Prezes TVP Jacek Kurski ostro atakuje Grażynę Torbicką

przejdź do komentarzy

Dlaczego "TAK NAPRAWDĘ" musiała odejść z telewizji?

jacek kurski jacek kurski/KAPiF
Jacek Kurski (50 l.), obecny prezes TVP, a przez lata związany ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego wypowiedział się na temat odejścia z telewizji Grażyny Torbickiej.

Zobacz więcej: SZOK! Grażyna Torbicka ODCHODZI z TVP!

Legenda polskiego dziennikarstwa miała złożyć wypowiedzenie, ponieważ władze stacji za bardzo chcieli ingerować w jej program. Kulminacją tego miała być dyskusja ekspertów tuż przed wyświetleniem filmu Ida oraz zachowanie Torbickiej przed wyświetleniem Historii Roja.

Według Gildii Reżyserów Polskich, dyskusja przed Idą była niepotrzebna i bardzo jednostronna. W liście do Kurskiego oraz dyrektora TVP2 Macieja Chmiela czytamy:

Uważamy, że TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji. Ida została przedstawiona w TVP 2 w sposób stronniczy i krzywdzący. Budzi to nasz niesmak, sprzeciw, a także podejrzenie, że narzucanie interpretacji dzieła filmowego przed jego emisją w Telewizji Polskiej stanie się stałą praktyką.


Zobacz więcej: Grażyna Torbicka znów odrobiła lekcję stylu (FOTO)

Przypomnijmy: Maciej Świrski, Krzysztof Kłopotowski i Piotr Gursztyn dyskutowali o historii filmu, która według nich miała być przekłamana i pokazywała tylko "jedną stronę medalu".

Jacek Kurski podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu powiedział, że:

Myślę, że to nie to było powodem, bo nikt jej nie ograniczał swobody twórczej.


Ponadto przekonywał, że film Ida rażąco przekłamuje rzeczywistość:

Obowiązkiem telewizji publicznej było zamieścić komentarz niuansujący perspektywę recepcji tego filmu, dlatego że od dwóch lat film był przedmiotem debaty publicznej i wielu Polaków poczuło się dotkniętych faktem pośredniego wikłania ich w odpowiedzialność za Holocaust. Jako że w filmie, z jakimś rodzajem wspomnienia Holocaustu w tle, ani razu nie pada słowo „Niemiec” i nie wiadomo, kto dokonał tych makabrycznych zbrodni, których dokonali Niemcy, a z filmu wynika, że to byli jacyś zbydlęceni chłopi z Łomżyńskiego.


Dodatkowo dodał, mówiąc, że:

Było obowiązkiem publicznego nadawcy, dbającego o polski punkt widzenia i godność narodu polskiego, opatrzyć to niuansującym komentarzem ludzi kompetentnych, w szczególności pana Krzysztofa Kłopotowskiego, który jest zwolennikiem artyzmu tego filmu, czego nie kwestionuję. Natomiast jego wymowa co do prawdy historycznej wprowadza ludzi w błąd.


Kurski zarzucił również Torbickiej, że sama pozwala sobie na manipulacje. Przed emisją Historii Roja dziennikarka miała wyciąć jedną z kwestii, w której niepochlebnie wypowiadano się o byłej władzy stacji:

Wczoraj znalazłem list Jerzego Zalewskiego, który napisał do mnie jako prezesa Telewizji Polskiej, że protestuje przeciw ocenzurowaniu przez redaktor Grażynę Torbicką jej studia w TVP z rozmową z nim dotyczącą „Historii Roja”.

Bardzo zależało mu, żeby w tej rozmowie znalazł się jeden wątek, dwukrotnie zwracał uwagę, że przez sześć lat ten projekt był blokowany i nie mógł się przebić w Telewizji Polskiej.

Pani Grażyna Torbicka tę kwestię, na której szczególnie zależało reżyserowi, wycięła. Więc jeśli mówimy o cenzurowaniu pogadanek przed filmami, to proponuję, żeby pierwszym adresatem była pani Grażyna Torbicka.


Zobacz więcej: GRAŻYNA TORBICKA NIE GARDZI SIECIÓWKAMI (FOTO)

Kurski wyznał również, że Torbicka napisała do niego list z prośbą o skrócenie czasu zakazu konkurencji.

Kto według Was ma rację w tym sporze?


Prezes TVP Jacek Kurski ostro atakuje Grażynę Torbicką

Prezes TVP Jacek Kurski ostro atakuje Grażynę Torbicką

Prezes TVP Jacek Kurski ostro atakuje Grażynę Torbicką

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!