rano powiadomiłam wszystkich: Ludovica, mojego męża. Powiedziałam, że jest krytycznie i musimy coś zrobić, bo Tomek nie da rady zejść."
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 02:28 cytuj
  Wreszcie ktos sie wypowiedzial trzezwo myslacy ktory sie na czyms zna
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 01:21 cytuj
  gość02-02-18, 21:19 cytuj Ten facet żyje. Jeden z ratowników opowiadał jak Tomek zrobił ludzi A dowcip i 9 dni był na nsnga Parbat w schronieniu.Potem zszedł do ratowników by zobaczyć ich reakcje.On to zaplaniwal.No przecież tam trwa wyprawa kolejna na k2,Kur*a ludzie...by chcieli to idą po niego,zniesa go...ale po kogo mają iść jak nikogo tam nie ma i oni o tym dobrze wiedzą .. Dlatego żadnej akcji nie było. Facet Mia, długi, była żona na jego profilu robi zbiórki na dzieci no K bez jaj Te zbiórki ciągle trwają to jedna ,tylko jedną z nich Rząd Polski właśnie potwierdził, że pokryje wszystkie wydatki, które pochłonęła akcja ratownicza (na Nanga Parbat - przyp. red.). Pieniądze zebrane przez GoFundMe, czyli 150 tys euro, po odliczeniu kwoty przekazanej przez francuskie władze 31 tys. euro, która musi być zwrócona, trafi do dzieci Tomka Mackiewicza. Niesamowita hojność wszystkich! - napisała na Facebooku Masha Gordon, przyjaciółka Elisabeth Revol.
  150tys euro na rodzine z 3 czy 4(?) dzieci na zaczęcie życia od nowa (z nowymi tożsamościami, np prace, gdzie wymagane sa jakies dowody osiągnięć/nauki/doświadczenia odpadaja) w obcym kraju? Serio?
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 03-02-18, 01:17 cytuj
  gość02-02-18, 20:49 cytuj Od Polakow katolikow to ty sie odczep, bo to wlasnie Polacy katolicy zrobili zrzute na ratowanie jej ze szczytu. Podczas gdy ateistyczna Francja sie na nia wypieła.
  Hahaha, nie. Pierwsza zrzutę zorganizowała Brytyjka rosyjskiego pochodzenia (bodajże Masha Gordon). Francuzi tez zbierali pieniądze. Jak o nas nie wspomną, to wielkie halo, ale jak my olewamy inne kraje, to spokoloko?
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 21:20 cytuj
  gość, 02-02-18, 20:49 napisał(a):
  Od Polakow katolikow to ty sie odczep, bo to wlasnie Polacy katolicy zrobili zrzute na ratowanie jej ze szczytu. Podczas gdy ateistyczna Francja sie na nia wypieła.

  Francuzi zebrali 50 tys w kilka godzin. Jak nie wiesz to nie wymyślaj.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 21:19 cytuj
  Ten facet żyje. Jeden z ratowników opowiadał jak Tomek zrobił ludzi A dowcip i 9 dni był na nsnga Parbat w schronieniu.Potem zszedł do ratowników by zobaczyć ich reakcje.On to zaplaniwal.No przecież tam trwa wyprawa kolejna na k2,Kur*a ludzie...by chcieli to idą po niego,zniesa go...ale po kogo mają iść jak nikogo tam nie ma i oni o tym dobrze wiedzą .. Dlatego żadnej akcji nie było. Facet Mia, długi, była żona na jego profilu robi zbiórki na dzieci no K bez jaj Te zbiórki ciągle trwają to jedna ,tylko jedną z nich Rząd Polski właśnie potwierdził, że pokryje wszystkie wydatki, które pochłonęła akcja ratownicza (na Nanga Parbat - przyp. red.). Pieniądze zebrane przez GoFundMe, czyli 150 tys euro, po odliczeniu kwoty przekazanej przez francuskie władze 31 tys. euro, która musi być zwrócona, trafi do dzieci Tomka Mackiewicza. Niesamowita hojność wszystkich! - napisała na Facebooku Masha Gordon, przyjaciółka Elisabeth Revol.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 21:17 cytuj
  a co to zmieni chłopa juz nie ma i prawde zna tylko on i gory
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 20:51 cytuj
  Szczerze wątpię że razem zdobyli szczyt ,jeśli w ogóle zdobyli. Może tylko on zdobył. Tomek zabrał tę tajemnice ze sobą.

  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 20:49 cytuj
  Od Polakow katolikow to ty sie odczep, bo to wlasnie Polacy katolicy zrobili zrzute na ratowanie jej ze szczytu. Podczas gdy ateistyczna Francja sie na nia wypieła.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 20:40 cytuj
  gość02-02-18, 18:17 cytuj Juz jednego zostawila w gorach teraz drugiego ona chyba ma cos z deklem
  No tak, bo jakby była normalna, to by tam została i umarła, a polscy biali katolicy mieliby trupa wiecej na igrzyskach
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 20:35 cytuj
  A kto mowi, ze miala tam zostac i go przytulac? Nie wiemy co dokladnie się stało, bo kobieta zmienia wersje.


  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • avatar kozaczek
  gość 02-02-18, 20:22 cytuj
  To nie była jego żona, to była żona która się ustawiła
  Nie masz konta? Zarejestruj się!