Coraz większa część populacji zgłasza się do okulistów z dolegliwościami narządu wzroku. Zarówno osoby młodsze, jak i starsze, kobiety czy mężczyźni skarżą się na przemęczenie oczu, pogorszenie jakości widzenia, a także bardziej poważne objawy chorobowe. Przyczyn może być wiele, jednak lekarze coraz częściej wspominają o Syndromie Widzenia Komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome). Jak się przed nim bronić?

Z komputerem za pan brat

Problem ten jest znakiem naszych czasów. Coraz częściej do przebywania przed monitorem zmusza nas tryb pracy. Rzadko pamiętamy o wietrzeniu pomieszczenia czy 5-minutowych przerwach po każdej godzinie komputerowej aktywności. A gdy wyjdziemy z biura i dostaniemy się do domu, chętniej znowu oddajemy się surfowaniu po sieci niż wychodzeniu na spacer, basen lub wieczorny jogging.

Monitor w starciu z okiem

Jeśli nasze życie kręci się wokół ekranu komputera, warto uświadomić sobie kilka faktów. W naturalnym środowisku nasz wzrok stale podąża za obiektami bliskimi i bardziej oddalonymi. To naturalna gimnastyka, która wzmacnia mięśnie oka. Natomiast przed komputerem pozostajemy przez dłuższy czas skoncentrowani na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych, od których zależy ostrość naszego widzenia. Ponadto zwykle mrugamy 12 razy na minutę. Szybkie ruchy powiek umożliwiają rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni gałki ocznej. Gdy jednak intensywnie wpatrujemy się w monitor, spada częstotliwość tej odruchowej czynności. W efekcie oko jest słabiej nawilżone i mogą dotknąć nas dolegliwości zwane Zespołem Suchego Oka (ang. Dry Eye Syndrome).

Recepta na dobry wzrok

Nieprzyjazne środowisko

Nie tylko komputer ma negatywny wpływ na nasz narząd wzroku, ale także środowisko, w jakim pracujemy. Kolejnym wrogiem oczu jest suche powietrze, które należy do standardów w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych. Niestety dbałość o ergonomie pracy nie jest jeszcze powszechnym standardem. Sami możemy pomóc naszym oczom. Kilka prostych zasad, takich jak odpowiednia odległość oka od komputera, ustawienie monitora, regulowana wysokość oparcia, siedzenia i podłokietników mają wpływ nie tylko na komfort, ale także na nasze zdrowie. Coraz rzadziej pamiętamy zarówno o nich, jak i prostych ćwiczeniach, które mają korzystny wpływ na nasz wzrok. Przykładowo – czy co jakiś czas odchodzisz od biurka, aby popatrzeć przez okno w dal?

Złodziejskie cząsteczki pod lupą

Jak się jednak okazuje, nasze oczy mają nie tylko jawnych, ale też ukrytych wrogów. Należą do nich wolne rodniki – „złodziejskie” cząsteczki, które „kradną elektrony” i utleniają związki chemiczne i wykorzystują ich energię na własny użytek. Zagrożone są nimi m.in. błony komórkowe i struktury nerwowe oczu. Nie łatwo da się przed nimi obronić we współczesnym środowisku. Ich źródłem jest bowiem zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, leki, żywność wysoko przetworzona, produkty smażone czy słodycze. Gdy wolne rodniki atakują nas szczególnie intensywnie, dochodzi do zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym. Odczuwamy go jako przemęczenie oczu, ale także może być on początkiem poważnych schorzeń okulistycznych, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Przyjaciele naszych oczu

Na ratunek przychodzą nam antyoksydanty – dobroczynne związki chemiczne, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Można je znaleźć w naturalnych składnikach naszej diety, na przykład:

Witamina A – w marchewce, dyni, szpinaku, pietruszce, morelach, pomarańczach;
Witamina E – w zbożach, orzechach, migdałach, olejach, jajkach;
Witamina C – w papryce, szpinaku, pietruszce, pomidorach, owocach cytrusowych, truskawkach, kiwi;
Flawonoidy – w winogronach, śliwkach, brokułach;
Likopen – w pomidorach, czerwonych grejpfrutach.

Życie w pośpiechu nie zawsze jednak pozwala nam na to, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednich porcji antyoksydantów. Coraz bardziej ubogie w antyoksydanty są sprzedawane w hipermarketach owoce i warzywa. Jak zatem chronić nasz wzrok narażony na oddziaływanie komputera przed negatywnymi skutkami?

Recepta na dobry wzrok

Recepta nie tylko na zmęczenie

W odpowiedzi na ten problem amerykańscy naukowcy opracowali w laboratoriach Unipharm International w Nowym Jorku unikalną formułę Eyes Protection Formula (formuła EPF), która jest zawarta w preparacie VITRUM® VISION. Umożliwia ona maksymalną ochronę naszych oczu przed stresem oksydacyjnym, objawami zmęczenie wzroku, a także działa profilaktycznie – nie dopuszczając do wystąpienia wielu niekorzystnych zjawisk. VITRUM® VISION to suplement diety, który łączy odpowiednio wysokie dawki antyoksydantów. Odpowiada on na biologiczne potrzeby oczu, gdyż zapewnia im witaminy (witamina A, C i E, a więc najważniejsze przeciwutleniacze), minerały (cynk, magnez) oraz karotenoidy – luteinę i zeaksantynę, które gromadzą się w siatkówce oka. Warto sięgać po VITRUM® VISION, jeśli długo przebywamy przed komputerem, a nasze dieta odbiega od ideału. To skuteczna pomoc dla każdego, kto po prostu ceni i dba o swój wzrok.