Tajemnicza śmierć Gianniego Versace: martwa biała gołębica i wiele pytań

przejdź do komentarzy

Zbliżamy się do tajemnicy...

gianni versace gianni versace/FOX
Zabójstwo Gianniego Versace było jedną z najbardziej tajemniczych i nigdy do końca nie wyjaśnionych zbrodni, jakie wstrząsnęły show-biznesem. Już dziś na kanale FOX długo wyczekiwany serial American Crime Story – Zabójstwo Versace. Wciągający, dbający o realia serial pokaże szeroką panoramę - wydarzeń i ludzi, którzy byli obecni w życiu genialnego projektanta. Serial rzuci światło na sekrety, jakie kryło życie Versace, jego pracę, związki i konflikty, w których uczestniczył.

Kim był Gianni Versace?Włoski projektant mody, indywidualista, bardzo odważny w swoich projektach. Czy jego życie prywatne było równie kolorowe i bogate, co projektowane przez niego stroje? Okazuje się, że życie projektanta od początku było niebanalne i intrygujące.

Mały Gianni od najmłodszych lat nieco różnił się od swoich rówieśników. Nie spędzał dnia na graniu w piłkę, czy na innych zabawach tak, jak jego koledzy. Zamiast tego uwielbiał szperanie w pracowni krawieckiej swojej matki. Poszukiwał kolejnych skrawków materiałów, z których mógł szyć stroje dla lalek. Zdawałoby się, że to niepozorna zabawa, a to właśnie ona zapoczątkowała powstanie jednego z największych imperiów mody na świecie.

Gianni krok po kroku, konsekwentnie dążył do celu. Pierwszą sukienkę zaprojektował w wieku dziewięciu lat, a swój pierwszy projekt sprzedał w wieku zalewie siedemnastu lat. Lubował się w kolorach, mocnych cięciach, ozdobach i modowej krzykliwości. Projekty Versace były w opozycji do monotonii i prostoty królujących na włoskim rynku mody. Postanowił całkowicie zrewolucjonizować bieżący styl i kierunek modowy. Stroje Gianniego Versace były obiektem pożądania najwyższych sfer świata show-biznesu, ale również chętnie były noszone przez członków rodziny królewskiej. Księżna Diana, Elton John, Madonna… to tylko niektóre z osób chętnie noszących projekty włoskiego projektanta. Versace uznawany był za prawdziwego wizjonera i awangardowego artystę.

Tajemnicza śmierć Gianniego Versace: martwa biała gołębica i mnóstwo pyta

Rywalizacja z Armanim

Jego największym konkurentem był Giorgio Armani. Ich projekty jednak całkowicie się od siebie różniły. Armani tworzył stonowane, proste i minimalistyczne stroje, które nie miały szokować. Natomiast projekty Versace były krzykliwe, kolorowe i przede wszystkim odważne. Versace był skandalistą, Armani wręcz przeciwnie, unikał skandalu, chlubił łagodność i delikatność. W świecie mody mówiono, że Armani ubiera żonę, a Versace kochankę. Jest to chyba najlepszy opis ich odmienności.

Miłość w życiu projektanta


Na co dzień Gianni związany był z włoskim modelem Antonio D’Amico. Poznał się z nim na premierze baletu w La Scali w 1982 roku, był wtedy w związku z innym mężczyzną. Od tego czasu ich drogi skrzyżowały się już na stałe. Antonio D’Amico wspomagał swojego partnera w prowadzeniu firmy - projektował tam linię sportową. Kochanek Versace nie miał jednak dobrego kontaktu z rodziną swojego partnera, a w szczególności z jego siostrą, Donatellą. Ona również nie pałała sympatią do kochanka swojego brata. Twierdziła, że szanowała go jako partnera Gianniego, ale nie tolerowała jako człowieka. Gianni i Antonio pozostawali w stałym związku przez piętnaście lat, aż do śmierci Gianniego.

Tajemnicza śmierć Gianniego Versace: martwa biała gołębica i mnóstwo pyta


Koszmarne zabójstwo - tajemnica


To właśnie D’Amico znalazł zakrwawione ciało swojego partnera na schodach Casa Casuarina. Versace został postrzelony dwa razy w tył głowy kiedy wracał ze sklepu, w którym kupił gazetę. Zabójstwa dokonał Andrew Cunanan, seryjny morderca odpowiedzialny już wtedy za odebranie życia czterem innym osobom. Oprawca włoskiego projektanta miał obsesję na punkcie wyższych sfer i elit, w tym – na punkcie samego Gianniego Versace. Motywy morderstwa do dzisiaj nie są w pełni znane. Pochodzenie z południa Włoch oraz martwa biała gołębica na miejscu zbrodni prowokowały domysły o rzekomym powiązaniu projektanta z mafią. Nie zostało to jednak nigdy udowodnione. Tony di Corcia, autor biografii projektanta twierdzi, że śmierć Gianniego nie była efektem żadnych porachunków mafijnych, a jedynie dziełem szaleńca, który miał na jego punkcie paranoję.

Sam zabójca Gianniego Versace został znaleziony martwy kilka kilometrów od posiadłości projektanta na prywatnej łodzi mieszkalnej. Popełnił samobójstwo przy użyciu tej samej broni, z której strzelał do projektanta.

Tajemnicza śmierć Gianniego Versace: martwa biała gołębica i mnóstwo pyta


Zabójstwo Versace wstrząsnęło całym światem mody. Tony di Corcia twierdzi, że wraz z nim umarła epoka kreatywności. Mówi o tym, że w dzisiejszych czasach głównym kryterium w świecie mody są pieniądze, a nie artyzm. Versace uwielbiał szaleństwo i nigdy nie starał się być w swoich projektach „bezpieczny”. To był klucz do jego modowego zwycięstwa.

Premiera Zabójstwo Versace: American Crime Story


Jak wyglądało bogate życie projektanta mody? Czy coś łączyło Andrew Cunanana z Giannim Versace? Jak wyglądało śledztwo w tej sprawie?
To wszystko zobaczymy w najnowszej produkcji Ryana Murphy’ego, w której obok Edgara Ramireza (Wróg numer jeden, Dziewczyna z pociągu), który wciela się w Gianniego Versace, zobaczymy także Penelopę Cruz (Blow, Vicky Cristina Barcelona) jako Donatellę Versace, piosenkarza Ricky’ego Martina w roli Antonio D’Amico, partnera projektanta, a także Darrena Crissa (Glee), który wcielił się w Andrew Cunanana.

Premiera Zabójstwo Versace: American Crime Story odbędzie się dziś o godz. 22:00 tylko na FOX.

Tajemnicza śmierć Gianniego Versace: martwa biała gołębica i mnóstwo pyta

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (6): sortuj