SKANDAL? Bez majtek rozkraczyła nogi przed obrazem [VIDEO]

przejdź do komentarzy

Pokazała na żywo Pochodzenie świata.

deborah de robertis deborah de robertis/Vimeo zrzut ekranu
Dobrze to znamy - ukrzyżowane genitalia, papież upadający pod meteorytem - artyści uwielbiają szokować i dotykać tematów tabu. Jedni mówią o tym "sztuka", inni nazywają "hucpą", są i tacy, którzy za odważne deklaracje ciągają artystów po sądach.

A oto najnowszy przykład swobody artystycznej. Deborah de Robertis, artystka z Luksemburgu, postanowiła przenieść do "reala" słynne przedstawienie Pochodzenie świata. Obraz namalowany w 1866 roku przez Gustav Courbeta należy do kanonu sztuki. Przestawia - ni mniej, ni więcej - kobiece krocze w pełnej okazałości. Wystawiony na publiczny widok srom wisi na ścianie paryskiego Muzeum Orsay. I raczej nie szokuje - zdążył się już opatrzyć;)

Jak wyglądał performance artystki? Deborah ubrana w złotą suknię podeszła do dzieła, usiadła na podłodze, uniosła sukienkę i rozkraczyła nogi. Oczywiście była bez majtek.

Ochrona zareagowała szybko, ale nie użyła jakichś specjalnych środków zaradczych. Tymczasem gościom wystawy przedstawienie kobiety przypadło do gustu - Deborah usłyszała brawa.

Ostatecznie artystka została zabrana z muzeum przez policję. Teraz będzie odpowiadać za nieobyczajne zachowanie się w miejscu publicznym.

Jak uważacie - czy to jeszcze sztuka, czy tylko słaba próba zwrócenia na siebie uwagi?


Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!