Tymon Tymański broni Nergala

przejdź do komentarzy

"Uważam Jezusa za świetnego faceta i tak dalej..."

tymon tymański tymon tymański/© KAPiF
W ubiegłym tygodniu sąd orzekł, że Adam Darski będzie się musiał stawić, by wytłumaczyć się z darcia Biblii, które wielu, w tym szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami, uznało za karygodne. Nowak złożył na Darskiego doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Sprawa nie została do tej pory wyjaśniona, Nergal będzie musiał stawić się przed sądem.

Stronę muzyka w tym sporze wziął ostatnio Tymon Tymański, który na swoim blogu zamieścił felieton napisany dla Gazety Wyborczej. Jego wywód nie trafił do gazety (redakcja uznała treści za "zbytnią prywatność". Ale że w sieci nic nie ginie, można się z nim zapoznać bez przeszkód.

Tymański pisze między innymi:

Choć nie utożsamiam się z aktem niszczenia Biblii, jestem zaprzysięgłym antyklerykałem i moje poglądy mogą być zbliżone do poglądów kolegi Darskiego. Uważam Jezusa za świetnego faceta i tak dalej (zresztą John Lennon wyraził tę skomplikowaną myśl w sposób lakoniczny i celny, jak na geniusza przystało: "Jezus był w porządku, ale jego uczniowie byli gruboskórni oraz pospolici. Moim zdaniem to oni zrujnowali chrześcijaństwo"). A jednak katolicyzm postawiłbym na trzecim miejscu podium globalnych dopustów historii, zaraz po faszyzmie i komunizmie...

Dalej Tymański uzasadnia swe twierdzenie:

Krucjaty, konkwista, działalność Jezuitów i Świętej Inkwizycji, obojętność wobec Holokaustu, akcja "Odessa" i nagminne tuszowanie pedofilii - oj, nazbierało się Kościołowi katolickiemu. Szatan już się cieszy i grzeje smołę w swym infernalnym garze....

Tymański ma też osobisty żal do instytucji Kościoła:

Obraża mnie niedawna sprawa krzyża. Obraża mnie to, że mój syn nie otrzymał świadectwa z czerwonym paskiem, bo nie chodził na lekcję religii (a szkoły nie stać było na nauczyciela etyki).

Na koniec muzyk pyta:

Czemu w tym pseudo-katolickim kraju prawo ma być równe dla wszystkich, a równiejsze dla tzw. katolickiej większości? Komu mam wytoczyć o to proces? Wyznaniowemu państwu polskiemu?"

Cały wywiad możecie przeczytać na blogu Tymańskiego.


Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!